Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Jakou čočku zvolit před operací šedého zákalu?

Jakou čočku zvolit před operací šedého zákalu?

14.9.2022 - redakce Babinet.cz

Operace šedého zákalu (katarakty) je v dnešní době rychlým, bezbolestným zákrokem, který milionům lidí po celém světě vrací ostrý zrak a podstatně zlepšuje kvalitu života. Zákrok spočívá v odstranění zakalené čočky a nahrazením za čočku umělou. Pacienti přitom mají možnost volby, jaký typ si zvolit.

Čočka lidského oka je tvořena proteiny, které jsou uspořádány tak, aby byla transparentní a propouštěla světlo dále do oka k sítnici. Šedý zákal neboli katarakta je stav, kdy dojde k zakalení nitrooční čočky. To si můžeme představit jako zadýchané sklo, v počátečních fázích se žlutavým až hnědavým nádechem, které zhoršují zrakovou ostrost. Postupně může dojít k výrazně hnědému nebo červenému, bílému ale i černému zakalení, přes které již není vidět a způsobí výrazné zhoršení zraku až slepotu.

vidění s asférickou čočkou  / vidění se sférickou čočkou

Jedinou možností, jak lze odstranit šedý zákal, je operační zákrok. Ten je vůbec nejčastější operací na světě. Trvá 15 až 20 minut, je bezbolestný a bez rizika. Během výkonu se vyjme zakalená čočka a nahradí se umělou. A pacient si může po domluvě s lékařem dopředu zvolit, jaký typ by byl v jeho případě nejvhodnější. 

Nitroočních čoček už v současné době existuje několik typů. Podle jejich zakřivení je dělíme na sférické a asférické. Sférické (kulovité) čočky nabízejí velmi dobrou kvalitu obrazu – mlha je pryč, svět kolem sebe najednou vidíte v jasných barvách a zbavíte se případného dvojitého vidění či nepříjemného prstence, který se tvořil kolem jasných zdrojů světla. Nezanedbatelnou výhodou sférické čočky je pak její cena: v České republice je plně hrazena zdravotní pojišťovnou.

Asférická čočka je pro naše oko přirozenější, přibližuje se čočce mladého člověka. „Její výhodou je zlepšení kontrastu a ostrosti vidění zejména za zhoršených světelných podmínek, jako je mlha, šero a snížené osvětlení. To oceníte hlavně při řízení auta, sledování televize, čtení při slabším osvětlení. S asférickou čočkou je vidění ostré v celé šíři zorného pole. Žlutý filtr pomáhá chránit sítnici vašeho oka před toxickým modrým světlem,“ popisuje MUDr. Věra Kalandrová, primářka oční kliniky Lexum v Brně.

Samotný zákrok je plně hrazen ze zdravotního pojištění, a i když se rozhodnete pro sférickou čočku, za kterou také nic nezaplatíte, kvalita vašeho života se díky zlepšenému zraku výrazně zvýší. Je ale třeba si uvědomit, že nitrooční čočka nejsou brýle, které můžeme co dva roky vyměnit – je to řešení na celý život. Možná právě proto si více než polovina pacientů (61 procent) za asférickou čočku ráda připlatí.

 

Sférická čočka

Asférická čočka

Popis

Nabízejí dobrou kvalitu obrazu. Na druhou stranu sférická čočka nedokáže tak dobře soustředit všechno dopadající světlo do jednoho bodu, protože paprsky procházející mimo optickou osu se lomí pod jiným úhlem a může docházet k rozostření periferního vidění.

Tento typ čoček byl speciálně vyvinut ke korigování tzv. sférické aberace, což vede ke zlepšení kontrastu vidění za zhoršených světelných podmínek, jako je mlha, šero a snížené osvětlení. Vidění s asférickou čočkou je ostré v celé šíři obrazu.

Výhody

Nabízí velmi dobrý standard vidění po operaci šedého zákalu. Je plně hrazena zdravotní pojišťovnou.

Jasnější a ostřejší obraz zejména při řízení auta, sledování TV nebo čtení při slabším osvětlení. Žluté asférické čočky dokážou chránit i před škodlivým světelným zářením.

Vidění za šera

Ano, neostré.

Ano, ostré.

Ochrana před modrým světlem

Ne.

Ano (při přítomnosti žlutého filtru).

Cena

Pro pacienty zdarma.

V řádu tisíců korun, záleží na přesném typu čočky.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz