Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Pěší putování po středních Čechách v trampských šlépějích

Pěší putování po středních Čechách v trampských šlépějích

21.6.2022 - redakce Babinet.cz

Hluboké údolí Vltavy se skalními srázy jen kousek na jih od Prahy je jako stvořené pro milovníky romantického putování krajinou. Oblast kolem Štěchovic si oblíbili už čeští trampové, kteří si zde založili mimo jiné známou osadu Ztracenka. Osadu Askalona znáte? Vydejte se po stopách trampů tradičně i zcela nově: po nově vytyčené Stezce středozemím, protínající Českou republiku od severu k jihu.

Svatojánské proudy: foto Dan Řežábek

Původní Severní stezku a Jižní stezku, procházející celou Českou republikou od nejzápadnějšího po nejvýchodnější bod převážně podle hranic, a také příhraniční Stezku Slezskem, nově doplnila Stezka středozemím. Propojuje nejsevernější a nejjižnější body naší země a nikoho snad ani nemůže nechat chladným: prochází přes čtyři chráněné krajinné oblasti, 24 poutních míst, bezpočet malebných měst i oblastí trampům zasvěcenou.

Jižně od Prahy vás stezka dovede na Zvolskou homoli i do oblasti Středního Povltaví kolem Medníku, kde ostatně už roku 1920 vznikla ikonická turistická Posázavská stezka. Ta začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy, kam vás pohodlně zaveze Posázavský pacifik. Naučná stezka vás seznámí nejen s přírodními poměry, ale také se stavbou železniční trati Posázavského pacifiku, řekou Sázavou, vodáctvím i historií zdejšího trampingu.

Ztracenka: foto Jan Řežábek

Jednu z nejstarších trampských osad v republice Ztracenku (označovanou i jako Ztracená naděje) najdete v blízkosti jednoho z nejromantičtějších míst vltavského údolí – Svatojánských proudů. Původní písčitá pláž a proudy byly zatopeny vodami Štěchovické přehrady, nová osada tak byla následně vybudována v lese nad zátopovým pásmem. Nad osadou prochází Naučná stezka Svatojánské proudy, která začíná ve Štěchovicích poblíž soutoku Vltavy se zlatonosnou říčkou Kocábou. Devítikilometrová trasa vede po levém zalesněném břehu řeky až do Třebenic. Je dobře značená, nepodceňte však pevnou obuv.

Vyrazit můžete také podél toku řeky Kocáby, jíž se odedávna mezi trampy přezdívá Hadí řeka. Na trase z Nového Knína do Štěchovic navštívíte nejzajímavější místa v celém údolí s prvorepublikovými trampskými osadami jako je Askalona – druhá nejstarší dochovaná a stále funkční trampská osada u nás, Dashwood, Rewaston, Havran nebo Louisiana.

K dalšímu putování (nejen) po stopách trampů se inspirujte v knize Českem od severu k jihu – Stezka středozemím.

 

zdroj: strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip