Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Sociální sítě vám život nenahradí. Jejich nadměrné užívání může vést k odtržení od reality i závislosti

Sociální sítě vám život nenahradí. Jejich nadměrné užívání může vést k odtržení od reality i závislosti

7.9.2022 - redakce Babinet.cz

Obliba sociálních sítí stále roste. Odborníci ale varují, že nadměrné užívání sociálních sítí může být nežádoucí. Vést může k odtržení od reality i závislosti. Jasně daná pravidla jsou proto důležitá pro udržení odstupu.

fotografie: Freepik

Čas, který denně stráví průměrný uživatel na sociálních sítítch, se neustále zvyšuje. Právě rychlé přibývání obsahu a nutnost okamžité reakce však dle odborníků často vede k závislosti. „Lidé jsou zvědaví, mají strach, aby jim něco neuteklo. Většina z nás tak už zapomněla na to, že mobil je pomocník a ne vládce a určovatel toho, co mám dělat. Pořád jsme proto online a kontrolujeme, co se na sociálních sítích děje. Riziko je, že člověk pak zapomíná žít sám pro sebe, se sebou a žije v podstatě zahalen do určité virtuální reality,“ vysvětluje osobní kouč Aleš Kalina.

Neustálé připojení k sítím mimo jiné vede k poruchám soustředěnosti a sníženým schopnostem. Jsou zdrojem nepřetržitého rozptýlení, a to vede nejen k tomu, že na sítích často trávíme delší čas, než bychom chtěli, ale také se nám hůře soustředí ve chvílích, kdy bychom měli všechny ostatní vjemy vypnout.

Kliknete na příspěvek, a najednou klikáte nebo scrollujete dál a dál a strávíte na síti mnohem víc času, než jste původně zamýšleli... K tomu abyste nekontrolovatelnému užívání sociálních sítí unikli, potřebujete především pevnou vůli. V případě, že ji nemáte, si pak určete striktní pravidla. U dětí lze určit, kdy a za jakých podmínek je přístup na sociální sítě povolen, při používání mobilu u stolu lze například zavést drobné pokuty, které dítě pro příště poučí. Dospělí si zase mohou pravidelně psát, kolik času denně na sociálních sítích ztratí. Možná vás při konečném součtu překvapí, kolik zajímavých věcí byste místo brouzdání po sociálních sítích mohli stihnout.

Sociální sítě vám život nenahradí

Komunikace přes sociální sítě je dle odborníků snadnější. Střet s realitou poté pro uživatele často znamená problém. Pokud člověk nemá svůj reálný život hezký a pevný a utváří si ho prostřednictvím sociálních sítí, bude střet s realitou vždycky problémový. Sociální sítě tak mohou být příjemným doplněním komunikace s lidmi, ale nikdy by neměly nahradit komunikaci tváří v tvář. Některé lidi mohou spojit, ale jiným to může vztahy ukončit. Sociální sítě jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. A na to bychom nikdy neměli zapomínat.

 

zdroje:

https://www.internetembezpecne.cz/socialni-site-a-dusevni-zdravi/

zdroj: ales-kalina.cz

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz