Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Chybí vám rozkvetlá zahrada? Pořiďte si cibulky hyacintů i speciální vázy a těšte se z kvetoucích květin

Chybí vám rozkvetlá zahrada? Pořiďte si cibulky hyacintů i speciální vázy a těšte se z kvetoucích květin

4.10.2022 - redakce Babinet.cz

Domovinou hyacintů je oblast sahající od středního Turecka po Libanon ve východním Středomoří. Barva květů byla původně modrá a trsy květů se skládaly z jednotlivých květů. V 18. století se plně rozběhlo šlechtění a na trh přicházely nové odrůdy, například s dvojitým květenstvím (multiflora) a další barvy.

K mání jsou hyacinty různých barev, například růžové, červené, modré, fialové, lososové, žluté, černé a bílé. Kromě nádherných barev jsou také úžasně voňavé. Každá barva květů má svou jedinečnou vůni, kterou si můžete vychutnávat.

foto / se svolením iBulb

Jak na to

Zakupte si v obchodě největší nepoškozené cibule, které jsou již připravené impregnací. Pokud chcete, aby vám jeho květ na Vánoce ozdobil interiér, budete se muset pustit do rychlení. Není to žádná věda, počítejte ale s tím, že na to potřebujete tři měsíce. Začít tedy musíte nejpozději teď, na začátku října. Cibuli hyacintu dejte do papírového sáčku do spodní části lednice zhruba na jeden měsíc.

Speciální tvarované vázičky se potom dají pořídit v každém větším květinářství, kdy svrchní baňkovitá nádobka bez dna s je určena pro cibuli, spodní nádobka je zásobárna vody.

Veškeré potřebné živiny důležité pro tvorbu květu jsou již uložené v cibuli. Sklenici nejdříve naplníme odstátou nebo převařenou vodou, pak teprve vložíme cibuli do svrchní nádobky. Ideální je vzdálenost, aby voda sahala těsně pod okraj cibule. Pak hyacintům dejte čas, přikryjte cibule papírovým udělaným kloboučkem a nechte je na chladném a tmavém místě několik týdnů.  Včas doplňujte vodu do nádobek. Snažte se, aby se nevypařovala a udržujte kořeny cibulek stále vlhké. Když začnou rašit zelené šípky, lze do tekutiny postupně přidávat minerální hnojiva a můžete je přenést do světlé místnosti.

 

foto / se svolením iBulb

Na světle a v teple pak hyacint rozkvete. Hyacint vykvétá při teplotě 16 až 20 °C a obvykle kvete zhruba tři týdny. Při vyšších teplotách, které většinou máme v bytě, ale pokvete kratší dobu. Nejdéle vydrží kvést v chladnější chodbě nebo hale.

Sázení v zahradě

Hyacinty by se měly vysazovat na podzim. Najděte jim pěkné místo na slunci nebo v polostínu, kde může odtékat přebytečná voda. Nejlepších výsledků dosáhnete, když je budete sázet v lichém počtu: po 3, 5, 7 atd. Měly by se sázet do hloubky odpovídající trojnásobku jejich výšky. Hyacinty jsou citlivé na mráz, proto jim musíte dát dostatek času na zakořenění ještě před příchodem mrazu.

Mráz

Pokud žijete v oblasti, kde v zimě teplota klesá hodně pod bod mrazu, zasaďte cibulky hyacintů hlouběji. Dbejte na to, aby byly zakryty alespoň 20 cm zeminy. Vysazené hyacinty je také dobré následně přikrýt listovým mulčem nebo zahradním drnem. Jakmile jsou cibulky hyacintů rok v zemi a usadí se, jsou méně náchylné na mráz.

Trvalka

Cibulky hyacintů kvetou rok co rok. Jedná se totiž o trvalky. Trsy květů budou v prvním roce velké a plné, později méně plné, ale neméně krásné. Výsledkem je přirozenější vzhled. Věděli jste, že malým kvítkům na trsech květů se v některých jazycích říká „trny“ (například anglicky „spikes“)?

Zajímavá fakta:

  •     Hyacinty jsou vhodné pro zahrádky na řezané květiny. Je úžasné mít vlastnoručně vypěstované a nařezané vonné bomby, které rozzáří váš domov!
  •     Hyacint je symbolem míru a moci.
  •     Pokud chcete vytvořit „wow“ efekt, zasaďte cibule tak blízko sebe, aby se téměř dotýkaly.
  •     Hyacinty jsou vhodné pro pěstování v květináčích. Vyberte si květináče s otvorem ve dně nebo sami udělejte jeden či více otvorů, aby mohla odtékat přebytečná voda.

 

Zdroje:

https://www.magazinzahrada.cz/rychleni-cibulovin-pro-vanocni-stul/

kvetinovecibulky.info

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-hyacint-vonave-kvety-vam-zprijemni-jaro-i-zimu

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz