Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Potřebujete ulevit od bolesti v důsledku artritidy? Navštivte lázně a dopřejte si léčebný program

Potřebujete ulevit od bolesti v důsledku artritidy? Navštivte lázně a dopřejte si léčebný program

13.10.2022 - redakce Babinet.cz

Jako každý rok, tak i letos se 12. října konal světový den artritidy, který má za cíl zvýšit povědomí o revmatické artritidě, kterou trpí přibližně 1 % světové populace.  Za vznikem onemocnění může stát genetika i dědičnost, ale jak je obecně známo, naše zdraví je často odrazem životního stylu, a i nezdravé návyky mohou být spouštěčem revmatologických onemocnění nebo mít nepříznivý vliv na jejich průběh. Přestože statistiky uvádějí, že se revmatická artritida poprvé objevuje ve věku kolem 35 - 55 let, a že u žen je výskyt 3-4 krát častější, výskyt nemoci není neobvyklý ani u mladších jedinců.  Snahy tohoto světového dne tak vedou i k tomu, aby se nejen starší generace, ale i ta mladá vědomě zamýšlela nad svojí životosprávou, která ve značné míře ovlivňuje kvalitu života, a to nejen již pacientů s artritidou.

Lidé postižení revmatickou artritidou, jakožto zánětlivým onemocněním, trpí chronickou bolestí a natékají jim klouby, zejména malé klouby prstů rukou a nohou, ale často také další klouby. Pacienti se také mohou cítit unavení a vyčerpaní. Projevem onemocnění může být i necitlivost nebo brnění rukou, chudokrevnost či dlouho se hojící zranění kloubů.

Za bolestí a otokem kloubů stojí právě zánětlivý proces, který navíc uvolňuje enzymy způsobující další poškození kloubu. Působí na chrupavku nebo kosti postiženého kloubu a postupem času je ničí. Aby tedy nedošlo k degeneraci kostí a tím k omezení pohyblivosti je nutné nemoc už v raných fázích rychle diagnostikovat a zahájit správnou léčbu spojenou s vhodným životním stylem.

Kromě pravidelného užívání léků by tedy neměli pacienti podceňovat prevenci. Zanícené klouby potřebují odpočívat, nesmí být jakkoli zatěžovány nebo namáhány. Klouby se musí především chránit, lidé s tímto onemocněním se musí naučit udržovat ideální polohu těla, a to jak při odpočinku, tak při práci. Klouby by se neměli dlouhodobě jednostranně zatěžovat, ale naopak jim každý den dopřát dostatek odpočinku. Významnou roli hraje také pravidelné cvičení, do kterého se počítá i chůze, dále jízda na kole či rotopedu, doporučuje se také cvičení ve vodě. Ke správnému životnímu stylu patří i vhodné stravování, do něhož se řadí dostatek ovoce a zeleniny či celozrnného pečiva. Pacienti s artritidou by se měli naopak vyhýbat červenému masu, mléčným výrobkům, rafinovaným cukrům a nadměrnému množství soli.

Vhodnou preventivní léčbu si mohou pacienti dopřát v lázních. Lázeňské hotely skupiny Ensana v Mariánských Lázních jsou vybaveny vším pro léčbu artritidy. Od odborných lékařských konzultací, terapií pomocí chladu a tepla, fyzioterapii a rovněž správnou skladbu jídelníčku. S emeritním primářem MUDr. Pavlem Knárou (na fotografii), který působil v hotelu Nové Lázně se zaměřením na léčení chronických onemocnění pohybového aparátu, se blíže podíváme na principy léčby v lázních.

Lze od sebe rozlišit chronická onemocnění pohybového aparátu a revmatická onemocnění?

Chronická onemocnění pohybového aparátu jsou velmi rozšířená a častá bez rozdílu věku a pohlaví, degenerativní onemocnění jsou záležitostí především osob starší generace. Jedná se o nemoci pohybového ústrojí, tzn. kostí, kloubů, páteře, svalů a šlach. Tato onemocnění bývají značně bolestivá a pacienty omezují v pohybu. Revmatická onemocnění bývají navíc v mnohých případech součástí rozsáhlejšího problému. Mohou postihnout téměř jakoukoliv tkáň nebo orgán v lidském těle.

Jaké účinky má tedy lázeňská léčba?

Lázeňská léčba působí na celý organismus jako na jeden celek. Nezaměřujeme se jen na jeden orgán nebo jednu lokalitu, ale ozdravné mechanismy v průběhu lázeňské léčby působí komplexně.

Co takový léčebný program obsahuje?

Historicky osvědčená je léčba ve formě fyzikální terapie s důrazem na léčbu pohybovou. Druh procedury vždy volíme v závislosti na stádiu a aktivitě onemocnění a na celkovém zdravotním stavu pacienta. Důležitým režimovým opatřením je redukce hmotnosti u obézních pacientů. Nezbytnou součástí léčby je také aktivní pohyb, bez něhož u pacientů dochází k úbytku svalové tkáně a řídnutí kostí, tedy osteoporóze. Cílená cvičení jsou účinná pouze společně s nápravou držení celého těla a pohybových stereotypů, které jsou zdrojem celé řady chronických vleklých potíží.

Jaké konkrétní procedury využíváte?

V naší společnosti využíváme široké škály možností rehabilitační a fyzikální medicíny, v popředí jsou procedury z přírodních léčivých zdrojů, kterými je zdejší lokalita velmi bohatě zásobena. Přímo v Mariánských Lázních se nachází na 40 minerálních léčivých pramenů se specifickým složením, přírodní CO2 nebo slatina a rašelina. Mezi účinné procedury tak patří minerální, rašelinové a vířivé koupele, plynové injekce, suché uhličité koupele, peloidní zábaly, elektroterapie, pulzní magneto-terapie, ultrazvuk, rázová vlna, laser, klasické, reflexní a podvodní masáže, kryoterapie, léčebný tělocvik individuální i skupinový nebo v bazénu.

Jak lze podpořit navazující léčbu v domácím prostředí?
Doporučuji dostatek pohybu, cvičit, pravidelně užívat předepsané léky, neprochladnout, nepodceňovat kontroly u odborného lékaře, a opět k nám zase přijet.

Kolik pacientů navštěvuje lázně za rok?
K 1. 10. 2022 navštívilo Léčebné lázně Mariánské Lázně a.s. 29 000 pacientů, kteří využili některý z našich léčebných programů. Očekáváme, že hosté nás budou navštěvovat i v dalších měsících a rádi bychom se dostali na číslo 33 000 hostů. Doba nám ukázala, že zdraví máje jen jedno, a proto je třeba se o něj starat.

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz