Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Naboso i v zimě? Žádný problém, jen musíte nohy probudit k životu

Naboso i v zimě? Žádný problém, jen musíte nohy probudit k životu

1.11.2022 - redakce Babinet.cz

Prošli jste se někdy bosí ve sněhu? Jestli ne, tak si tenhle zážitek rozhodně dopřejte, je úžasně osvěžující. Měkkost sněhové peřiny vám dá pocit, jako když chodíte po hebkém mechu. Zároveň se nohy, v zimě většinou úzkostlivě držené v teple, jakoby nadechnou a na chvíli probudí. Samozřejmě, že musí jít jen o krátkou procházku, jinak byste nastydli. Zato v bosých botách můžete prochodit klidně celou zimu. Zvládnou sníh i mráz. Jen je potřeba nohy trochu potrénovat.

Barefoot neboli bosé boty se vyznačují podrážkou tenkou kolem pěti milimetrů. Proto i mezi příznivci bosého obouvání panují často obavy, že jim v zimních měsících bude od nohou zima a volí na toto období raději klasickou obuv s tlustší podrážkou. A to i přesto, že obvykle preferují boty lehké, flexibilní, s dostatkem prostoru pro prsty a nulovým dropem, tedy s typickými barefoot znaky.

Běžné boty jsou ale užší, chybí jim anatomicky tvarovaná špička, podrážka bývá tvrdá a neohebná, a tak se noha nemůže pořádně hýbat a špatně se prokrvuje. Paradoxně tak chodidla mohou pociťovat větší zimu v klasické obuvi, i když je podrážka dvojnásobně až trojnásobně tlustší a třeba i zateplená. Barefoot boty mají tu výhodu, že když chcete, tak se v nich můžete zahřát pohybem.

Nohy dospělých jsou rozmazlené

Všimli jste si, že děti často i v počasí, kdy je dospělým už chladno, sundávají boty a běhají rády bosky? A do toho je zimomřiví rodiče nutí se rychle obout. Dětským chodidlům ale ještě dobře funguje přirozená termoregulace a nejsou tak zchoulostivělá jako ta dospělá. My dospělí máme většinou pocit, že v zimě se neobejdeme bez tlustých ponožek a bot s kožíškem, hlavně, aby nohy byly v teple, jak říkávala snad každá babička. U dětí je ale krásně vidět, že je potřeba být neustále v pohybu, aby se nožky zahřály.

V barefoot botách mají chodidla dostatečný prostor k aktivní chůzi, k plnému prokrvení a tak i dospělé nohy při vhodném obutí termoregulační schopnosti pomalu obnovují. Dalším benefitem bosých bot je podle lektorky zdravého pohybu Vladany Botlíkové i bezpečnější pohyb: „Kotníky se v poddajných a měkkých botách mohou při chůzi po šikmém a svažitém povrchu naklopit. Reagují tak mnohem lépe i třeba na námrazek, který rychleji poznají hmatem a rychleji taky mohou reagovat, abyste neupadli.”

Připravte nohy na zimu

Základem je před zimou nohy trochu otužit. Příjemně osvěžující je chodit v mokré trávě a třeba i ve sněhu. Důležité je pak nohy pořádně osušit a dát do teplých ponožek a bot. Zkoušejte své možnosti, ale jen dokud je to příjemné. Jakmile nohy zblednou a ztuhnou, je čas jít do tepla. Pro správné prokrvení existují i cviky, kterým se chodidla zároveň posilují. Dobře funguje třeba přenášení váhy ze špiček na paty, kroužení nohou v kotníku nebo postupné zvedání a roztahování prstů.

Jaké koupit zimní boty

Dalším krokem v zimních přípravách je koupit si ty správné boty. Ty, co nikde netlačí, jsou dostatečně široké, tak, aby nohu nic nesvíralo. Je důležité si zvolit i odpovídají nadměrek, pro případ, že přece jen budete potřebovat tlustší ponožku. I barefoot boty se ale prodávají zateplené, buď s kožíškem nebo podšívkou. Koupit se dají i speciální termovložky s hliníkovým páskem. A abyste si udrželi nohy opravdu v teple, je důležité pořídit si zimní boty nad kotníky, protože právě kolem kotníků uniká nejvíce tepla. Jaké barefoot boty jsou právě pro vás na zimu vhodné, vám poradí odborníci třeba v prodejnách naBOSo. Oblíbený model je třeba ANGLES NYX WINTER Black.

ANGLES NYX WINTER Black

 • moderní zateplené chelsea barefoot boty z hladké kůže
 • do města
 • unisex, původ materiálů i výroba v Portugalsku

4390 Kč

LEGUANO HUSKY Black

 • zateplené zimní barefoot boty s neklouzavou podrážkou
 • do města i do přírody
 • unisex, vegan, ručně vyrobené v Německu

5290 Kč

XERO SHOES XCURSION FUSION Black Titanium

 • turistická obuv pro nejextrémnější podmínky
 • dostatečně robustní pro nejnáročnější terén a přesto stylová
 • unisex vegan

4190 Kč

CRAVE Glasgow

 • městské boty do nepohody, za kterými se budou kolemjdoucí obdivně otáčet
 • vhodné i pro barefoot začátečníky
 • unisex, původ materiálů i výroba v Portugalsku

4 490 Kč

GROUNDIES MELBOURNE VEGAN WOMEN Pink

 • barefoot tenisky pro chůzi jako na obláčku
 • do města
 • dámské, 100% vegan materiál, vyrobené v EU (Portugalsko)

2900 Kč

A nakonec něco pro děti:

AFFENZAHN

 • prémiová německá značka bot pro předškolní a školní děti
 • boty perfektně sednou na střední a užší chodidla
 • nezaměnitelné díky své barevnosti a hravosti

od 1099 Kč

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz