Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Zažívání ve stresu: Bolesti břicha, nadýmání, přibývání na váze, průjem nebo naopak zácpa

Zažívání ve stresu: Bolesti břicha, nadýmání, přibývání na váze, průjem nebo naopak zácpa

2.7.2022 - redakce Babinet.cz

To vše jsou neklamné známky špatného trávení. Nesprávné stravování vede k narušení střevní mikroflóry, zvyšuje množství škodlivých látek, které se uvolňují z potravy a zůstávají ve střevech, a může vyvolat dokonce i zánětlivé onemocnění trávicího ústrojí. Jak si s takovou situací poradit?

fotografie: Freepik

Na bolesti žaludku, plynatost nebo střevní obtíže se samozřejme dají zakoupit v lékárně volně prodejné léky. Problém je, že nám sice většinou pomohou zmírnit příznaky, ale příčinu problému neodstraní. Jasné je i to, že nejlepší pomocí je změna životního stylu. K té je ale zapotřebí hodně odhodlání a energie a ty ve stresu většinou těžko hledáme. Řešením ovšem mohou být přírodní přípravky. Jejich účinnost je většinou širší, dokáží zlepšit nejenom trávení, ale pomohou i s rychlejším odstaraněním škodlivin a navíc se dají využít i preventivně.

Zázračné aloe

Aloe vera patří mezi přírodními prostředky užívanými ke zlepšení trávení mezi favority. Není na tom nic zvláštního, šťáva z aloe má totiž blahodárné účinky na celé trávicí ústrojí. Začíná působit už v žaludku, kde upravuje produkci trávicích šťáv a zlepšuje stav žaludeční výstelky, která chrání stěny žaludku před působením kyselin. Proto se šťáva z aloe užívá při překyselení žaludku a pálení žáhy. Ve střevech pak napomáhá růstu "hodných" bakterií a potlačuje růst bakterií škodlivých. Přispívá také k lepšímu a rychlejšímu odstraňování škodlivin ze střev a k pravidelnému vyprazdňování. Protože šťáva z aloe vera obsahuje účinné látky, které přispívají k správnému fungování metabolismu a spalování tuků, je dobrým pomocníkem při shazování nadbytečných kil.

Co je dobré ještě dodržovat?

Vyvarujte se alkoholu a cigaret

Marná sláva, ale bez toho to nepůjde. Vdechováním cigaretových jedů trávení nepomáháme spíše naopak. Pozor si dejte také na nadměrné pití alkoholu. Pro ženy je ideální např. malé pivo denně či sklenka červeného vína. Nic se ale nemá přehánět!

Vyzkoušejte detox

Čas od času je potřeba zbavit své tělo jedovatých látek. Toxinů se v našem těle za měsíce či roky bez očisty dokáže nahromadit obrovské množství a my pak kvůli tomu pociťujeme nejrůznější zdravotní komplikace. Správně sestaveným detoxikačním jídelníčkem jde ale vše napravit..

Co vynechat ve stravě, abychom minimalizovali nepříjemné nadýmámí

Vyhýbejte se nadýmavým zeleninám jako je cibule, zelí, fazole, čočka. Dále omezte cukry. Při průjmu může pomoci vynechání mléka. Zlepšení difuse plynů lze dosáhnout zlepšením cirkulace. Proto doporučujeme sport, pohyb, cvičení, masáže dutiny břišní. Svůj vliv na hromadění plynů má zácpa, proto používejte prostředky na odstranění zácpy, psyllium, lněná semínka apod.

Nepřejídejte se

Jezte v menších porcích. Metabolismus bude pracovat kontinuálně a nehrozí, že jej zatížíte jednou nebo dvakrát za den obrovskou porcí jídla, kterou bude mít problém zpracovat.

Dodržujte pitný režim

Voda je zkrátka základ, už jenom proto, že tvoří většinu našeho organismu. Musíme ji tedy tělu neustále doplňovat. Všechny metabolické pochody pak budou fungovat přesně tak, jak mají a i hubnutí bude snadnější. Tip: sklenka vlažné vody s citronem ráno před snídaní nakopne trávení, podpoří peristaltiku i spalování tuků!

Jsme skutečně to, co jíme, takže až půjdete příště nakupovat, vybírejte pečlivě kvalitní zeleninu, ovoce, potraviny bohaté na vlákninu. Určitě zapomeňte na sladkosti a potraviny s vysokým obsahem éček.

 

zdroj: https://www.benu.cz/problemy-se-zazivanim?

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz