Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak ušetřit za elektřinu? Dodržujte několik základních pravidel

Jak ušetřit za elektřinu? Dodržujte několik základních pravidel

15.8.2022 - redakce Babinet.cz

S příchodem podzimních měsíců automaticky začneme v našich domácnostech více svítit, topit a trávit v nich mnohem více času než v létě. Jak tedy ušetřit v domácnosti i při jejím běžném provozu?

fotografie: Freepik

Držte se pravidel a osvojte si jejich dodržování

Bez přívodu elektřiny do domácností bychom byli nahraní. Dodržujte jednoduchá pravidla, mezi která patří například následující:

  • Svítíte pouze v místnosti, ve které se právě nacházíte.
  • Ve vaší domácnosti se vyskytují úsporné spotřebiče.
  • V pračce perete na nižší teplotní stupně.
  • Kdykoliv nejste v dosahu počítače, přepínáte ho do úsporného režimu nebo ho vypínáte.
  • Poctivě vypojujete ze zásuvek nabíječky, pokud si právě nenabíjíte své přístroje.

Jděte na to chytře

Abyste snížili spotřebu elektřiny, ale neseděli doma potmě a nejedli studené jídlo, přemýšlejte i o detailech. Pokud se nacházíte v místnosti a nepotřebujete svítit velkým stropním světlem, rozsviťte si raději dekorační osvětlení. Nejenom, že vypadá krásně a dodá vašemu domovu nádech bytu z designových katalogů, navíc také spotřebovává menší množství elektřiny.

A stejné pravidlo aplikujte i v kuchyni. Čím úsporněji budete vařit, tím lépe. Snížíte počet použitého nádobí, takže si ušetříte práci s jeho mytím a vaření vás bude bavit, protože budete neustále vymýšlet, jak vařit lépe, smysluplně a za použití co nejmenšího počtu pánví a hrnců.

Topte s rozvahou

V místnostech nepřetápějte. Optimální teplota je 20 až 21 °C. Je váš radiátor volně přístupný, nebo je schovaný za gaučem? I to, co se v okolí topení nachází a kam teplo proudí, ovlivňuje vaši spotřebu. Jakýkoliv kus nábytku nacházející se před radiátorem, blokuje šíření tepla do místnosti. Pořiďte si reflexní fólii a umístěte ji za radiátor. Pomůže rovnoměrně distribuovat teplo do místnosti.

Dodržováním několika málo pravidel se vaše výdaje za elektřinu a plyn výrazně sníží. Topte, sviťte a využívejte energie chytře.

 

zdroj: https://www.porovnej24.cz/clanky/usetrit-za-elektrinu

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz