Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Doping pro mozek i ochrana srdce. Nejen to jsou lískové oříšky

Doping pro mozek i ochrana srdce. Nejen to jsou lískové oříšky

29.9.2022 - redakce Babinet.cz

Už se blíží, už brzy bude téměř za dveřmi. Tradiční vánoční Popelka a její tři kouzelné oříšky. A ač dnes nebude řeč o oříšcích pohádkových, o bohatství, které ukrývaly oříšky Popelčiny, ani tak nebude nouze. Lískové oříšky jsou totiž super bohaté na živiny a lidskému organismu jsou maximálně prospěšné. Pokud vám snad chybí v jídelníčku, nikdy není pozdě je do něj zařadit. Obzvláště teď na podzim, kdy potřebujeme co nejvíce tělu blahodárných látek.

fotografie: Freepik

Využití a skladování lískových ořechů

O lískových oříšcích v souvislosti s využitím asi netřeba sáhodlouze vyprávět. I když se u některých osob objevuje alergie, pořád si jich dost z nás dopřávat může. Zobeme je jen tak, zavařujeme, zamrazujeme, nakládáme, využíváme je k pečení i ke zdobení slaďoučkých dezertů a buchet, přidáváme do těsta nebo do jogurtu, do sladkých kaší, atd.

Abyste však lískové ořechy mohli časem plně využít, musíte je dobře uskladnit a ze všeho nejdřív je vlastně precizně vysušit. Pamatujte, že v případě lískových oříšků je vždy nutné dbát na perfektní sucho. Sušení opravdu nepodceňujte, jinak velmi brzy dojde ke zplesnivění. Nejlepší bude, když se lískové oříšky vysuší na slunci během dvou týdnů. Nikdy je ale venku nenechávejte přes noc, jinak by došlo přesně k tomu, k čemu nechcete. Zvlhly by a zplesnivěly.

Co se skladování týče, nevyloupané ořechy vám vydrží déle než ty vyloupané, u kterých může dojít ke žluknutí. Tak jako tak musíte ořechy vždy skladovat na suchém a nechladném místě. Čas od času ořechy protřepejte a zkontrolujte, jestli nedochází k plesnivění.

Mýtus o lískových oříšcích

V dřívějších dobách by vás odborníci hnali, kdybyste se zmínili, že při dietě ujídáte ze spíže právě lískové oříšky. Tato malá pochoutka byla považována za pěkně tučnou pochutinu, která se do redukčního procesu absolutně nehodí. Naštěstí už je však tento mýtus vyvrácen a zatracování lískových oříšků odzvonilo. Není totiž tuk jako tuk.

Lískové oříšky obsahují tuky nenasycené a ty jsou pro člověka naprosto v pořádku. Mohli bychom tyto tuky nazvat jako ty hodné, neškodlivé. Avšak pozor. Ani u sebeprospěšnějších látek ale nemůžete čekat užitek, když půjde o přehnané množství. To samé platí pro lískové oříšky. Neznamená, že když jich spořádáte na kila, že do sebe vpravíte o to více zdraví. Bohužel. I u lískových oříšků je vhodné dodržovat rozumné množství. Malá hrstička na den bohatě stačí. I ona spolehlivě zažene hlad, rozproudí mozek, posílí koncentraci a doplní vám potřebné živiny.

Zdravotní benefity lískových oříšků

A jsme u, již zmíněného, ohromného bohatství, které v sobě plody lísky ukrývají. Nutričně vyvážené lískové oříšky jsou nabité například bílkovinami i prospěšnými tuky. Dále v nich najdeme sacharidy, vitamíny, antioxidanty, vlákninu, hořčík, draslík, vápník nebo kyselinu olejovou. Není tak divu, že mix těchto blahodárných látek lidskému organismu úžasně prospívá. Co všechno tedy lískové oříšky dovedou?

 • posilují srdce
 • preventivně působí proti rakovině
 • přispívají ke zdraví tepen
 • srovnají do latě krevní tlak
 • stimulují metabolismus
 • podporují správnou činnost mozku
 • v kombinaci s jinými ořechy mohou snižovat hladinu cukru v krvi
 • bojují se záněty v těle
 • zpomalují stárnutí pokožky
 • zlepšují kvalitu vlasů a nehtů
 • působí proti svalovým křečím
 • zlepšují náladu
 • vrací do normálu cyklus spánek/bdění
 • rychle dodávají energii
 • pomáhají likvidovat choroboplodné zárodky ve střevech
 • posilují nervové buňky
 • z listů se připravují čaje při potížích s močovými cestami nebo odvary vhodné k léčbě počátečního zánětu prostaty

 

napsala Bára Klímová

zdroj:

https://www.verival.de/blog/ernaehrung/warum-sind-haselnuesse-gesund/

https://www.hofwindkind.com/info/haselnuessegesund.html

https://www.apotheken-umschau.de/gesund-bleiben/ernaehrung/haselnuss-kleine-kraftpakete-712671.html

https://healthymaster.in/blogs/the-health-benefits-of-the-healthiest-nut-hazelnut/

https://draxe.com/nutrition/healthiest-nuts/

https://www.davidwolfe.com/hazelnut-health-benefits/

https://www.top8homeremedies.com/health-benefits/hazelnut/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz