Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Sychravé počasí a bolest v krku: Zkuste si připravit medový sirup s česnekem nebo mrkví

Sychravé počasí a bolest v krku: Zkuste si připravit medový sirup s česnekem nebo mrkví

13.10.2022 - redakce Babinet.cz

V chladných měsících není bolest v krku nic nečekaného, nebo překvapivého. Střídání teplot, přechody z tepla do zimy, nevhodné oblečení, nedostatek spánku i odpočinku a bolestivé polykání tady ihned máme v plné parádě. Jak si s ním rychle poradit a být zase pěkně fit?

fotografie: Freepik

Dle babských rad pomohou domácí suroviny, které má téměř každý běžně po ruce. Ulevují od bolesti, která člověka pořádně vysílí, když trvá dlouho a je intenzivní. I když všichni máme nějaký svůj osvědčený recept, na který je při bolesti v krku stoprocentní spolehnutí, některá netradiční spojení nám mohla uniknout.

Medový sirup s česnekem

Po tomto elixíru byste sice asi neměli vyrazit na rande, ale s bolavým krkem zatočí řádně. Rozmixujte si tedy v mixéru úplně najemno až dvě paličky česneku a přidejte skleničku medu. Znovu promixujte. Poté si medový sirup s česnekem uložte do dobře těsnící sklenice a dopřávejte si lžičku ráno a lžičku večer. Skladujte v lednici a snažte si sirup brát nalačno. Pokud si nejste jisti, zda můžete tento sirup užívat (např. diabetici, těhotné, nebo kojící ženy, alergici, atd.) i vy, poraďte se raději po telefonu s lékařem.

foto / Unsplash

Medový sirup s mrkví

V tomto případě se babské rady sice shodují, co se rychlé a spolehlivé úlevy týče, ale liší se ve způsobu provedení. Některé lidové zdroje mluví o mrkvi vařené, a jinde se zase nedá dopustit na mrkev syrovou. Koneckonců, vyzkoušet můžete obojí. Tak jako tak medový sirup s mrkví zbavuje bolesti při polykání a výrazně napomáhá při kašli. Na medový sirup s mrkví potřebujete: tři až čtyři mrkve a větší sklenku medu. Kloníte-li se k mrkvi syrové, omyjte ji a bez oškrábání vhoďte do mixéru. Namixujte na pyré a přidejte med. Sirup skladujete v lednici a to v dobře uzavíratelné skleničce. Pokud jste pro vařenou variantu, postupujte takto: Mrkev si uvařte ve vodě a vodu nevylévejte. Uvařenou mrkev poté opět dejte do mixéru a rozmixujte na pyré. Přilijte vodu a přidejte med. Pokud je směs příliš tekutá, dohustěte medem a užívejte dle potřeby. Skladujete opět klasicky v lednici.

Tip závěrem

Můžete si doma také připravit vlastní bonbony na bolest v krku, které báječně chutnají, osvěžují dech, dezinfikují dutinu ústní a taktéž pomáhají proti kašli.

 

napsala Bára Klímová

zdroj:

https://www.brnenskalekarna.cz/zkouseli-jste-uz-tyto-babske-rady-na-bolest-v-krku-~m6.html

https://ceskozdrave.cz/medovy-sirup-s-mrkvi-na-chripku-a-kasel/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz