Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Stárnutí pleti: Díky správným potravinám z vaší kuchyně jí prodloužíte mládí

Stárnutí pleti: Díky správným potravinám z vaší kuchyně jí prodloužíte mládí

7.9.2022 - redakce Babinet.cz

Chcete li si déle uchovat mladistvý vzhled, ke kterému bezesporu patří i zářící pokožka, neměli byste v žádném případě podceňovat každodenní péči. Do té se nám často nechce a jdeme spát s tím, že ono se zas nic tak hrozného nestane. Opak je však pravdou. Tyto prohřešky a vynechávky v péči stárnutí pleti jen urychlují. Ať už jde o péči ranní nebo večerní, měli bychom být v souvislosti s pletí velmi poctiví.

fotografie: Freepik

Ranní péče o pleť

Patříte li k těm, kdo ráno jen zběžně opláchnou obličej, zbystřete. Taková ranní péče, respektive ne péče, pleti opravdu nestačí. Na zátěž, které je během celého dne pleť vystavována, je dobré pokožku řádně připravit.

První krok už dobře znáte. Jde skutečně o opláchnutí obličeje vlažnou až studenou vodou. Pak by na řadu měl přijít čisticí gel či pěna a následuje tonikum. Právě tonikum umete cestičku další potřebné péči a můžete se pustit do práce s rozjasňovacím sérem. Po noci, během které probíhá spousta regeneračních procesů, je rozjasnění na místě. Musíme si pleť pěkně rozsvítit. Čím jasnější a zářivější totiž pokožka je, tím mladší vypadá. Zašedlý, drsný a strhaný obličej není zrovna to pravé ořechové.

Ranní rutinu finišujeme hydratačním krémem. Ten nanášíme na celý obličej a jemně vmasírujeme přiměřené množství. Nezapomeňte, že na oční okolí používáte zase jiný krém. Takový krém disponuje jinými složkami a je určen opravdu jen pro okolí kolem očí.

Večerní péče o pleť

Večerní péče zahrnuje i pár drobných krůčků navíc. Ty pochopitelně souvisí s důkladným odličováním, které je snad alfou omegou krásně a mladě vypadající pleti. Pokud se neodličujete, místo noční regenerace dostává pokožka pořádnou nálož. Než aby se tak během spánku revitalizovala, musí se vypořádávat se zaschlým make-upem. A to jí skutečně nijak neprospěje. Prvním krokem je tak důkladné odlíčení odličovacím mlékem nebo odličovacím olejem.

Poté bychom měli pleť dočistit. A to pomocí pleťové vody nebo čisticí pěnou. Použít rovněž můžete i čistící gel. Stejně jako ráno poté následuje tonikum, které pokožku připraví na krémy. Při večerní péči už používáme noční krémy jak na celý obličej, tak na oční okolí.

Doplňková péče

Pokud vám na vzhledu pleti opravdu záleží, budete muset do koupelny nastěhovat také různé masky, peelingy a séra. Ty si vždy vybírejte podle toho, do jaké kategorie spadá právě vaše pleť. Když se vám pleť například více mastí, použijete masku na mastnou pleť. Pokud vám je například více než 40, použijete sérum, které je určeno pro tuto věkovou kategorii. Vždy zkrátka hledejte to, co odpovídá charakteru vaší pokožky a používejte jen tak často, jak je doporučeno na obale. Není potřeba to přehánět. I nadužíváním různých produktů své pleti škodíte a zbytečně ji zatěžujete.

Pomoc hledejte i v kuchyni

Pestrý, zdravý a vyvážený jídelníček má na pleť pozitivní dopady, samozřejmě. Ale přímý kontakt některých surovin s pletí umí také divy. Můžete je přidávat do domácích obličejových masek a některé využijete i samostatně.

 • kávová sedlina slouží jako úžasný domácí peeling. Rozjasňuje a vyhlazuje
 • tvaroh pokožku hloubkově hydratuje
 • jogurt podporuje regeneraci
 • med zvláčňuje, hloubkově vyživí a je proti vráskám
 • salátová okurka rozjasňuje a osvěžuje
 • jablko pleť vypíná a omlazuje
 • banán v pokožce uzamyká potřebnou vlhkost
 • avokádo podporuje pružnost a vyživuje pleť vitamínem E
 • kokosový olej má protizánětlivé účinky a vyhlazuje
 • ovesné vločky zklidňují a pomáhají při ekzémech a nekomplikovaném akné

napsala Bára Klímová

zdroje:

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/skin-types-care

https://www.self.com/gallery/9-easy-diy-face-masks

https://www.healthline.com/health/homemade-face-masks

https://dermcollective.com/diy-face-masks/

https://diyselfcaretips.com/diy-homemade-face-masks-for-skin-tightening/

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz