Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Stydíte se projít v plavkách? Nezapomeňte, že drastická dieta je nejjistější cestou k dalšímu tloustnutí

Stydíte se projít v plavkách? Nezapomeňte, že drastická dieta je nejjistější cestou k dalšímu tloustnutí

26.6.2022 - redakce Babinet.cz

Zvláště ženy se často týrají různými dietami a hladověním provázeným psychickým utrpením. Výsledkem bývá pouze tzv. jojo efekt, kdy shodíte např. 5 kg a vzápětí naberete 6 kg. Následuje zklamání, deprese vedoucí často k situaci, kdy postižená hledá emocionální útěchu v jídle. Nevhodnou dietou někdy dochází i k narušení zažívání.

fotografie: Freepik

Na zvýšeném ukládání tuku v těle se podílí ženský pohlavní hormon estrogen. Jeho vysoká hladina způsobuje tvrdošíjnost tukové buňky plnit svůj úkol - ukládat tuk. Pomoci může lecitin: snižuje škodlivě nadbytečnou hladinu estrogenu u žen a současně pomáhá spalovat tuky a mimo to ještě chrání játra před tukovou degenerací a zlepšuje paměť. Další příčinou zvýšeného ukládání tuku v těle může být jeho zpomalené rozkládání vlivem snížené činnosti štítné žlázy. Tato porucha se projevuje také únavou, zimomřivostí, suchou kůží a lámavými vlasy. Účinnou pomocí je konzumace přírodního jódu obsaženého v mořských řasách. Jód podporuje činnost iontových pump a tím udržuje energetický výdej, zrychluje metabolismus a tak se více potravy přemění na pouhou energii. Jód též snižuje hladinu estradiolu (druh estrogenu), který nejenže nutí buňku ukládat tuk, ale navíc jeho nadbytek zvyšuje riziko rakoviny prsu a dělohy. Příčinou nadváhy může být pouhá "žravost", ovšem i ta má biochemický důvod a vazbu na psychiku. Přehnaná chuť na sladké bývá následkem nedostatku prvku chrómu.

Přísná redukční dieta je nejjistější cestou k dalšímu tloustnutí. Jakmile totiž tukové buňky zjistí, že se omezil příjem kalorií, učiní to k čemu byly tisíce let cvičeny, povolají všechny enzymy ukládající tuk, aby nahromadily železnou zásobu. Metabolismus přejde na úsporný režim. Výzkumy prokázaly, že po skončení redukční diety se zdvojnásobí počet enzymů ukládajících tuky a počet enzymů uvolňující tuk klesne na polovinu. Například při "vajíčkové dietě" trpí žlučník, pozor, při tzv. dělené stravě, konzumujeme-li příliš mnoho bílkovinných jídel bez zeleniny a v nevhodných kombinacích přetěžujeme své zažívání a především játra.

Zásady zdravého hubnutí:

1) Nepřejídejte se a nedržte přísné redukční diety.

2) Omezte živočišné tuky, cukr a bílé pečivo.

3) Praktikujete-li dělenou stravu, tak s vysokým podílem syrové i vařené zeleniny.

4) Jezte velmi pomalu - pocit sytosti se dostavuje až po určité době.

5) Pohybujte se, vydávejte energii.

6) Hubněte pomalu, maximálně 300 g týdně (posuzujte raději objem pasu a boků).

Vyhýbejte se stresu a pokud je Vaše psychika narušena zatím s hubnutím počkejte, pokud Vám samotné rozhodnutí hubnout přináší psychickou nepohodu, můžete si pomoci užíváním přírodních preparátů, případně popíjet uklidňující čaje.

Uvědomte si, že nadměrná hmotnost a nadměrné ukládání tuku zdaleka není pouhou estetickou záležitostí. Je provázeno degenerativními procesy a projevy stárnutí organismu a je příčinou mnoha vážných a smrtelných onemocnění. Na závěr ještě jedna rada: netloustněte, abyste nemuseli hubnout. Pro udžování optimální váhy platí stejné zásady, pouze nemusíte být tak přísní.

 

Autor: Ing. Ilona ROZHOŇOVÁ

zdroj:

https://www.myprotein.cz/blog/strava/rychle-hubnuti-proc-mohou-byt-drasticke-diety-nebezpecne/

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz