Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Jak se starat o zuby? Návod pro děti i dospělé

Jak se starat o zuby? Návod pro děti i dospělé

8.9.2022 - redakce Babinet.cz

V tomto článku vám řekneme, jakou by měla být správná péče o zuby dospělých a také zuby dítěte.

Výběr zubního kartáčku a pasty, speciálních přípravků pro péči o ústní dutinu je mnohem důležitější, než si myslíte. Hygienické procedury, které se provádějí maximálně jednou denně v dopoledních hodinách rozhodně nestačí. V tomto článku vám řekneme, jakou by měla být správná péče o zuby dospělých a také zuby dítěte.

 

Tipy pro dospělé

 

1. Zubní hygiena

Zuby by se měly čistit dvakrát denně, aby se odstranil zubní plak a bakterie. Je několik pravidel, jak si správně čistit zuby: 

  • Čistěte si přední, zadní a horní stranu každého zubu jemnými krouživými pohyby. 
  • Tento proces by měl trvat 2 až 3 minuty. 
  • Nadměrné tlačení a příliš tvrdé štětiny zubního kartáčku mohou poškodit sklovinu a poranit dásně. 
  • Vyberte si kartáč s měkkými štětinami a používat jej nejdéle 3 měsíce

 

2. Použití fluoru

Fluor pomáhá předcházet zubnímu kazu, a proto se využívá ve mnoha zubních pastách a ústních vodách. Nedostatek tohoto stopového prvku může vést k zubnímu kazu i při kvalitním čištění. Doplnění fluoridů by mělo být předepsáno vašim zubním lékařem.

Přípravky pro péči o zuby v širokém sortimentu najdete na webových stránkách MAKEUP, pokud kliknete sem: https://makeup.cz/categorys/204443/.

 

3. Použití speciální zubní nitě

Účinnost zubní nitě by měl zubní lékař vysvětlit na preventivní prohlídce. Odstraňuje zubní plak a zbytky jídla z mezizubních prostor, což zabraňuje vzniku nepříjemnému zápachu z úst. Během procedury je třeba zlehka zasunout nit mezi dva zuby a dbát na to, aby se nepřetrhla. Používejte klikatý pohyb pro čištění mezizubních prostor.

 

4. Pravidelné návštěvy zubního lékaře

Je nutné provádět profesionální proceduru ústní hygieny, díky které se odstraňuje zubní plak a kamen. Návštěva zubaře dvakrát ročně vám umožní identifikovat časné příznaky problémů s zuby.

 

5. Nekuřte

Kouření zvyšuje riziko vzniku onemocnění dásní. U kuřáků žloutnou zuby a vzniká zápach z úst. Kouření snižuje obranyschopnost organismu, což zpomaluje hojení tkání po stomatologických zákrocích.

 

6. Použití ústní vody

Ústní vody s antibakteriálními přísadami a esenciálními oleji pomáhají udržovat zdraví zubů a eliminovat zápach z úst. Tyto přípravky ale nenahradí zubní kartáček, nit ani nejlepší zubní pasta na zubní kámen.

 

Tipy pro péči o dětský chrup

 

Pro udržení zdraví mléčných zubů a následující správný vývoj chrupu v dospělosti se doporučuje:

  • naučit své dítě pít z hrnku a postupně vyloučit používání lahví;
  • zubní kamen u děti se může objevit taky, proto by se zuby dítěte měly čistit 2krát denně měkkým zubním kartáčkem pomocí pasty obsahující fluor
  • kontrolovat plivání zubní pasty;
  • zajistit čistotu dětského nádobí a dudlíků;
  • objednat se k zubaři po objevení prvního zoubku.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz