Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Obyčejná rýže nepatří jen na talíř. Je zázrakem pro orchideje a má i další netradiční využití v domácnosti

Obyčejná rýže nepatří jen na talíř. Je zázrakem pro orchideje a má i další netradiční využití v domácnosti

2.10.2022 - redakce Babinet.cz

Bez rýže se v kuchyni obejde jen málokdo. A je to dobře, protože tato zdravá příloha by ve vyváženém jídelníčku chybět neměla. Jak ale obyčejnou rýži využít i jinak? Lze jí vůbec najít uplatnění i jinde, než na talíři? Ano, lze. Máme jich pro vás rovnou několik.

foto / Freepik

 • Vysuší telefon

Když v případě telefonu, nebo chytrých hodinek dojde k mokré nehodě, syrová rýže vám rychle a efektivně pomůže. Telefon bez SIM karty a bez baterie uložte na noc do uzavíratelné krabice se syrovou rýží. Z toho nejhoršího by měl být telefon venku.

 • Mlýnek na kávu

Mlýnek na kávu se časem znečistí a je mastný. Tato mastnota pak nepříjemným způsobem ovlivňuje i chuť a aroma mleté kávy. Mlýnek je proto potřeba pravidelně čistit. A přesně s tímto čištěním vám rychle a spolehlivě pomůže rýže. Syrová rýže absorbuje mastnotu i pachy, a navíc naostří i nože mlýnku.

 • Rostliny

Rýžová voda poslouží jako přírodní hnojivo plné minerálů, které jsou pro půdu velmi potřebné. Když tak namočíte zhruba hrnek syrové rýže do vody, necháte 24 hidin odstát, pak slijete a poté použijete jako zálivku. Dopřejete rostlinám blahodárnou dávku živin. Orchidejím rýžový výluh dodá vitamín B, dusík, fosfor, draslík, škrob, tuky a sacharidy. A díky komplexním živinám se stane květina silná i odolná vůči nejrůznějším škůdcům. Kromě jiného začne i krásně a bujně kvést.

 • Ovoce

Většina komerčně pěstovaného ovoce se sklízí ještě před dozráním. K dozrání pak dochází až v místě prodeje. I tak si ale můžeme domů přinést pár kousků nezralého ovoce. A tady opět sáhněte po rýži, která dozrávání napomáhá. Ovoce uložte do misky s rýží na hodinu a půl, zakryjte a nechte rýži pracovat. Zcela zelené ovoce takto můžete nechat zrát i celý jeden den.

 • Teplý rýžový polštář

Rýže báječně drží teplo, a když je syrová, můžete ji opakovaně použít. Naplňte proto plyšovou ponožku rýží, zahřívejte minutu v mikrovlnce a pak můžete přikládat jako teplý polštářek na namožené svaly, či jiná bolavá místa.

 • Odličovací voda

Rýžová voda je velmi starý kosmetický přípravek, používaný v mnoha asijských kulturách. Vyživuje, čistí a chrání pokožku. Rýžová voda obsahuje vitamíny B1, C, E a zajistí pokožce sílu, i hydrataci. Rýžová voda se tak dá považovat za kvalitní přírodní obličejové sérum. Jediné, co k získání tohoto přírodního séra musíte udělat, je namočit půl hrnku syrové rýže do filtrované vody, nechat třicet minut odležet a je to.

 • Vázy

Do váz a lahví se přes úzká hrdla velmi špatně dostáváme, když je chceme vyčistit. I s tímto problémem pomůže rýže. Vhoďte do vázy syrovou rýži, naplňte vodou s mycím prostředkem a třepáním vyčistěte.

 • Rybina

Rýžová voda odstraňuje příliš intenzivní zápach i chuť ryb, a maso krásně zjemňuje. Připravte si proto předem rýžovou vodu (půl hrnku syrové rýže s vodou) a do té pak rybu ponořte na třicet minut.

 • Mixér

Stejně jako v případě kávového mlýnku, i u klasického mixéru dochází časem k otupění a tmavnutí mixérových nožů. S čištěním i ostřením čepelí pomůže půl hrnku syrové rýže. Tento způsob šetří čas i peníze, protože nemusíte objednávat nové nože, ale stačí zhruba dvě minuty mixovat syrovou rýži.

 • Hrudky

V soli, cukru, nebo pepři se snadno díky vlhkosti vytvoří hrudky. Abyste tomuto problému předešli, skladujte sypké koření a pochutiny společně s pár zrnky syrové rýže. Ta skvěle pohltí vlhkost a je po problému.

 

Napsala Bára Klímová

 

zdroj: https://svetkreativity.cz/ryzova-voda-je-prirodni-sila-diky-ktere-budou-orchideje-kvest-jako-nikdy-predtim/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz