Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Meduňka nebo levandule. Bylinkové čaje pro klidný spánek i za horkých nocí

Meduňka nebo levandule. Bylinkové čaje pro klidný spánek i za horkých nocí

7.7.2022 - redakce Babinet.cz

Když teplota šplhá k tropickým stupňům, většina z nás může mít v souvislosti se spánkem nemalé problémy. Trvá věčnost, než zabereme. Když už se nám to podaří, za chvilku jsme zase vzhůru a celé nespavé kolečko jedeme nanovo. V horkém létě se koneckonců není moc čemu divit. Ložnici prakticky není možné vyvětrat, těžce se dýchá a spánek ne a ne přijít. Zkuste příště místo počítání oveček a nekonečného převalování ze strany na stranu vsadit na bylinkové čaje. Každá bylinka umí něco jiného a určitě si v našem seznamu najdete i svého favorita.

fotografie: Freepik

Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj je asi nejznámějším čajem na podporu spánku. Květy heřmánku se odedávna používaly k léčbě různých onemocnění a nesavost nebyla výjimkou. Heřmánek obsahuje apigenin, což je antioxidant, který skvěle zmírňuje úzkost a podporuje spánek. Heřmánek také pomáhá snižovat zánět, prospívá cévám a zmírňuje úzkost.

Levandulový čaj

Levanduli je velmi oblíbená pro svou nádherně fialovou barvu a omamnou vůni. Často ji využíváme v aromaterapii a pole kosmetiky je pro levanduli rovněž ideální. Levanduli si však můžeme dopřát také jako čaj. Pokud si z něj uděláme večerní rutinu pro klidný spánek, naše tělo a mysl se budou tetelit blahem. Levandule totiž uklidňuje už jen při samotné přípravě voňavého čaje. Při pití vám pak může prospět tím, že zpomalí vaši srdeční frekvenci, uvolňuje a spánek zkvalitňuje.

Mátový čaj

Mátový čaj může pomoci osobám, které trpí žaludečními obtížemi, které jim nedají spát. Tento čaj, který uklidňuje naše nitro, stimuluje produkci žluči v žaludku, což napomáhá trávení. Nebude vás tak trápit pocit plnosti a nepříjemný pocit. Další výhodou mátového čaje je, že má antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci při špatném dechu. 

Čaj z magnólie

Kůra magnólie je tradiční čínská bylina, která se používá k podpoře spánku po tisíce let. Chuťově se vám pravděpodobně nebude zamlouvat, ale není problém si čaj osladit medem. Čaj z magnólie příznivě působí na váš mozek a tlumí vzruch. O tomto blahodárném nápoji se často přímo tvrdí, že člověka vyloženě uspí.

Valeriánský čaj

V tomto čaji hraje hlavní roli kozlík lékařský a vyrábí se ze sušených kořenů rostliny. Kořen kozlíku lékařského se v alternativní medicíně využívá po staletí a působí jako mírná sedativa z přírody. Valeriánský čaj tak dobře pomáhá při problémech, které souvisejí se spánkem. Rychle rozhání například stres nebo úzkost. Pomáhá také na bolesti hlavy a při bušení srdce. 

Mučenkový čaj

Mučenka, také známá jako Passiflora nebo Maypop, je rostlina, kterou se pro její léčivé schopnosti zabývalo již mnoho studií. Mučenka, stejně jako třeba heřmánek, obsahuje flavonoidy. Ty se vážou na stejné mozkové receptory jako benzodiazepiny a mohou pomoci při úlevě od úzkosti. Čaj můžete připravit z čerstvých i sušených listů mučenky. Jeden šálek mučenkového čaje denně po dobu jednoho týdne údajně výrazně zlepšuje celkovou kvalitu spánku. 

Tipy závěrem

  • podložené důkazy a poznatky o čajích jsou většinou velmi chabé a rozcházejí se. Avšak lidé, kteří jsou zvyklí na večerní sypané čaje, si je nemohou vynachválit. Pravděpodobně tak velkou roli hraje placebo a víra ve schopnosti čajů. Ať je to však tak nebo tak, doušek dobrého čaje nikdy není na škodu. Určitě ale nezapomínejte na to, že léky a byliny dohromady mohou nadělat pěknou neplechu. Neváhejte se proto poradit se svým lékařem
  • dopřejte si dostatek času na to, abyste si svůj večerní čaj vychutnali. Určitě jej nepijte těsně před spaním
  • s množstvím čaje to nijak nepřehánějte. Jeden šálek při vaší nové večerní rutině bohatě stačí

 

napsala Bára Klímová

zdroje:

https://fustany.com/en/beauty/health--fitness/tea-for-better-sleep

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/insomnia/expert-answers/valerian/faq-20057875

https://www.sleepfoundation.org/sleep-aids/valerian-root

https://plantshospital.com/passionflower/

https://www.sleep.com/sleep-health/tea-for-sleeping

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz