Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Trpíte problémy se spánkem v těhotenství? Poradíme vám, co s tím

Trpíte problémy se spánkem v těhotenství? Poradíme vám, co s tím

20.9.2022 - redakce Babinet.cz

Nastávající maminky často trápí spousta nepříjemných problémů. Začíná to už u (ne tak úplně jenom) ranních nevolností a časem se přidávají další – zmiňme třeba nechutenství, oteklé a bolavé končetiny nebo problémy se spánkem, kterým se budeme právě v dnešním článku věnovat podrobněji. Proč mají nastávající rodičky problémy se spánkem klidně už od prvního trimestru a jak si dopřát klidný spánek i s miminkem, které nám ho nechce dopřát?

fotografie: Unsplash

Důvody problémů se spánkem v těhotenství

Jednou z jasných příčin problémů se spánkem znají především nastávající rodičky v průběhu třetího trimestru. Rostoucí bříško vede nejen k tomu, že se hůř nalézá vhodná pozice ke spánku, ale navíc často působí nepříjemné bolesti zad, které celou situaci ještě zhoršují.

K problémům se spánkem však může docházet už v prvním trimestru. Na vině jsou především hormony.

Spánek tak může narušovat například nevolnost a zvracení, přecitlivělá prsa, dušnost, rychlejší tlukot srdce, častá potřeba močení, pocity nadměrného horka (na ty můžete zkusit použít tenčí přikrývku), ale také třeba nepříjemné křeče v nohou.

V pozdějších fázích těhotenství se k tomu všemu přidávají pohyby miminka, které může často i během noci kopat, což vašemu klidnému spánku rozhodně nepřidá.

Další příčiny mohou být zdravotního původu, sem spadá např. obstrukční spánková apnoe způsobená nárůstem váhy, syndrom neklidných nohou, nebo gastroezofageální reflux – česky řečeno pálení žáhy. Pokud vás trápí některý z těchto příznaků, měla byste se obrátit na svého lékaře.

Proč právě na spánek zaměřit svou pozornost?

Nastávající maminku trápí často tolik problémů, že spánek kolikrát ani neřeší. Celodenní únava je nepříjemná, ale co je to vedle stresu z nové nadcházející role?

Spánek však v našem životě a zdraví hraje velmi zásadní roli – a v těhotenství to platí dvojnásobě. Proč byste měla z kvalitního spánku udělat svou prioritu?

Špatný spánek v těhotenství vede ke zhoršené schopnosti rozhodování i vstřebávání nových informací – naše schopnost učit se nové věci je snížená, stejně jako soustředění. Únava vede ke zhoršené náladě.

Nedostatek spánku může také zvýšit riziko těhotenské cukrovky. Důvodů je ještě mnohem více, ale už teď asi tušíte, že byste spánek v těhotenství opravdu podcenit neměla. Ale jak na to, když spát prostě nejde?

Jak v těhotenství ze spánku dostat co nejvíce

Co všechno můžete pro svůj lepší noční spánek udělat?

  • Pokud trpíte nevolnostmi a zvracením, pomoci vám může inhalační tyčinka proti nevolnosti s vůní máty, která uvolňuje napětí v oblasti břicha.
  • Zvlášť v odpoledních hodinách se vyhýbejte těžkému a kořeněnému jídlu, stejně jako potravinám s obsahem kofeinu.
  • Trápí vás během dne únava? Zkuste přesunout odpolední spánek na trochu dřívější čas.
  • Snažte se každý den cvičit nebo se alespoň na půl hodiny projít.
  • Trénujte relaxační techniky, které vám doporučí například terapeut.
  • Dvě hodiny před spaním se zkuste vyhnout telefonu i televizi.
  • K lepšímu usnutí vám může pomoci také aromaterapie. Provoňte svou ložnici vůní pro těhotné , levandulí nebo rozmarýnem.

Pokud vás i přes aplikování všech rad problémy se spánkem stále trápí, neváhejte se obrátit na svého lékaře, který vám může dát dodatečná doporučení, které je možné aplikovat i během těhotenství.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz