Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Jak vybírat sluneční brýle? Radí zkušený optometrista

Jak vybírat sluneční brýle? Radí zkušený optometrista

11.7.2022 - redakce Babinet.cz

V létě se bez slunečních brýlí neobejdeme, i když odborníci je doporučují nosit po celý rok. Co bychom měli sledovat, aby nám co nejlépe seděly a také dostatečně chránily náš zrak? Kde je ideálně pořídit a proč? Jaké jsou trendy slunečních dioptrických brýlí? Odpovědi na vaše nejčastější dotazy nám poskytl kvalifikovaný optometrista, Pavel Budek, který spolupracuje se zavedenou oční optikou OptikDoDomu.

Brýle na blízko či dálku většina lidí na radu lékaře nebo optometristy nosí. Je ovšem nutné nosit brýle sluneční?

Při intenzivním, nebo dlouhodobém vystavení oka UV záření může dojít například k akutním zánětům spojivky a rohovky, případně k urychlení vzniku katarakty, tedy šedého zákalu. Proto je používání kvalitních slunečních brýlí určitě na místě. Převážná většina z nich má ochranu proti UV záření již zabudovanou přímo v čočce. Při nákupu slunečních brýlí hledejte štítek s nápisem 100%ochrana proti UV400.

Je pravda, že čím více jsou brýlová skla tmavá, tím více chrání oči?

Tohle je bohužel velmi rozšířený předsudek. Barva brýlových skel nemusí vždy odpovídat výši jejich ochranných vlastností. Při nákupu slunečních brýlí se soustřeďte na kategorii slunečního filtru, která indikuje intenzitu zabarvení. Nejběžnější pro standardní letní dny je kategorie 2 nebo 3.

Co bychom měli především zohlednit při výběru slunečních brýlí?

Důležitým prvkem je kvalita rámu. Vyrábí se převážně z polykarbonátu, který se vyznačuje lehkostí a dlouhodobou životností, nebo z moderního materiálu TR90 - je výjimečný tvarovou pamětí. Brýle jsou pak lehké a skvěle padnou. Nehledě na kvalitu rámu a čoček může až 60 % UV paprsků dopadat k oku shora nebo ze stran. Dokonalou ochranu můžete podpořit velkými obrubami nebo širokými stranicemi.

Doporučil byste sluneční brýle s polarizačními čočkami?

Určitě ano. Kdo je jednou vyzkouší, nespokojí se s jinými. Brýlová skla s polarizací byla navržena tak, aby zmírnila oslnění od vodní plochy, sněhu nebo např. skla. Oceníte je hlavně za volantem auta, při sportování nebo při pobytu u vody.

Kde tedy kupovat kvalitní sluneční brýle?

Ideální volbou pro výběr slunečních brýlí je oční optika. Personál poradí, jak je správně používat a jakou jim poskytnout ochranu, aby sloužily co nejdéle. Vaši volbu s vámi budou konzultovat - musí dobře padnout a perfektně chránit. Neměly by klouzat z kořene nosu a tlačit na spáncích či za ušima.

Při návštěvě oční optiky si vždy zjistěte, jaké jsou garance v případě jejich poškození. V naší zavedené oční optice OptikDoDomu poskytujeme garanci 6 měsíců na výměnu poškozených slunečních brýlí značky Icona, které představují kvalitu za rozumnou cenu. Ve všech našich 7 kamenných očních optikách najdete celou kolekci slunečních brýlí značky Icona, která hýří barvami a různými styly. Každý model z naší kolekce slunečních brýlí Icona má polarizační brýlová skla. Jeden model je vždy v několika barevných variantách, na výběr jsou i barvy skel - hnědá, šedá nebo oblíbené zrcadlové revo v modré či zelené barvě. Mile vás překvapí i jejich cena. Kolekci polarizačních slunečních brýlí Icona najdete i na prověřeném e-shopu OptikDoDomu.

Pokud máte zájem o sluneční brýle se zábrusem dle vašich dioptrických hodnot, nabízíme možnost objednat si návštěvu našeho vyškoleného optika k vám domů. Na OptikDoDomu  vyplníte krátký formulář, kde zanecháte pouze jméno a telefonní číslo. Do 24 hodin se s vámi spojíme a předáme váš kontakt optikovi, který se pohybuje ve vašem okolí. Ten vás navštíví s kolekcí brýlových obrub a pomůže s výběrem vhodných obrouček a brýlových skel. Hotové brýle vám zašleme kurýrní službou. Služba objednat si optika do domu je dostupná zdarma a nezávazně kdekoliv po celé ČR. 

Doporučujete nakupovat sluneční brýle i přes e-shop? Je možné si je nějak vyzkoušet?

Chápu, že lidé si často chtějí věci osahat a vyzkoušet. Nicméně třeba v e-shopu OptikDoDomu je možné si sluneční brýle Icona zkusit pomocí virtuálního zrcadla. Na první pohled budete mít jasno, které vám sluší nejvíc.

Když nosím brýle na dálku, jaké jsou varianty slunečních dioptrických brýlí?

Sluneční dioptrické čočky lze zabrousit takřka do jakékoli dioptrické obruby a vytvořit si tak originální kousek s požadovanou korekcí zraku. Nejčastěji si lidé volí sluneční čočku šedou či hnědou (zabarvení na 75%).

Hitem posledních sezón jsou dioptrické obruby s magnetickým polarizačním slunečním klipem, které najdete také v letní kolekci dioptrických obrub značky Icona. Magnetický klip je k obrubě připevněn nenápadnými magnetky a přesně kopíruje tvar obruby. Jednoduchým zacvaknutím klipu získáte sluneční dioptrické brýle, které budou k nerozeznání od klasických slunečních brýlí. Nespornou výhodou takových brýlí je nízká cena a nekonečné možnosti využití.

Pokud potřebujete brýle prakticky neustále a nechcete jich s sebou nosit několik, mohou být vhodným řešením brýle samozabarvovací. Takové brýle se zatmaví postupně přesně podle intenzity okolního světla nebo podle síly UV záření. Zabarvení se pohybuje od 5 do 90%.

Exkluzivně na www. optikdodomu.cz nabízíme možnost objednat si optického poradce domů. Schůzku si sjednáte i do 48 hodin. Optik za vámi přijede se širokou nabídkou brýlových (dioptrických) obrub. Služba je zadarmo.

Jak je to se slunečními dioptrickými brýlemi během sportování?
Pro obrýlené sportovce existuje řešení, a tím jsou sportovní brýle s vyjímatelnou optickou vložkou. V OptikDoDomu nabízíme sportovní sluneční brýle Icona Sporty ve čtyřech variantách pro ženy i muže. Optická vložka je umístěna mezi očima sportovce a sluneční čočkou. Brýle zajišťují pohodlí a bezpečí při sportovních radovánkách.

Před výběrem dioptrických slunečních brýlí potřebuji změřit zrak, jak to funguje?

Můžete navštívit očního lékaře, nebo vyškoleného optometristu. Oční lékař se specializuje především na onemocnění oka. Jako jediný může vyšetřovat zrak u dětí do 15 let. Nevýhodou je dlouhá čekací lhůta.
Pokud máte zájem pouze o měření zraku, protože pociťujete zhoršené vidění, tlak, pálení nebo nepříjemný pocit v očích, navštivte optometristu. OptikDoDomu má po celé ČR 7 kamenných prodejen, kde provádí pravidelné měření zraku několik vysokoškolsky vzdělaných optometristů. Objednání do několika dnů.

A jak vybírat sluneční brýle pro děti?

Sluneční brýle pro děti kupujte výhradně v očních optikách, kde vás obsluha může ujistit, že jsou brýle opatřeny kvalitním UV filtrem a mají sluneční filtr kategorie 3, která je vhodná do města, přírody i na pláž. Zaměřte se také na vhodný materiál čoček i obrub. Čočky by se neměly v případě pádu tříštit a obruby by měly být lehké a zároveň odolné. Ve všech těchto ohledech vítězí plast. Dětské sluneční brýle nabízíme na všech kamenných prodejnách OptikDoDomu, personál vám ochotně pomůže s výběrem vhodných brýlí a samozřejmě se můžete inspirovat i na e-shopu OptikDoDomu, kde jsou všechny modely slunečních brýlí pro děti doplněny potřebnými parametry.

 

fotografie zdroj: OptikDoDomu.cz

 

 

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz