Babinet.cz  /  Magazín  /  Rady a postřehy do kuchyně  /  Jak správně jíst sushi a proč k němu jíme nakládaný zázvor?

Jak správně jíst sushi a proč k němu jíme nakládaný zázvor?

6.10.2022 - redakce Babinet.cz

Jak správně sushi konzumovat a jaký postup při nanášení wasabi či sójové omáčky použít? Sami Japonci ho buď jedí hůlkami, nebo rukama, takže vlastně ani nezáleží na tom, zda umíte hůlky používat, nebo ne.

fotografie / Freepik

Málo kdo ví, že se sushi do našich luhů a hájů dostalo až z jihovýchodní Asie, kde nejdřív mělo podobu Narezushi, což bylo jídlo z ryb kvašených v rýži. Prosolené ryby se na několik měsíců vložily do vařené rýže, případně směsi rýže a obilí, kde pak probíhalo mléčné kvašení. Tím se rybí maso zakonzervovalo a mohlo se tak skladovat poměrně dlouho dobu. Navíc tak bylo obohaceno o další živiny, které ryby neobsahují. Rýže se ovšem nejedla, ale jako pouhý konzervační prostředek se vyhazovala. Dnešní podoba sushi pochází z poloviny 19. století a vznikla v Tokiu, kde původně sloužila jako občerstvení pro divadelní publikum.

Jak správně sushi jíst?

Konzumace vidličkou je ale nepřípustná a měli byste se jí při pojídání sushi zcela vyhnout. K sushi obvykle bývá wasabi a sójová omáčka, do které si váleček lehce namočíte. Podle Simony Pfeiferové, by se wasabi nemělo míchat s omáčkou, nýbrž potřít na horní část sushi válečku a poté konzumovat.

Proč jíme nakládaný zázvor k sushi?

Zázvor, který bývá součástí sushi setů, slouží k zneutralizování chuti mezi pojídáním různých druhů sushi. Takže když si dáte maki a poté přecházíte na jiný druh - třeba na californskou rolku, zázvor připraví vaše chuťové pohárky na další japonskou specialitu.

Oblíbené varianty u Čechů?

Češi si nejraději pochutnávají na nejznámější a nejrozšířenější variantě sushi – maki. Jde o rýžovou rolku zabalenou v mořské řase s náplní. Těch existuje nespočet – od lososa, přes okurku a avokádo až po nakládanou ředkev nebo vaječnou omeletu. Druhou nejoblíbenější je varianta california, tedy takové sushi naruby, kdy je rýže narozdíl od maki zvenku řasy a náplně. Bronzovou příčku  obsadila verze nigiri, která se skládá z válečku rýže jemně potřeného wasabi omáčkou a obloženého kouskem ryby. “Češi obecně neradi riskují. Nejčastější objednávky jsou sushi s lososem, tuňákem nebo vegetariánskou verzi s avokádem. Někdy se ale na naše doporučení nechají přesvědčit a zkusí něco nového, jako třeba sushi s úhořem, což je velká pochoutka, zatím ale málo objevená zákazníky. Přibývá ale i těch, kteří se nebojí riskovat a oblíbí si třeba netradiční sushi, které jim naši sushisté doporučí,” vysvětluje Simona Pfeiferová, jednatelka společnosti Sushi Chef.

Sushi si našlo také svou cestu do popkultury

Krom toho že si ho vychutnávají lidé ve všech různých filmech a seriálech, také hraje ústřední roli v populární trilogii filmů Matrix sester Wachovských. Žádná z postav si na něm sice nepochutnává a ani s ním Neo nezardousí zákeřného Agenta Smithe, ale ikonický zelený „déšť“, kterým všechny filmy začínají, jsou recepty právě na sushi. Nevěříte? Pro americký server Cnet to uvedl designer zmíněných filmů Simon Whiteley.

 

zdroje:

 damejidlo.cz

https://www.cnet.com/culture/entertainment/lego-ninjago-movie-simon-whiteley-matrix-code-creator/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz