Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zahradní trendy pro rok 2023: využijte každý centimetr venkovního prostoru

Zahradní trendy pro rok 2023: využijte každý centimetr venkovního prostoru

4.11.2022 - redakce Babinet.cz

V důsledku urbanizace mají lidé stále méně místa k bydlení a zahradničení, a tak se venkovní prostor, který je k dispozici, stává čím dál tím cennějším. Kromě tradičního využití dnes zahrady plní i další funkce, například jako místo pro cvičení nebo pro práci. Nejvyšším cílem se stala trojrozměrnost zahrady.

 

foto / iBulb

Nahoru

Interiér a exteriér se prolínají mnohem více než v minulých letech. Lidé inovují využití zahrady a venkovní prostor přitom využívají naplno, a to jak horizontálně, tak vertikálně. Zahrada, jak ji známe, zůstává stále stejně oblíbená. Novinkou je ale stále častější horizontální a vertikální využití všech prvků v zahradě a kolem domu, jako je vytváření střešních teras nebo pokrývání střech, přístřešků či verand rostlinami.

Lehké a vzdušné

Základem ke zdůraznění trojrozměrnosti je průhledná vegetace. To spočívá ve využití mnoha kontrastních barev, které zdůrazňují pocit trojrozměrnosti. Představte si třeba jasně fialovou, oranžovočervenou, světle žlutou, světle modrou a pastelové odstíny šeříku. Hustě osázené plné záhony už jsou passé; kvetoucí rostliny by měly být vzdušně rozprostřeny po celém venkovním prostoru.

Prostor

Kvetoucí cibuloviny mají schopnost umocnit pocit trojrozměrnosti. Vybírejte odrůdy, které se volně proplétají a které lze snadno kombinovat s ostatními rostlinami. Co třeba okrasné česneky, tulipány, hyacinty, narcisy nebo modřence? Dopřejte jim v záhonech dostatek prostoru, zasaďte jednu nebo několik cibulek stejné odrůdy mezi dlažební desky nebo je nechte divoce růst ve velkých vertikálních květináčích na zdi.

 

Zdroj: kvetinovecibulky.info

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz