Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Strava v období menopauzy: Na které potraviny byste měly zapomenout a co naopak do jídelníčku zařadit pravidelně

Strava v období menopauzy: Na které potraviny byste měly zapomenout a co naopak do jídelníčku zařadit pravidelně

19.9.2022 - redakce Babinet.cz

S hormonální nerovnováhou je nejvíc spojováno období menopauzy. Především klesá hladina pohlavních hormonů, což mj. mění i distribuci ukládání tuku v těle. Každá žena to konec konců vidí, že ji mizí „zadek“ a roste obvod pasu. Může docházet i k narušení funkce hormonů leptinu a neuropeptidu Y, které regulují pocit sytosti a potlačují chuť k jídlu, což v praxi znamená, že klesá hodnota bazálního metabolismu, ale chutě k jídlu naopak narůstají.  Mít hladinu hormonů v optimální rovnováze a harmonii je velice důležité pro kvalitu našeho života. Je proto důležité upravit svůj jídelníček. 

fotografie: Freepik

Vynechejte ze svého jídelníčku:

 • Alkohol, kofein, cukr, kořeněná jídla, horké polévky a nápoje - mohou vyvolávat návaly horka, zhoršit schopnost udržet moč, prohloubit výkyvy v náladách a způsobit okyselení krve což vede k uvolňování vápníku z kostí.
 • Omezte maso a mléčné výrobky (kromě zakysaných) - podporují návaly horka, mohou i přispívat ke ztrátě vápníku z kostní hmoty.
 • Omezte konzumaci soli - zvyšuje vylučování vápníku močí, zvyšuje krevní tlak. 

Zařaďte do svého jídelníčku:

Potraviny s obsahem fytoestrogenů (rostlinných hormonů, které se chovají podobně jako estrogeny organizmem produkované): sójové boby, sójová mouka, tofu, brambory, celozrnné obiloviny, zelené fazolky, jablka, mrkev, třešně, česnek, datle, lněná semínka, koření anýz a fenykl.

 • zajistěte přísun enzymů - klíčky, výhonky, zelené potraviny a superpotraviny
 • Pokrmy z červené řepy - přináší ženám trvalejší úlevu než syntetické hormony.
  Potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny - mají význam pro tvorbu hormonů, zdravou kůži a nervy: mořské ryby (tuňák, losos, makrela, sardinky) a rostlinné oleje lisované za studena.
  Potraviny s obsahem bóru - zvyšují hladinu estrogenu: jablka, ořechy, hrušky, hrozny, broskve, mandle, med, hrách, čočka.
 • Potraviny s vysokým obsahem selenu - snižují návaly horka, podporují sekreci štítné žlázy a estrogenu: mořské ryby, celozrnné obiloviny, sója, fazole, vejce.
  Potraviny s obsahem vitamínu C a bioflavonoidů - působí proti návalům horka: citrusové plody.
  Denně vypijte 2 litry kvalitní vody za účelem prevence vysychání kůže a sliznic.

Byliny pro menopauzu:

 • šalvěj lékařská, pomáhá proti pocení a návalům horka. Stačí spařit lžíci šalvěje vroucí vodou a nechat přikryté louhovat 15 minut. Vlažný odvar po doušcích po celý den. Pomáhá ale až tak za čtrnáct dnů pravidelného užívání, ovšem velmi účinně.
 • Proti depresi, úzkostem, stresu, strachu, nespavosti popíjet čaj z třezalky tečkované. Jeho účinnost nastupuje také až po dvou týdnech, ale nesmí se to s ním přehánět. Denní dávka může být asi dva až tři šálky, ale nedoporučuje se pít ho déle než šest týdnů. Třezalka tečkovaná je přírodní antidepresivum a zároveň zlepšuje krevní oběh. Jelikož zvyšuje citlivost na světlo, neužívejte ji, když se budete chtít slunit nebo navštěvovat solárium, aby se vám neobjevily pigmentové skvrny.
 • Ploštičník hroznatý je skvělý na návaly horka a pocení, zlepšuje spánek, paměť a koncentraci, snižuje předrážděnost. Ovlivňuje také pohyb vápníku v těle a tím i zpomaluje rozvoj osteoporózy a zlepšuje urogenitální (močopohlavní) potíže.
 • Červený jetel nebo také jetel luční se využívá především pro vysoký obsah přírodních látek fytoestrogenů. Jak název napovídá, je zřejmé, že jsou strukturou podobné estrogenům a v ženském těle je nahrazují. Mohou zlepšit náladu, spánek, zamezují řídnutí kostí a výtažky z červeného jetele působí preventivně i proti rakovině prsu.

 

zdroje:

https://www.vlasta.cz/clanek/strava-v-menopauze-20260525.html

https://santyoga.webnode.cz/joga-blog/strava-pro-obdobi-menopauzy/

https://www.stob.cz/cs/hubnuti-v-obdobi-menopauzy-a-po-menopauze

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz