Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Jaký má stres vliv na pokožku a vlasy? Velký!

Jaký má stres vliv na pokožku a vlasy? Velký!

20.7.2022 - redakce Babinet.cz

Stres je nedílnou součástí našich životů a málokdo jej umí odbourávat nebo ignorovat. To, že má stres vliv na trávení, psychickou pohodu nebo třeba vztahy, už nejspíš tušíte, ale co vaše pleť a vlasy? Čím to, že se stres propisuje i do oblastí, které s ním zdánlivě nesouvisejí, a co s tím?

Na vině je kortizol

Pokud jste dlouhodobě pod vlivem stresu, vyplavují se vám velké dávky kortizolu. Jedná se o stresový hormon, který způsobuje například poruchy spánku, potíže s hubnutím, ale také zvyšuje produkci kožního mazu. Pleť je poté mastnější a póry se tak mohou častěji ucpávat. Snadno se na pokožce vyskytne akné nebo zanícené pupínky. Není to ale jen vyšší produkce kožního mazu, co kortizol svede. Pokožku dokáže rovněž pořádně vysušit, a to kvůli tomu, že snižuje funkčnost ochranné kožní bariéry.

Chronický stres má vliv nejen na vaši pleť, ale také na vlasy. Nejčastějším projevem jsou často se mastící vlasy nebo jejich zvýšené vypadávání.

Jak pečovat o pokožku zatíženou stresem?

Péče o problematickou pleť je vždy krapet náročnější, než když máte obličej bez jediného pupínku. Nic však není nemožné a správná péče o pleť je skvělým pomocníkem na cestě ke zdravější pokožce. Nejprve se poraďte se svou kosmetičkou nebo dermatoložkou a zaměřte se na důkladnou diagnostiku pleti. Nechte si poradit od odborníka a vyberte produkty, které budou vaší pokožce skutečně prospívat, a naopak vyškrtněte ty, které vám spíš přitěžují.

V dalším kroku zapracujte na důsledném a každodenním čištění pleti. A to jak ráno po probuzení, tak i večer před ulehnutím do postele. Svou pokožku, ale také vlasy můžete podpořit nejrůznějšími doplňky stravy.

Dejte stresu sbohem

I když se rozhodnete bojovat s mastící se pletí či vlasy nejrůznějšími přípravky, je třeba si uvědomit, že tím řešíte následek, nikoliv příčinu. Zkuste se proto primárně eliminovat samotný stres. Jak to ale v dnešní extrémně uspěchané době zařídit? Především dejte na první místo sebe a až poté práci, školu nebo jiné podobné záležitosti, které vás stresují. Dopřávejte si pravidelný pohyb, vyváženou stravu a nezapomínejte na psychohygienu.

Zdroj obrázku: Paulik / Shutterstock.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz