Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Na zámcích nedaleko Prahy se můžete cítit skutečně královsky

Na zámcích nedaleko Prahy se můžete cítit skutečně královsky

28.6.2022 - redakce Babinet.cz

Zámek Štiřín je barokní jednopatrová trojkřídlá stavba z roku 1750. Nachází se ve středočeské obci Kamenice v okrese Praha-východ, nedaleko obce Velké Popovice, známé mimo jiné díky oblíbenému velkopopovickému pivovaru, a to přibližně deset kilometrů od jihovýchodního okraje Prahy. Ve Štiříně i v jeho bezprostředním okolí najdeme hned  několik větších rybníků, které leží na Kamenickém potoku a jeho přítocích. Největší z nich je Štiřínský rybník, položený severně od zámku.

 

foto: Petr Matura  

V místě současného zámku stávala středověká tvrz z 15. století. Roku 1562 zde přenocoval král a císař Maxmilián II., když cestoval do Prahy na korunovaci za českého krále. Během třicetileté války však byla tvrz zničena, zachovaly se z ní pouze jen tři malé místnosti. Současná podoba zámku o třech traktech pochází z barokní přestavby v roce 1750.      

V roce 1822 zámek zakoupil kníže Rohan a později, v letech 1831–1870, se majitelem zámku stává hraběcí rod Nostic-Rieneck, jemuž náleželo rovněž i nedaleké průhonické panství. Tito šlechtičtí  majitelé zde provedli některé další stavební úpravy. Posledním ze soukromých majitelů zámku byl od roku 1870 podnikatel František Ringhoffer, jehož potomci zámek vlastnili až do roku 1945, kdy byl rodině veškerý majetek vyvlastněn. Potomci rodu v současnosti žijí v zahraničí.

Roku 1974 se na zámku natáčela závěrečná scéna z českého filmu režiséra Oldřicha Lipského „Jáchyme, hoď ho do stroje“ a v roce 1981 zase filmová adaptace na motivy povídky Boženy Němcové „V zámku a podzámčí“ s Janou Brejchovou v hlavní roli hraběnky, kterou režíroval Ludvík Ráža.

V současné době zámek Štiřín slouží jako luxusní hotel. Za pozornost zcela jistě stojí také zámecký park. Základ jeho dnešní krajinářské kompozice byl položen na konci 19. století, v letech, kdy panství vlastnila rodina Ringhofferů. Zámecký park je mimo jiné rovněž i významným arboretem, v němž kromě staletých stromů i mladších výsadeb dnes roste 190 druhů a odrůd listnatých a 66 druhů a odrůd jehličnatých dřevin.

Další zámek, Berchtold, pak najdeme skutečně nedaleko, a to v místní části Vidovice obce Kunice. První zmínka o panském sídle a statku ve Vidovicích pochází z roku 1388, kdy byl vlastníkem panství zemanský rod s přídomkem „z Vidovic“. Prvním z nich byl Vavřinec z Vidovic, poté přešlo vlastnictví na jeho syny Beneše, Jakuba a Jana. Za Vavřince další části vsi patřily libeřskému faráři Zdislavovi. Panské sídlo však zřejmě během druhé poloviny 15. století zaniklo, a to pravděpodobně následkem událostí v průběhu husitské revoluce.

V 17. století patřila ves Vidovice s poplužním dvorem ke statku Velké Popovice, od roku 1808 pak náležela ke vsi Chlum. V roce 1894 byl statek a zámek odprodán novým majitelům Milnerům, kteří zde roku 1904, což je letopočet uvedený v přízemí dnešní restaurace, provedli největší a nejpodstatnější stavební úpravy. Od roku 1906 je sídlo nazýváno „nově vystavěným zámkem s parkem“.

Mezi další významné vlastníky panství či zámečku patřili osobnosti jako například Václav Stařimský, svobodný pán z Libštejna, rakouský polní maršál Josef Václav Radecký z Radče, rodina Brzorádova, prof. Blažek nebo šlechtický rod Berchtoldů z Uherčic, podle nichž byl později zámeček nazván. Od druhé poloviny 20. století využívala zámek československá armáda, konkrétně protivzdušná obrana Prahy. Po roce 1990 byl areál se zámkem převeden na obec a o tři roky později prodán soukromé firmě. Dnes zde najdeme již zmiňovanou restauraci, hotel, muzeum, stálou venkovní expozici miniatur nejznámějších českých hradů a zámků a rovněž také minizoo, jež potěší zejména malé návštěvníky.

napsal Petr Matura

zdroje: hrady.cz, zamekberchtold.cz, stirin.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz