Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Až do prvních mrazů je čas vysázet narcisy. Udělejte si přehled o tvarech, barvách a vůních květů

Až do prvních mrazů je čas vysázet narcisy. Udělejte si přehled o tvarech, barvách a vůních květů

19.10.2022 - redakce Babinet.cz

Narcisy se svými výraznými trubkami a slunečnými, svěžími barvami přinášejí do zahrady spoustu radosti. Mnoho lidí však netuší, jak je tato sbírka na jaře kvetoucích cibulovin rozmanitá. Pokud chcete mít na zahradě tyto svěží a veselé květiny, vysazujte je na podzim, od září do prvních mrazů. Narcisy rostou v jakémkoli druhu půdy. Dbejte na to, abyste je umístili na dobře odvodněné místo. Přílišná vlhkost způsobuje hnilobu. Nejraději mají slunné stanoviště, ale daří se jim i v polostínu. V závislosti na odrůdě je sázejte 12–20 cm hluboko na vzdálenost 10–15 cm.

foto / se svolením iBulb

Jarní kvítí

Narcisy (Narcissus) jsou skutečně jarním kvítím, které rozveselí zahradu v době, kdy ostatní rostliny, stromy a keře ještě spí. Čeleď narcisovitých se skládá z mnoha druhů. Nejmenší rostliny dorůstají výšky deseti centimetrů, největší až šedesáti centimetrů. Stejně jako výška se liší i velikost jejich květů. A nenechte se zmást: nejsou jen žluté. Barva květů může být v jakémkoli odstínu bílé, žluté nebo oranžové. Tolik rozmanitosti!

Odrůdy

Čeleď narcisovitých je obrovská a zahrnuje asi třicet pět různých odrůd. Nejznámějšími odrůdami jsou narcis žlutý, narcis velkokorunný a narcis malokorunný. Velké množství různých odrůd lze rozdělit na přibližně 23 000 variant a kultivarů. Z toho jde člověku hlava kolem! Pro lepší přehled o různých tvarech, barvách a vůních si zde můžete přečíst o dvanácti hlavních skupinách:

Hybridní narcis sukničkový

Tento frivolně vyhlížející narcis se nazývá také spodničkový a vyniká poměrně velkými korunami a malými okvětní

foto / se svolením iBulb

Narcis bramboříkový

Tento narcis má poněkud vztyčené okvětní lístky. A když se podíváte pozorně, uvidíte, že svůj květ s úctou mírně sklání k zemi.

foto / se svolením iBulb

Dvojitý narcis

Půvabné dvojité narcisy nabízejí dvojnásobnou radost. Na každém stonku vytvářejí jeden nebo více květů s dvojitými okvětními lístky, dvojitými trubkami a někdy dokonce s obojím!

foto / se svolením iBulb

Narcis velkokorunný

Na každém stonku narcisu velkokorunného vyroste jeden výrazný květ. Tyto květy vypadají jako narcisy žluté, ale jejich koruna je o něco delší.

foto / se svolením iBulb

Narcis okolíkatý

Tento veselý malý narcis vytváří trsy s až pěti květy na jednom stonku. Květy jsou křehké a nádherně voní.

foto / se svolením iBulb

Narcis malokorunný

Tento veselý narcis má květy velmi podobné narcisům žlutým, ale s kratšími korunami.

foto / se svolením iBulb

Narcis bílý

Narcis bílý rozumí poezii přírody. Jeho malé žluté trubky s červeným lemem a zeleným srdcem nádherně kontrastují se sněhově bílými okvětními lístky.

foto / se svolením iBulb

Narcis žlutý

Jedná se o divoký narcis, jednu z nejstarších rostlin ze Stinzenu. Kontrast mezi světle žlutými okvětními lístky a jasně žlutou korunou je krásný a nápadný. Květ trochu opadá.

foto / se svolením iBulb

Narcis edinburský

Tento krasavec je také známý jako narcis motýlí. Vytváří mnohočetné květy s korunami pro jejich límce, které jsou hluboce rozdělené a téměř leží na okvětních lístcích.

foto / se svolením iBulb

Narcis taceta

Pokud chcete mít spoustu květů, je vynikající volbou velkorysý narcis taceta. Jeho pevné stonky vytvářejí až dvacet často voňavých květů.

foto / se svolením iBulb

Narcis trojmužný

Elegantní narcis přezdívaný Andělské slzy vytváří dva nebo více květů na stonku. Nápadné je, že vnější okvětní lístky se půvabně ohýbají vzhůru.

foto / se svolením iBulb

Narcis divoký

Tyto narcisy mají velké trubky, které jsou stejně dlouhé nebo delší než okvětní lístky.

foto / se svolením iBulb

Užitečné informace

  •     Narcisy jsou naturalizované cibuloviny. To znamená, že se jejich počet bude každoročně zvyšovat; nemusíte pro to nic dělat.
  •     První odrůda byla v Nizozemsku vyšlechtěna v roce 1601: Narcis „Kampernelle“.
  •     Kvetou od února do konce května a každý narcis si vybírá svůj individuální okamžik.
  •     Narcisům se daří i v květináčích. Zajistěte správnou drenáž tím, že na dno květináče umístíte střepy a uděláte do něj otvor.
  •     Odstřihněte odkvetlé květy, aby nespotřebovávaly energii na tvorbu semen. Listy byste však neměli odstraňovat, protože z nich cibule získává živiny pro příští rok.

 

zdroj: kvetinovecibulky.info

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz