Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Pozor na nákazu echinokokózou z lesního ovoce. Nasbírané plody před konzumací vždy pečlivě omyjte nebo uvařte

Pozor na nákazu echinokokózou z lesního ovoce. Nasbírané plody před konzumací vždy pečlivě omyjte nebo uvařte

22.7.2022 - redakce Babinet.cz

Víc případů echinokokózy než obvykle letos řeší lékaři i Státní zdravotní ústav. Parazitální onemocnění přenášené tasemnicí liščí je sice ojedinělou, ale velmi závažnou chorobou napadající játra. Státní zdravotní ústav letos eviduje šest přenosů na člověka. Takový počet infekcí byl naposledy v roce 2018. Lidé se mohou nejčastěji nakazit konzumací syrového lesního ovoce infikovaného liščími výkaly.

 fotografie: Unsplash

Takzvanou alveolární echinokokózu volně žijících zvířat způsobuje tasemnice liščí. Na člověka se může přenést například právě ze zmíněného lesního ovoce, jako jsou borůvky, označkovaného zvířetem. „Tato relativně nová infekce má narůstající incidenci v řadě středoevropských zemí včetně České republiky, ale řadě zdravotníků včetně praktických lékařů, internistů, radiologů, patologů, infektologů a mikrobiologů zůstává neznámá. Potíže pacientů jsou nespecifické jako únava, nevolnost, bolesti břicha, pouze vzácně je to horečka nebo žloutenka. Ani laboratorní nálezy na nákazu nemusí upozornit, krevní obraz je normální, bez eozinofilie, mohou být mírně zvýšeny jaterní enzymy,“ říká infektolog MUDr. RNDr. František Stejskal, PhD, který působí na infekčních odděleních Fakultní nemocnice Bulovka a Krajské nemocnice Liberec. Nemoc dokáže odhalit CT vyšetření jater a odběr specifických protilátek v krvi. K potvrzení diagnózy je obvykle nutné provést biopsii jater, přítomnost parazita umí odhalit i PCR test. „Na Klinice infekčních nemocí FN Bulovka v Praze a na Infekčním oddělení KN Liberec od roku 2012 sledujeme celkem 22 pacientů s alveolární echinokokózou, 14 žen a 8 mužů ve věku od 7 do 81 let,“ doplňuje MUDr. František Stejskal. 

Klinické příznaky se u lidí mohou projevit 5 – 15 let po infekci. Zdravotní následky ale potom mohou být fatální. U pacientů, kde jsou ložiska inoperabilní, se dlouhodobě podává antihelmintikum albendazol. Pacienti s parazitem usazeným v játrech, kde se tvoří cysty, jsou referováni do IKEM k náročným resekcím nebo transplantacím jater. „V játrech parazit připomíná zhoubný nádor. Může napadat plíce a další orgány. Jen v posledních letech jsme na operačních sálech institutu pomáhali více než 10 případům, kdy jsme játra museli buď zcela transplantovat, nebo jsme prováděli tzv. auxiliární transplantaci, v některých případech jsme provedli tzv. resekci, tedy odstranění části jater. To znamená, že pacientovi na dobu asi půl roku transplantujeme část jater a až zbytek jeho jater zregeneruje, tak transplantát odstraníme,“  říká přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D. V případě, že cysta není velká, lze tuto část jater pouze odříznout bez nutnosti náhrady orgánu. „V každém případě je ale nutné u operace být velmi opatrný, protože se cysta nesmí narušit. Jinak by obsah s parazity infikoval celou dutinu břišní a pacient by byl ohrožen na životě,“ doplňuje doc. Jiří Froněk.

„Prevencí onemocnění u lidí je pečlivé dodržování hygieny rukou – mytí rukou teplou vodou a mýdlem před manipulací s jídlem, po kontaktu se psem nebo kočkou. Lidé by neměli sbírat a jíst volně rostoucí ovoce nebo zeleninu sbíranou přímo ze země. Všechny volně sbírané potraviny by měly být před konzumací pečlivě omyty nebo uvařeny, vajíčka tasemnice se ničí varem, ale nikoliv zmrazením,“ vysvětluje vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

Počty nakažených echinokokózou v ČR 

2018

6

2019 

1

2020

4

2021

1

k 1. 7. 2022  

6

Zdroj: SZÚ

Nákazu u lišek a psíků mývalovitých sleduje Státní veterinární správa. Například loni vyšetřila celkem 2 758 uhynulých zvířat, tasemnici liščí potvrdila u 645 vzorků. „Každý rok je odebráno kolem 2 700 vzorků od lišek a psíků po celé ČR. Výskyt echinokokózy je dlouhodobě prokazován ve všech krajích kromě Prahy. Plynule rostoucí počet pozitivních zvířat je zachycován v Libereckém kraji. Zlínský kraj má v letošním roce 2022 náběh na nejvyšší počty ve srovnání
s předchozími lety, ale stále jde o necelých 18 % všech vyšetřených vzorků. Naopak v posledních dvou letech klesá výskyt echinokokózy v Moravskoslezském kraji. Roční incidence echinokokózy v krajích ovšem kolísá a seznam nejzamořenějších se tak každý rok liší. Například Karlovarský kraj měl v roce 2021 celkem 40 % pozitivních případů a letos se pohybuje kolem 17 %.
Byla sledována exkrece vajíček v trusu lišek, psíků, psů a koček. Nejvyšší denní exkrece byla u lišek, nejmenší u koček. Kočka tedy může být infekční pro člověka, ale v porovnání s ostatními sledovanými druhy je riziko zanedbatelné.“ popisuje MVDr. Aneta Pierzynová ze Státní veterinární správy.  Odborníci proto zdůrazňují, že je důležité, aby lidé domácí zvířata pravidelně odčervovali. Zvláště, pokud často chodívají do lesa nebo loví hlodavce či lišky.

zdroj: IKEM, Praha, SZÚ

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz