Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak vést děti k lásce k zahradničení a přírodě? Zapojte je do péče o zahradu

Jak vést děti k lásce k zahradničení a přírodě? Zapojte je do péče o zahradu

27.9.2022 - redakce Babinet.cz

Děti a zahrada, to je neodmyslitelné spojení. Pobyt v přírodě ratolestem prospívá, mohou se volně pohybovat a přirozeně rozvíjet svou motoriku. Od mala je dobré děti vést k péči o zeleň a práci (nejen) na zahradě, která přináší zaslouženou odměnu v podobě lahodných plodů.

Zkuste zapojit malé pomocníky už do podzimního úklidu zahrady, kdy budou stromy shazovat své pestrobarevné listy.

fotografie: Freepik

"Hlavní" zahrádkářská sezóna začne samozřejmě zase na jaře, takže vám včas přinášíme pár rad, jak začít vést děti k lásce k zahradničení a přírodě.

Dopřejte dětem vlastní záhon, který si budou moci osázet, čím budou samy chtít. Určitě by neměl být někde v rohu, ale pěkně viditelný, aby jej nikdo nepřehlédl a mohl malého šikulu pochválit a tím jej povzbudit v další práci. Vyberte místo, které neohrožují ostnaté keře nebo květiny jako růže. Jasně vyznačte hranice jeho „pozemku“, aby dítko mělo pocit, že je to „jeho království“. Aby se dětem na svém projektu dobře pracovalo a osvojily si pracovní návyky, pořiďte jim pomůcky uzpůsobené velikosti jejich rukou – zahradní rukavice, nebo dětskou motyčku.

Zasaďte rychle rostoucí rostliny, které se neustále proměňují a dopřejí dětem hmatatelnou a chutnou odměnu. Ideálně se hodí rajčátka, hrášek, fazolky, ale také dýně nebo cukety. Zeleninu můžete doplnit jedlými květinami jako lichořeřišnice nebo měsíček zahradní. I nejmenší děti mohou trhat oranžové květy léčivky a zdobit jimi pak letní saláty nebo koláče.

Ukazujte jim proměňující se svět zahrady a učte je poznávat zvířata a rostliny. Zahrada může být skvělou studnicí poznání. Nejmenší děti v ní naučíte rozpoznávat barvy, počítat, později poznávat různé malé živočichy, rostliny, chutě, vůně atd.

Dovolte dětem čas jen na hru. Děti si hlavně potřebují hrát. Vybudujte jim proto skrytá zákoutí, kam se budou moci uchýlit při hrách na víly a indiány. Vytvořit zelený úkryt je přitom tak snadné: do země zapíchejte dvoumetrové tyčky, které nahoře spojíte do tvaru kužele. Pak kolem celé základny vysejte rychle rostoucí fazole nebo jiné popínavky, které za pár týdnů vytvoří dokonalé útočiště.

 

zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-295631-zapojte-deti-do-spolecneho-zahradniceni

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz