Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Magický fenykl a kouzelná divizna. Objevte sílu těchto bylinek na podzimní neduhy

Magický fenykl a kouzelná divizna. Objevte sílu těchto bylinek na podzimní neduhy

20.8.2022 - redakce Babinet.cz

Sezóna chřipek a nachlazení se blíží. Pokud chcete šetřit svoji peněženku, a hlavně své játra a ledviny, vyzkoušejte některou z ověřených léčivých bylin, která u těchto potíží pomáhá.

fotografie: Freepik

Začněme ale otázkou: Proč jsou tato infekční onemocnění na vzestupu právě v zimě? Na vině je nízká venkovní teplota a časté prostydnutí lidského organizmu, který je pak náchylnější k těmto chorobám. Svoji roli hraje i to, že lidé se častěji zdržují v uzavřených a dobře vytopených prostorách, kde se virům a bakteriím dobře daří a znamenitě se šíří. Lidské tělo také během zimy produkuje méně vitaminu D, a právě korelace mezi hladinami tohoto vitamínu a náchylností k infekcím byla vědecky prokázána. A které bylinky vám mohou pomoci se zánětem průdušek, kašlem či nachlazením?

Divizna proti kašli

Divizně se říkávalo královská svíce, a to nejen proto, že tak v době květu vypadá, ale usušená velmi dobře hoří. Před objevem bavlněných knotů se divizna v kombinaci s lojem a pryskyřicemi používala k výrobě loučí a pochodní. Vzhledem ke své velikosti taková pochodeň hořela velmi dlouho.

Divizna byla od starověku považována za magickou a kouzelnou bylinu. Byla to ochránkyně před čarodějnicemi a zlými duchy, a proto se zavěšovala nad vrata stájí, stodol a sýpek. Její léčivá schopnost byla našim předkům rovněž dobře známa. Odpradávna se proto slouží při onemocněních horních cest dýchacích.

Používá se květ (lépe řečeno jen žlutá květní koruna) několika druhů divizen, například divizna malokvětá, velkokvětá nebo sápovitá. Sběr květů je náročný. Vyžaduje sucho a teplo a sušení, nejlépe při 40 °C, musí následovat ihned po sběru. Pokud květ během zpracování zhnědne, je to známka neodborného přístupu. Květ divizny obsahuje saponiny, flavonoidy, slizy a deriváty fenylpropanových kyselin. Používá se na zlepšení vykašlávání při vlhkém kašli, a též ochraňuje sliznici před drážděním u suchého kašle. Je možno ji využít při chrapotu a zánětech průdušek. Dříve se dokonce používal jemně mletý prášek z květů na šňupání při nachlazení, ale tato forma už není považována za vhodnou pro své dráždivé účinky na nosní sliznici.

Ve formě nálevu se používá v dávkách 1,5 - 2 g dvakrát denně a samostatně byste ji neměli užívat déle než týden. V případě kombinace s jinými bylinami lze i déle.

Magický fenykl

I fenykl sloužil jako magická ochrana před zlem. Celá rostlina se zavěšovala nade dveře nebo se fenyklový plod vkládal do klíčových dírek, a to zejména při letním slunovratu. Do takto ošetřených dveří se nemohl dostat ani ďábel, ani zlí duchové.

První léčebné účinky byly popsány v Pliniově Přírodopisu (Naturalis historia), kde fenykl sloužil zejména u očních chorob. To bylo vypozorováno z chování hadů, kteří si po svlečení kůže otírali o stonky fenyklu hlavu a tím si údajně vyčistily oči a zrak se jim vrátil dříve. Během antiky fenyklové plody rovněž sloužily na zvýšení tvorby mléka u kojících žen, na zklidnění novorozenecké břišní koliky a jako odtučňovací kúra. Během středověku se žvýkaly plody fenyklu na odstranění pocitu hladu při půstech a též na odstranění zápachu z úst. Toho údajně využívali hlavně muži vracející se z hospod ke svým manželkám, neboť fenykl dobře maskuje odér alkoholu.

Fenyklové plody (nesprávně semena) v sobě obsahují značné množství silice, která mu dává nejen intenzivní vůni, ale také léčebný účinek. Jsou v ní obsaženy hlavně látky anetol a fenchon.

Fenykl se doporučuje hlavně na vykašlávání při zánětech horních cest dýchacích, ale dobře působí i při nadýmání a trávicích obtížích. Tradičně se podává i na podporu laktace u kojících.

Fenykl najdete i v projímavých směsích určených na zácpu, kde slouží na odstranění vedlejších účinků některých rostlinných projímadel, která  způsobují plynatost a trávicí potíže. Často je fenykl používán v malém množství na úpravu chuti a vůně výsledného čaje.

Pokud se plod užívá samostatně, pak je dostačující jednotlivá dávka 1,5 až 2,5 g, opakovaná dva- až třikrát denně. Výhodou fenyklu je, že je naprosto bezpečný a lze ho v nižších dávkách podávat i kojencům, těhotným a kojícím ženám.

 

Napsal PharmDr. Jan Martin, Ph.D., 

zdroj:

Leros.cz

https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/47-divizna-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz