Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Léto spermiím neprospívá aneb Čtveřice aktivit, na které by si muži v tomto období měli raději dávat pozor

Léto spermiím neprospívá aneb Čtveřice aktivit, na které by si muži v tomto období měli raději dávat pozor

3.7.2022 - redakce Babinet.cz

Prázdninové měsíce mohou být pro spermie rizikovým obdobím. Teplé prostředí obecně jejich správné tvorbě nesvědčí a to samé platí o řadě oblíbených letních aktivit. Pokud se tak muži chtějí vyhnout hrozbě snížení pohyblivosti spermií či jejich množství, měli by být o prázdninách obezřetní zejména při následujících činnostech.

fotografie: Freepik

Jízda na kole

Cyklistika je dlouhodobě velkou českou vášní. Podle loňského průzkumu[1] si pravidelnou vyjížďku dopřávají čtyři z pěti Čechů. Pro mužské reprodukční orgány však mohou být desítky kilometrů strávených v sedle kola těžkou zkouškou. „Pohyb je v obecné rovině pro pánskou plodnost žádoucí. Při cyklistice jsou však pohlavní orgány utlačovány na malém prostoru a vystaveny relativně vysoké teplotě. Jízda může zároveň způsobit drobná mikrotraumata, muži by to tak s časem tráveným na kole raději neměli příliš přehánět,“ doporučuje Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

Konzumace návykových látek

Léto je obdobím nejrůznějších oslav a společenských událostí, a tedy i zvýšené konzumace alkoholu či dalších návykových látek. Nezdravý životní styl však bývá častou příčinou problémů spojených s plodností. Pokud si muž občas dopřeje sklenku vína či půllitr piva, plány na početí miminka tím zřejmě neohrozí. Nadměrné pití však způsobuje snížený počet spermií a jejich deformaci. Nakonec může vyústit až v impotenci. Podobně nežádoucí dopad na reprodukční zdraví má kouření nikotinových cigaret či marihuany. Pokud se tedy pár pokouší o dítě, může své šance na početí zdravého potomka výrazně zvýšit, zbaví-li se oba partneři svých zlozvyků ve prospěch tělesného zdraví.

Wellness a sauny

Termální koupaliště a wellness zařízení lákají Čechy i navzdory teplému letnímu počasí. Hodiny v horké vodě či rozpálené sauně však na mužské pohlavní buňky opět nepůsobí příliš pozitivně. I když má správně prováděné saunování prokazatelně pozitivní účinky na lidskou imunitu, podle některých výzkumů [2] mohou už dvě návštěvy tohoto relaxačního zařízení týdně po dobu několika měsíců vést k poklesu počtu spermií i jejich pohyblivosti. Také tuto wellness proceduru je proto vhodné do programu zařazovat střídmě, zejména pak snaží-li se pár o miminko.

Práce s laptopem na klíně

Zatápět spermiím notebookem umístěným na klíně není vhodné ani v zimních měsících, natož v parném létě. „Podle lékařských studií dokáže zapnutý laptop umístěný na klíně zvýšit teplotu mužských reprodukčních orgánů až o tři stupně.[3] Tím vašim spermiím rozhodně dobrou službu neprokážete, a naopak si zaděláváte na problémy s jejich správnou produkcí. Dlouhodobé vystavení varlat takto vysokým teplotám navíc může plodnost poškodit i nevratně. Pokud vás tedy láká vzít si o prázdninách práci ven na sluníčko, raději umístěte notebook na stůl či jinou podložku,“ uzavírá Kateřina Veselá.

 

zdroje:

[1] https://www.sazka.cz/sazka-svet/blog/velky-pruzkum-o-cyklistice-ukazal,-ze-kolo-milujeme-jezdi-4-z-5-cechu,-vede-to-horske

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23411620/

[3] https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(10)02689-0/fulltext

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz