Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Kniha: Pět amerických prezidentů, česká babička a já

Kniha: Pět amerických prezidentů, česká babička a já

Jana Šulcová

Čirou náhodou se mi do rukou dostala jedna velmi útlá knížka s doporučením, ať si ji přečtu, že se mi bude líbit. A opravdu se mi tato knížka líbila, protože byla velice jemně a citlivě napsána.

Pět amerických prezidentů, česká babička a já je název této knížky a napsala ji Eliška Hašková – Coolidge.

Autorka knihy je také její hlavní postavou . Vzpomíná na období, kdy její tatínek pracující v bankovnictví emigroval do USA a ona, když ji bylo osm let spolu s maminkou a malým bratrem , přinuceni okolnostmi se vydávají také do zahraničí.

Eliška Hašková se narodila v Praze a jméno dostala po své babičce z Kundratic na Šumavě. Za svým otcem se Eliška ale nakonec dostává sama a rok nato se za ní vydává i babička, která ji vychovává a vštěpuje výchovu, etiku a víru v boha a stále ji klade na srdce, aby nezapomínala na to, že je Češka.

Díky výchově a péči otce i babičky se Eliška Hašková vzdělává, věnuje studiu a úspěšně dokončuje s vyznamenáním (1959) i prestižní školu – Obor diplomacie.

Svoji profesní kariéru začíná v Bílém domě, kde pracovala jako zvláštní asistentka pěti prezidentů (J.F.Kennedy, Lyndon Johnson, Richard Nixon, Gerald Ford, Jimmy Carter).

Vypráví o životě ve vysoké washingtonské společnosti, ve které se pohybovala i díky práci a svému sňatku. Ve svých 35 letech se provdala za významného amerického bankéře, narodila se ji dcera. Manželství se ale po dvaceti letech rozpadlo a tak zůstává sama se svoji dcerou, která studuje, téměř bez prostředků.

Píše se rok 1998 a Eliška Hašková – Coolidge je opět na samém začátku. Téměř po padesáti letech se vrací spolu s nemocným otcem z USA zpět na Šumavu do Kundratic, kde je jim v restituci vrácen majetek.

Návrat do své vlasti přináší nejedno zklamání, ale neodradí tuto výjimečnou ženu hovořící pěti jazyky od práce a zúročení svých zkušeností. Napomáhá společenským i podnikatelským kontaktům mezi USA a Českou republikou, poskytuje poradenství nejen v otázkách protokolu, personalistiky, ale i v oblasti turistiky a gastronomie.

Tato malá knížka je velmi příjemným čtením a nahlédnutím do života tří generací rodiny Elišky Haškové – Coolidge.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz