Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Oči v ohrožení! Dejte si pozor na modré světlo

Oči v ohrožení! Dejte si pozor na modré světlo

27.9.2022 - redakce Babinet.cz

Nepříjemný pocit, suchost, rozmazané či zamlžené vidění a neschopnost zaostřit. Přesně to jsou signály, kdy vám vaše oči dávají jasně najevo, že toho mají dost. Pokud je neposlechnete, „přitvrdí“. Dostaví se bolest, a nemusí to skončit jen u nich. Ozvat se mohou záda, krk či hlava. Výjimkou není ani tlak ve spáncích či na čele. Pořád to nestačí, abyste jim věnovali pozornost? Pak vězte, že necháte-li to zajít ještě dál, může se vám časem zhoršit zrak.

foto: Shutterstock

Příčiny únavy očí mohou být různé, ale často souvisejí s moderními technologiemi. Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají jedno společné a tím je enormní zátěž na oči. Kromě toho, že musí oči čelit potenciálně škodlivému modrému světlu ze slunce, je většina lidí je stále více vystavena ještě umělému modrému světlu z displejů obrazovek a LED světel, které proniká hluboko do oka. Tam dochází k tvorbě toxinů, jež ničí fotoreceptory. Když se k tomu přidá ještě jednostranná zátěž, zaostření na jeden konkrétní bod, odlesky displejů a častá neostrost zobrazovaných věcí na mobilu či obrazovce, nelze se divit, že dříve či později toho začne být na oči příliš.

Varovné signály, že jsou oči unavené

V takovou chvíli začnou vaše oči dávat nejdříve jemné a později i důraznější varování, že únosná hranice byla překročena. K těm nejčastějším signálům patří únava, rozmazané vidění, podráždění, zarudnutí či neschopnost zaostřit na jeden konkrétní bod. Pokud své tělo nebudete poslouchat a všechny symptomy budete ignorovat, dostaví se bolest – očí a případně i hlavy. Při dlouhodobém zanedbávání počítejte s nepříjemnými následky v podobě zhoršení zraku.

Jak jim rychle ulevit

Proto byste neměli být k signálům svých očí slepí. Jakmile pocítíte první náznaky, udělejte si přestávku a na chvilku práci na počítači přerušte. Na suché oči vám pomohou zvlhčující kapky do očí. Skvělá je i krátká procházka na čerstvém vzduchu. Ta vzpruží nejen oči, ale i mysl. Také si dejte pozor, aby místnost, ve které pracujete, byla dostatečně osvětlena. Pokud monitory příliš září do potemnělého prostoru, je na čase rozsvítit.

Dlouhodobá péče se vyplatí

Zdroj: www.naturevia.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

martík33
14.11.2022 14:15

Super je oční gynnastika nebo metoda 20-60-20. Pár dobrých tipů zde: https://matkymatkam.cz/clanky/jak-pecovat-o-zrak-detail-202

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz