Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jednoduché a ověřené tipy, jak posílit imunitu na blížící se podzim

Jednoduché a ověřené tipy, jak posílit imunitu na blížící se podzim

12.8.2022 - redakce Babinet.cz

Podzim za pár týdnů pomalu zaklepe na dveře, a pokud se i vy chcete letos vyhnout nejrůznějších chřipkám a nachlazení, je nejvyšší čas začít o své zdraví řádně pečovat. Jak na to? To si můžete přečíst v našem dnešním článku.

fotografie: Pexels

Jak mohu posílit svou imunitu?

Jsou pro vás zimní měsíce obdobím častých chřipek, zánětů dýchacích cest, nachlazení a nekonečné rýmy? Jednou z příčin může být oslabený imunitní systém, který nepracuje tak, jak by v tomto období bylo potřeba a vám se proto nedaří zcela uzdravit. Jakými způsoby tedy můžeme náš imunitní systém posílit? Existuje hned několik způsobů.

  • Zdravý životní styl
  • Vitamíny a minerály
  • Otužování a relax

Zdravý životní styl

Zdravý životní styl představuje naprostý základ pro celkové fyzické i duševní zdraví člověka. Vyvážený jídelníček a dostatečný pohyb dokáží s naším tělem skutečné zázraky.

Obzvláště pak během podzimních a zimních dnů byste zdravotní procházky a pestrou stravu neměli nikterak opomíjet.

Kdy a jak se procházet, necháme na vás. Ovšem co se týče jídelníčku, tam je dobré si připomenout, že pokud vyměníte nadměrnou konzumaci jednoduchých cukrů za konzumaci cereálií, ovoce a zeleniny, budete překvapeni, co to s vaším organismem dokáže. Zdravá a pestrá strava umí skvěle nastartovat váš imunitní systém, dodat vašemu tělu potřebnou energii a celkově zajistit, že se ve svém těle budete cítit lépe.

Vitamíny a minerály ideálně z přírodních zdrojů

Přírodní vitamíny pocházející z přírodních zdrojů jsou bezpečnější a účinnější než ty uměle vytvořené. Musejí se však konzumovat ve vyváženém množství a nemělo by docházet k tepelným úpravám. Z hlediska zachování obsahu vitamínů ve stravě je nejvhodnější tepelnou úpravu minimalizovat. Například při dušení v páře ztratí ovoce a zelenina až 20 % vitamínu C, při vaření pak až 60 %. Kromě něj přichází ovoce a zelenina rovněž o vitamíny B1 a B2. I v této podobě však tělo přijímá bezpečnější vitamínové složky, než jaké nabízejí umělé preparáty.  Dobrým příkladem je vitamín A. Ten může v syntetické podobě významně poškodit plod v těle těhotné ženy. Ve stravě je však součástí vitamínového komplexu, který zajišťuje jeho správné a bezpečné vstřebání a spotřebování. V případě umělých preparátů je též ideální vyhnout se syntetickým formám dalších vitamínů rozpustných v tucích, jako je D, E a K, které se ukládají v těle a mohou tak poškodit zdraví.

Otužování a relax

Že stres je tím největším spouštěčem většiny nemocí, není žádné tajemství. I pro správné fungování imunitního systému je vnitřní pohoda naprosto klíčová. Nezapomínejte na to.

Během dlouhých podzimních a zimních večerů si proto dopřávejte dostatek odpočinku a radostných chvilek. Přečtěte si oblíbenou knihu, vyrazte na procházku do přírody, zajděte s přáteli na dobrou večeři, zacvičte si nebo navštivte saunu, která má doslova jedinečné až léčivé účinky. Střídavý pobyt v horkém, a naopak velmi studeném prostředí má pozitivní vliv na odolnost vůči respiračním virózám, pomáhá uvolňovat dýchací cesty a odstraňuje stres. Pokud tedy máte možnost saunu navštívit, rozhodně byste toho měli využít.

napsala Dana Klementová

Zdroj: idnes.cz/onadnes/zdravi/jak-posilit-imunitu.A181214_142200_zdravi_pet

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz