Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Aromaterapie či masáž. Nejen to čerstvým maminkám ulehčí návrat k milostnému životu

Aromaterapie či masáž. Nejen to čerstvým maminkám ulehčí návrat k milostnému životu

10.7.2022 - redakce Babinet.cz

V období těhotenství je normální, že se u ženy chuť na sex proměňuje. V prvním trimestru mohou budoucí maminku trápit například ranní nevolnosti, což je velmi vyčerpávající. Touha po milostném vzplanutí tak jde trochu stranou. Ve druhém trimestru se většinou chuť na intimní hrátky naopak zvýší. Třetí trimestr už pak může být jako na houpačce a potíže s intimním životem mohou nastat hlavně po porodu.

fotografie: Pexels

Maminkám může chvíli trvat, než naskočí zpět do starých známých sexuálních kolejí, které oběma partnerům vyhovovaly. Není se však absolutně za co stydět. Porod je pro ženu náročnou záležitostí a je pochopitelné, že hned nebude vše jako dřív. Pojďme se tak podívat na možnosti, které novopečeným maminkám návrat do ložnice usnadní.

Domácí rande

Když doma máte novorozence, těžko budete běhat na rande. Na takové schůzky mimo domov pravděpodobně nemáte první měsíce čas, náladu a asi ani chuť. To ale neznamená, že s partnerem nemůžete randit vůbec. Takové domácí rande má spoustu výhod, co se potřebného komfortu týče a podaří se vám díky nim vrátit do vztahu romantiku. Máme pro vás také pár tipů, v jakém duchu by se domácí rande mohlo nést.

 • uvařte si společně oblíbené jídlo
 • uspořádejte si soukromou degustaci vína
 • zatancujte si pomalý tanec v obýváku
 • udělejte si piknik. Zkrátka jen tak na podlaze
 • pusťte si film, který se líbí vám oběma, a dejte si k němu něco dobrého na zub
 • zahrajte si nějakou erotickou stolní hru
 • naložte se společně do vany
 • zopakujte si vaše první rande

Pryč z ložnice

Ano, na první pohled to vypadá jako naprostý nesmysl. Když přece chcete více sexu, neodejdete zrovna z ložnice, ve které se právě intimní styk děje nejvíce, viďte? A přesto má tahle změna něco do sebe.

Když se vám totiž narodí miminko, ložnice už není jen vaše. A to váš milostný život může hodně ovlivňovat. Kvůli miminku se můžete cítit nesvá a partnera odmítat. Zkuste tak malou změnu. Přesuňte se do jiného pokoje. Už jen takováto malá změna prostředí a zajeté rutiny může pomoci.

Aromaterapie

Není žádnou novinkou, že vůně jsou mocné a umí mnohé. Napomáhají nám k uvolnění, pomáhají při porodech, oživují vzpomínky, pomáhají se strachy a bloky, dokážou zmírnit únavu a mnoho dalšího. Tak proč vůně vynechávat v milostném životě?

Poohlédněte se po svíčkách, které jsou vašemu nosu příjemné. Pokud totiž cítíte něco, co máte ráda, můžete snáze vyvrcholit. Od věci nejsou ani vonné olejíčky, které můžete nanést na peřiny a cíleně můžete sáhnout i po vůních s afrodiziakálními účinky.

Dopřejte si masáž

Novopečení rodiče zažívají spoustu nového a jedna změna střídá druhou. S tím může jít ruku v ruce i zvýšená míra stresu. Roli hraje také únava a celkové zvykání na nové situace je mnohdy také vyčerpávající.

Dopřejte si tak s partnerem masáž. Klidně na střídačku nebo vzájemnou. Taková masáž vůbec nemusí končit pohlavním stykem. Jde ale o to, že při masáži pod rukama milující osoby krásně uvolníte napětí a zapracujete znovu na souznění.

Netlačte na pilu

Návrat k sexuálnímu životu trvá některým párům déle a jiným párům kratší dobu. Ani jedno není špatně nebo správně, a nikdo vám nemůže diktovat, jak by to mělo být. To víte pouze vy a váš protějšek. Na to nezapomínejte. Je to jen a jen o vás. O vás, o vašem partnerovi, o vašem vztahu a o vašich nastaveních a rozhodnutích. Nenechte si v tomto ohledu do ničeho mluvit a snažte se vyhýbat hloupým dotazům, které z okolí občas přichází.

Netlačte proto na pilu a nesnažte se nic uspěchat. Mluvte s partnerem o tom, jak se cítíte a ptejte se i na to, jak se cítí on. Uvidíte, že komunikace vám návrat k milostnému poli velmi usnadní a vztah posílíte.

Tipy závěrem

Milování po porodu je citlivou záležitostí a je normální, že vše nejde na první dobrou jako dříve. To mějte vždy na paměti a zkuste se naladit na to, že vše je v tomto směru o ohleduplnosti a pochopení obou partnerů.

Pojďme na závěr ještě letem světem na pár tipů, jak si návrat do partnerských peřin můžete usnadnit.

 • zkuste hezké prádlo. Uvidíte, že výrobci se snaží vyhovět všem ženám. Těhotné ženy nebo čerstvé maminky nejsou výjimkou
 • to, že se vám zatím nedaří, vůbec neznamená, že selháváte. Naopak. Nedávno jste porodila dítě a to je přece obdivuhodný výkon
 • hledejte si malé drobnosti, které vám zvednou sebevědomí
 • nepodceňujte předehru. Pomůže vám překonat obavy či ostych
 • buďte k sobě s partnerem upřímní
 • a pokud se vám zdá, že je něco skutečně přes čáru, vždy máte možnost vyhledat pomoc. Ať už třeba v rodině, mezi kamarádkami nebo i tu odbornou

 

napsala Bára Klímová

zdroje:

https://cafemom.com/lifestyle/how-to-ease-back-into-sex-when-youre-a-new-mom/be-completely-honest-with-your-partner

https://www.healthline.com/health/pregnancy/sex-after-birth

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/in-depth/sex-after-pregnancy/art-20045669

https://www.whattoexpect.com/first-year/postpartum-health-and-care/sex-after-birth/

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz