Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nechám to na později, zítra je taky den... Máte v životě řád, nebo spíše prokrastinujete?

Nechám to na později, zítra je taky den... Máte v životě řád, nebo spíše prokrastinujete?

1.11.2022 - redakce Babinet.cz

Lidem se často stává, že jim povinnosti přerůstají přes hlavu a přestávají je stíhat. Mnohdy to ale opravdu není snadné, pokud máme skloubit rodinný život s pracovním a ještě s péčí o domácnost. A potom přicházejí zkušené hospodyňky, naše maminky nebo babičky a začíná nekonečný kolotoč výčitek o tom, jak jsme neschopní, jak si nedokážeme věci uspořádat, nebo, že máme doma nepořádek.

foto / Freepik

Jak tedy dát dohromady všechny povinnosti, abychom to zvládali a ještě zbyl čas třeba na zábavu nebo koníčky?

Prokrastinace? Time management?

Proti nám často stojí dvě věci. Jednou z nich je prokrastinace. To je záležitost, která trápí spoustu lidí. Přeci jen přijít z práce a začít doma uklízet může být značně náročné. Je to vlastně často druhá směna. A tak se může objevit právě prokrastinace nebo-li, mnohdy až chorobné odkládání povinností.

„Nechám to na později, zítra je taky den, udělám to o víkendu…“ Jenže potom se nám povinnosti hromadí a místo abychom jednu po druhé pěkně splnili, tak se na nás v jednu chvíli navalí a pak je s nimi opravdu vážný problém. Jen těžko pak všechno dáváme dohromady.

Time management

I to však souvisí s time managementem, protože pokud si uděláme přehled a rozepíšeme si jednotlivým úkonům také postupy, tak se všechno dá postupně plnit. První a důležitý krok je tedy vytvoření rozpisu (chcete-li rozvrhu), který nám bude pomáhat jako vodítko.

Udělejte si seznam a rozvrhněte si, co kdy budete dělat. Ale abyste z toho měli i něco příjemného, tak si za splnění každého dílčího kroku přiznejte také odměnu. Mohou to být drobnosti, které vás potěší, a které vás budou motivovat ke splnění určitých úkolů nebo sérii úkolů.

Dejte životu řád

Jakmile váš život dostane řád, tak uvidíte, že najednou bude zbývat dostatek volného času na zábavu, koníčky a celkově na všechno, co jste kvůli špatnému načasování, prokrastinaci, nebo jejich kombinaci, nestíhali.

Odborník

Odkládání může, ale nemusí, mít kořeny někde, kde bychom je nečekali. Pozor, prokrastinace je sama o sobě významným zdrojem stresu, protože i nenáročné úkoly se mohou záhy stát nedosažitelnými a psychický problém je na světě.

Zároveň je také dobré uvědomit si, že prokrastinace není lenost. Naopak, můžete být spíše přetížení, třeba kvůli vašemu zaměstnání. Proto je fajn dívat se na věci v souvislostech a zauvažovat nad tím, zda je náš život v rovnováze. Nezapomínejte, že se vším se dá něco dělat a všechno má uspokojivé řešení. S prokrastinací může pomoci také odborník. Nemusíte přímo za psychologem, úplně postačí dobrý osobní kouč, který vás nasměruje. 

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-jak-se-vyporadat-s-prokrastinaci-staci-zvladnout-pravidlo-tri-minut-40390686

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz