Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Červený elixír mládí: Jíst jahody se opravdu vyplatí

Červený elixír mládí: Jíst jahody se opravdu vyplatí

17.6.2022 - redakce Babinet.cz

Jedním z nejznámějších blahodárných účinků jahod na lidské tělo, je čištění krve. Při pravidelné konzumaci jahod si snižujete hladinu cholesterolu, zabraňujete ukládání tuků a proces čištění krve startuje mnohem rychleji.

fotografie: Freepik

Jsou prevencí proti různým onemocněním

Konzumací jahod můžeme snížit naše šance na rozvoj cévních onemocnění. Snižuje se riziko vzniku různých srdečních chorob, mozkové kalcifikace nebo dokonce rakoviny. Jahody jsou vhodné také v případě zánětů pojivové tkáně, močového měchýře, ledvin nebo jater, a doporučují se zejména během období zotavování. Pravidelná konzumace jahod výrazně zvyšuje hladinu antioxidantů v krvi a dokonce chrání před hemolýzou krevních buněk.

Zlepšují náladu

Konzumace jahod se také často doporučuje lidem s duševním onemocněním. Jahody jsou malými bojovníky proti melancholii a mohou být velmi užitečné i při nástupu deprese. Je důležité však vždy konzumovat jahody čerstvé, protože fermentační procesy naopak jejich účinek zhoršují. Jahody obecně zlepšují náladu. Jejich sladká chuť krásně navodí příjemné pocity.

Úbytek váhy

Jahody jsou vynikající, když potřebujete sundat pár kil. Obsahují velmi málo kalorií a z 87% jsou tvořeny vodou. Sladkou, osvěžující chutí nás dostanou do psychické pohody a ještě pořádně zaženou hlad.  Jahody totiž velmi zasytí a to na řádně dlouhou dobu.

Pečují o kůži

Jahodami lze pečovat prakticky o všechny typy pleti. K základní jahodové složce pak už pouze přidáváte další přírodní prvky tak, aby vše bylo v souladu s potřebami právě té vaší pokožky. Jahodová dužina se ale nejvíce doporučuje na mastnou pleť náchylnou k akné. Jahodová dužina se zakysanou smetanou, smetanou a případně medem, je naopak šetrnou výživou pro pleť suchou a normální.

Vybělí zuby

Jahody jsou také dobře známým činidlem pro bělení zubů. Vše, co musíme udělat, je vyčistit si jednou týdně zuby kouskem rozmačkané jahody.

Zklidní po opalování

Pyré z jahod je rychlou pomocí pro pokožku spálenou od sluníčka. Jednoduše potřete spálené místo jahodovou dužinou a ta jej okamžitě příjemně ochladí. Toto tření navíc uvolní a odstraní odumřelé buňky, takže jahody jsou současně i báječným tělovým peelingem. Jahody také skvěle chrání naši pokožku před slunečními paprsky a proto není náhoda, že právě jahody jsou součástí mnoha kosmetických přípravků.

 

napsala Bára Klímová

zdroj: https://www.vcelarstvi-domovina.cz/zdravi/jahody-a-vliv-na-zdravi--jist-se-opravdu-vyplati/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz