Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Kontrastní sprchování aktivuje všechny životní pochody. Využijte stimulující léčivou sílu vody

Kontrastní sprchování aktivuje všechny životní pochody. Využijte stimulující léčivou sílu vody

13.10.2022 - redakce Babinet.cz

Vodu nemusíme brát jen jako tekutinu nutnou k přežití. Voda aktivně pomáhá při spalování tuků a snižování váhy. Pokud jste po stoupnutí na váhu dostali závrať a chystáte se na obligátní "zhubnu", zkuste to tentokrát trochu jinak.

foto / Pexels

Jako podpůrný prostředek během diety lze totiž využít i silně stimulující léčivou sílu vody.

Použití studené vody zužuje cévy pod kůží, zvyšuje tonus kosterního svalstva a podporuje uvolňování hormonu cortisolu, který zamezuje zánětům.

Teplá voda naopak rozšiřuje cévy v pokožce a zvyšuje prokrvování. Uvolní i napětí ve svalstvu.

Střídání studené a teplé vody vykazuje stabilizující účinky na oběhový systém, posiluje imunitní systém, snižuje možné poruchy prokrvování a výrazně podporuje vylučování nečistot a jedů.

foto / Freepik

Střídání teplé a studené vody začínáme mírně a opatrně!

Na začátku volíme vodu spíše vlažnou – tj. střídáme „trochu teplou“ s „trochu studenou“ tak, jak je nám to příjemné. Dle rad Zélanda můžeme každý den rozdíl teplot postupně zvyšovat. Vhodná doba je například ráno po cvičení. Studenou vodu pouštíme na chvíli teprve tehdy, až se tělo prohřeje. Ideální je také pod sprchou nestát, ale přešlapovat na místě, aby i chodidla přišla s vodou co nejvíce do styku. Největší účinek budeme mít ze střídavé sprchy tehdy, stane-li se nám každodenním zvykem.

Vodní aplikace, které se provádějí pravidelně během diety, optimálně doplňují čistící a detoxikační účinky diety. Pokud špatně snášíte úplnou koupel, k dispozici jsou rozmanité koupele částečné, jako je koupel nohou nebo sedací lázeň. Pokud začínáte den sprchou, určitě aplikujte sprchu střídavou. To znamená, že byste během sprchy měli třikrát vystřídat teplou a studenou vodu. Taková sprcha posílí účinek diety. Znovu připomínáme, že všechny studenovodní aplikace provádějte na prohřátém těle, nikdy na prochladlém. Dopřát si můžete také studený zábal. Aplikujte ho na obě lýtka. Rozšíří se vám krevní cévy a zlepší se vám látková výměna.

Shrnutí: Když držíte dietu, pomohou vám koupele, střídavá sprcha, omývání, studené zábaly. Při ranní sprše je optimální třikrát vystřídat teplou a studenou vodu. Do vodní koupele je vhodné použít levandulové, bazalkové, pomerančové a jasmínové oleje.

 

zdroj:

Zéland V. (2011): Ovlivňování reality XI, str. 77-82 Stadion v koupelně

https://www.radyzezivota.cz/kontrastni-sprcha/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz