Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak se ráno nastartovat bez kávy. Zkuste vodu nebo zdravou snídani

Jak se ráno nastartovat bez kávy. Zkuste vodu nebo zdravou snídani

29.6.2022 - redakce Babinet.cz

Ranní káva je oblíbeným rituálem. Spousta z nás si své ráno bez šálku voňavého životabudiče dokáže představit jen sotva. Pokud však hledáte i jinou alternativu, která vás do nového dne parádně a spolehlivě nastartuje, můžete vyzkoušet některé z osvědčených tipů, které najdete v dnešním článku. Na své si přijdou milovníci zdravých snídaní i příznivci jógy.

fotografie: Freepik

Blahodárná voda

Ať děláte, co děláte, mějte na paměti, že by se nic nemělo přehánět. Ani s vodou to není jiné. Není potřeba nutit se velkého množství vody. Bohatě postačí, když si chvilku po probuzení dopřejete menší skleničku. Pěkně vás osvěží, probere a hydratujete organismus.

Ranní jóga

I vám se určitě stává, že se ráno cítíte velmi ztuhle. Krátké ranní cvičení s tímto problémem zatočí a budete se cítit skvěle. Například jóga vám krásně rozproudí krev, zlepší její průtok a nabije vás energií. Ranní rozcvička pomůže také vaší mysli.

Oblíbená hudba

Melodie, které jsou vám příjemné, dokážou divy. Snadno vás zlákají k tanci. Ten zlepší vaši náladu, uvolní endorfiny a naladí vás na veselejší notu.

Zdravá a vyvážená snídaně

Pokud kvůli kávě vynecháváte snídani, s energií na tom brzy budete bledě. Kofein nás sice opravdu nastartuje, ale taková energie nemá dlouhého trvání. Pestrá snídaně, složená ze zdravých potravin, je v tomto směru jiná. Probudíte k životu metabolismus a postupně uvolňovaná energie vám vydrží déle.

Studená voda

Otužování aktuálně zažívá obrovský boom. A je to dobře. Jde o nesmírně zdravý návyk, který utužuje nejen vaše zdraví, ale souvisí také s duchovní rovinou. Pokud však s otužováním teprve začínáte, buďte opatrní. Postupujte uvážlivě a vůbec se nebojte nejprve v umyvadle ovlažit jen na obličej a krk.

Svižná procházka

Ranní procházka ve svižném tempu s vámi udělá divy. Čerstvý vzduch vám pročistí hlavu, hluboké dýchání do bránice prospěje vašemu zdraví a vitamín D, který získáváme ze sluníčka, vám s energií také pomůže.

Zubní pasta s mátou

Zkuste vyměnit svou klasickou pastu za zubní pastu s příchutí máty. Máta peprná probudí vaše smysly a okamžitě se budete cítit svěží.

Kokosová voda

Specifická chuť samotné kokosové vody nemusí vyhovovat všem. Můžete si ji tak přidat do svého ranního smoothie. Obohatíte své tělo o draslík a sacharidy.

Přirozené světlo

Budete li se probouzet do přirozeného světla, ranní vstávání bude mnohem snazší. Takové světlo vás probudí jemněji než zvuk budíku a dá vašemu tělu citelný signál, že je čas vstávat.

Hořká čokoláda

Hořká čokoláda úžasně zlepšuje náladu a doplňuje energii. Můžete si ji jen tak uďobnout nebo ji přidejte do ranní ovesné kaše.

Černý čaj

Toužíte li po kofeinu, ale zároveň si chcete dát pauzu od kávy, sáhněte po černém čaji. I tento druh čaje velké množství kofeinu obsahuje.

Procvičte mozek

Sudoku, křížovka nebo zábavný kvíz. To všechno jsou způsoby, jak ráno nastartujete mozek. Ač se to třeba na první pohled nemusí zdát, trocha toho přemýšlení hned po ránu probudí celé tělo.

Další tipy závěrem

Nezapomínejte, že všechno souvisí se vším. Je li pro vás ranní vstávání obzvláště náročné, špatně spíte, dochází k nočnímu pocení a vstáváte rozlámání, zaskočte si k lékaři. Pokud však jde o obyčejnou nechuť vstávat a neschopnost se ráno rozjet, můžete otestovat i následující varianty.

 • hlídejte si dostatek vitamínů
 • vyzkoušejte vlažnou vodu s citronem
 • pokud cítíte dlouhodobě zvýšenou únavu, zkuste doplnit hořčík
 • hledejte si ráno důvody k úsměvu
 • vsaďte na aromaterapii
 • zavřete oči a jemně je promasírujte
 • zkuste si dát ke snídani silný vývar
 • rozplánujte si den
 • přes den se věnujte pohybu
 • dbejte na dostatečný a kvalitní spánek

napsala Bára Klímová

zdroje:

https://cafemom.com/lifestyle/wake-up-without-coffee/stimulate-certain-pressure-points

https://www.trendymami.com/yoga-poses-beginners/?keyword=easy%20yoga%20exercises&utm_source=bing&utm_medium=cpc&utm_campaign=Performance%20Testing&utm_term=easy%20yoga%20exercises&utm_content=10%20Yoga%20Poses%20for%20Beginners%20that%20will%20Give%20you%20Countless%20Benefits

https://www.medicalnewstoday.com/articles/265214

https://www.tasteofhome.com/collection/foods-that-help-you-wake-up/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz