Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Podívejte se, jak dětem usnadnit život v koupelně

Podívejte se, jak dětem usnadnit život v koupelně

27.6.2022 - redakce Babinet.cz

Dětský svět je plný objevování. Někdy se nám však tato skutečnost nehodí. Obzvlášť na místech, kde hrozí zvýšené riziko zranění. Jedním z takových míst je koupelna. Jak dítě podpořit v samostatnosti a zároveň minimalizovat rizika?

Dítě vždy dosáhne výš, než myslíte

Zvědavost dětí nezná hranice ani nebezpečí. Pokud chcete zjistit, jak moc je váš byt pro dítě bezpečný, musíte se na svět dívat z jeho úhlu pohledu. Doslova. Klesněte na všechny čtyři a podívejte se, co vše láká k prozkoumání. Zejména v koupelně si dejte pozor na ručníky, za které dítě rádo tahá – aby na sebe něco nestrhlo. Pozor také na pohyblivé skleněné zástěny, kam se zase skvěle vejdou dětské prstíky. Pokud skladujete v koupelně chemikálie, vždy by měly být pod zámkem. Stejně tak by měly být mimo dosah všechny laky na vlasy, tužidla či fény. Nepodceňte dětskou vynalézavost a zabezpečte také elektrickou zásuvku.

Pořiďte koupelnovou skříňku

Jedou z cest, jak vytvořit uspořádanou a bezpečnou koupelnu, je pořídit koupelnový nábytek. Koupelnová skříňka může být závěsná, ale i volně stojící. Pakliže v nižších patrech uchováváte například chemikálie, je třeba na ně pořídit bezpečnostní pojistku. Zvolit lze ale také policové regály, jež umožní dítěti naučit se „úklidu“. Může zde mít například oblečení na doma, pyžamka, případně ubytovaného plyšáka po dobu mytí.

Stupátko, dětské WC sedátko i držák kartáčků

Pokud chcete dítě vést k samostatnosti, je třeba se obrnit nejen trpělivostí, ale také vybavit byt a koupelnu potřebným vybavením. Jedním z nich je stupátko, jež dítěti umožní zvládnout základní hygienické potřeby od použití toalety přes mytí rukou po čištění zubů. Pro čištění zubů můžete pořídit závěsné držáky či skleničky. Dítě si tak procvičí i jemnou motoriku. Vhodné jsou také dávkovače mýdla, ať už na zmáčknutí, nebo bezdotykové. K toaletě pak můžete zvolit dětské WC sedátko. Buď se lze přiklonit k samostatnému, nebo jej pořídit jako zabudovanou součást „dospělého“ WC sedátka.

Protiskluzové podložky a předložky před vanu/sprchu

Menší dítě by se nikdy nemělo koupat bez dozoru. I kdybyste jen seděli poblíž, je třeba jej mít na očích, protože k utopení stačí opravdu velmi málo vody. Důvod je prostý, dítě (ca do 3 let), které spadne hlavou pod vodu, nemá reflex se zvednout, ale naopak hlavu tlačí pod vodu. Další z nepříjemných zranění je uklouznutí, proto toto riziko minimalizujte třeba pořízením protiskluzové podložky do vany / sprchového koutu. Některé povrchy sprchových vaniček už mají protiskluzovou úpravu. Pozor si dejte i na výstup z vany/sprchy. Ideální je předložka s protiskluzovou (obvykle pogumovanou) spodní částí.

Práce s vodou: vsaďte na teplotní pojistky

Velké nebezpečí spočívá také v opaření. Doporučujeme pořídit umyvadlovou baterii s omezovačem teploty (případně i průtoku), díky níž se riziko výrazně sníží. Vanová či sprchová baterie, která myslí na bezpečí hned několikrát, je pak termostatická. Je vybavena mechanickou bezpečnostní pojistkou, kterou menší dítě nezvládne uvolnit, a zároveň mívá zabudovanou technologii, která zajišťuje, aby povrchy baterie nikdy nebyly příliš horké. Navíc má velmi snadné ovládání.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz