Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Využijte domácí zásoby na plno a ušetříte na nákupu uklízecích prostředků

Využijte domácí zásoby na plno a ušetříte na nákupu uklízecích prostředků

12.8.2022 - redakce Babinet.cz

Ocet, sůl nebo jedlou sodu najdete v kuchyni každé dobré hospodyňky. S těmihle přísadami vykouzlíte jistě různá chutná jídla, vyplatí se vám ale i při uklízení.

fotografie: Freepik

Světlým octem vydezinfikujete záchod, vyleštíte skleničky a zbavíte se plísně nebo vodního kamene v rychlovarné konvici. Jedlá soda je bezkonkurenční pomocník, zachrání zšedlý koberec i flekaté oblečení od potu, odstraní zápach i mastnotu z nádobí. S připáleninami zatočí sůl, do zčernalého hrnce nalijte osolenou vodu, nechte přes noc odstát a pak vodu přiveďte k varu a hrnec umyjte prostředkem na nádobí. Ten si navíc snadno vyrobíte doma sami.

Na umíchání domácího prostředku na nádobí budete potřebovat:

  • 1,5 hrnku horké vody
  • půl hrnku tekutého, přírodního
  • neparfemovaného mýdla (když nemáte tekuté, nastrouhejte a rozpusťte tuhé)
  • 1 lžíci octa
  • 1 lžičku sody na praní
  • pár kapek esenciálního oleje pro vůni

Postup: Vznikne vám půl litru přípravku. Dobře smíchejte a před prvním použitím nechte den odstát

Kdo si domů nechce chemii pustit ani na krok, může na omývání oken jednoduše zvolit zamračený den. Nedostatek sluníčka způsobí, že na oknech voda nezaschne a tudíž nevytvoří nevzhledné šmouhy. Se skvrnami bojovaly už naše babičky. Aby měly zářivá okna, omývaly je směsí světlého pudinkového prášku rozmíchaného v 5 litrech vody a následně je leštily octem a novinami.

I o podlahy se postarají samostatní domácí pomocníci, s mastnotou zatočí i jednoduché, podomácku vyrobené čisticí prostředky.

Na umíchání domácího čističe podlah budete potřebovat:

  • 1 hrnek jablečného octa
  • 10 kapek éterického oleje s antibakteriálními vlastnostmi (vybírejte takové, které jsou vhodné pro kontakt s pokožkou. Dle vlastního vkusu můžete použít pouze jeden olej, nebo kombinovat více vůní, které máte rádi)
  • 1,5 litru horké vody (ne však vroucí)

Postup: Dobře promíchejte všechny složky a ihned se můžete pustit do bezpečného vytírání vašich podlah. Ty budou dokonale čisté, bez bakterií a váš domov provoní podmanivá vůně vybraných olejů

Vyrobit si můžete i domácí tablety do myčky, prášek na praní nebo wc tablety!

A jak využít zbylé ponožky?

Pokud máte na nábytku prach, zbavte se ho hned na začátku, zabráníte tím rozvíření. Místo utěrky z mikrovlákna dobře poslouží i obyčejná ponožka ze savého materiálu, ke které se ztratila druhá do páru. 

 

napsala RŘ

zdroj: krenizdravo.rtl.hr, redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz