Babinet.cz  /  Magazín  /  Rady a postřehy do kuchyně  /  Praktické grilovací desatero pro úspěšný start letních grilovaček

Praktické grilovací desatero pro úspěšný start letních grilovaček

16.6.2022 - AndreaP.

Grilování neodmyslitelně patří k létu a prázdninám celkově. Omamná vůně linoucí se ze zahrad je prvním signálem, že léto je skutečně zde. Grilování je totiž nejen příležitost pro setkání s přáteli a rodinou, ale také možnost se jednoduchým způsobem obklopit dobrým jídlem a pitím. Možnosti toho, co si ugrilovat, jsou široké a tak si přijde na chuť každý. Grilovat můžete nejen tradiční steaky, burgery a uzeniny, ale také ryby, sýry, zeleninu či ovoce.

 
(fotografie: Pixabay)
 
I grilování má své zásady, pokud chceme krásně šťavnatý steak. Přinášíme tak základní desatero, se kterým se každá grilovačka zcela jistě povede.
 

1. Podstatné je vybrat ten správný gril, a to nejen podle funkčnosti, ale také místa, kam jej postavíte. Vybrat si můžete gril elektrický, plynový, na dřevěné uhlí nebo vodní.

2. Není maso jako maso a pro grilování to platí dvojnásob. V první řadě by mělo být čerstvé a kvalitní – nešetřete na něm! Z hovězího masa je tou nejlepší variantou svíčková či roštěná. Z vepřového pak panenka nebo prorostlejší krkovice. Děti zase ocení hlavně libové kuřecí maso, které je navíc rychle hotové. Maso před přípravou nechte dojít pokojové teploty, nemá smysl ho na gril dávat rovnou z ledničky. Nemyjte ho, pouze otřete a osušte. Rozhodně ho nenaklepávejte, maximálně trochu zploštěte klouby rukou přes igelitový sáček, aby se stejnoměrně propeklo. Steaky krájejte rovně přes vlákna asi na 2 až 3 centimetry vysoké plátky.

3. Nezapomínejte ani na ryby. Na gril patří jak sladkovodní pstruh nebo candát, tak i ty tučnější mořské – třeba losos, tuňák či makrela.

4. Až půjdete nakupovat uzeniny a masné výrobky, sledujte, jak velký podíl masa obsahují. U špekáčků by jeho minimální množství mělo být 40 % a tuk by neměl převyšovat 45 % z celkového obsahu. To, co na obalu musí výrobce uvádět, je i obsah soli, separátů a přídavných látek.

5. Nebojte se opékání zeleniny a ovoce (papriky, cuketa, lilek, ananas). Kousky před přípravou lehce potřete olejem, některé druhy je třeba předtím ještě osolit a pak opláchnout vodou, aby ztratily nahořklou chuť. Podobně můžete opékat také houby – syrovinky nebo žampiony.

6. Kvalitní maso je také škoda kazit jakoukoli kořeněnou marinádou. Ta se v zásadě hodí pouze na maso kuřecí (hlavně prsní řízky), které samo o sobě moc chuti nemá, nebo na větší kusy masa, jež budete opékat pomalu a v celku. Marinovat si můžete dovolit také zvěřinu, která má naopak chuť výraznou. Ideální je maso potírat průběžně během grilování.

7. Marinádu na kuřecí maso připravíte z kvalitního oleje a čerstvých bylinek. Když je do steaku vetřete a před grilováním jejich zbytky odstraníte, aby se nepálily, jenom tím masu prospějete. Čerstvě opečené (a poměrně suché) prsní řízky po vyndání z grilu a krátkém odpočinku masa nakrájejte přes vlákno a poté potřete marinádou. Rozeznáte pak obě chutě – jak bylinek, tak masa.

8. Solte také až na poslední chvíli nebo těsně po tepelné úpravě, protože sůl při grilování vytahuje z masa šťávu a steaky by pak byly vysušené. Nejlepší je použít hrubou mořskou sůl, kterou do masa vmasírujete.

9. Maso by také nemělo přijít do přímého kontaktu s plameny. Proto jej grilujte buďto na kameni, nebo na grilovacích táccích či v alobalu. Steaky stačí opékat dvě až tři minuty z každé strany. Ideální teplota uvnitř masa by měla být 70 °C a průměrná celková doba přípravy se pohybuje okolo 10 minut. Že je maso hotové, poznáte, když na něj zatlačíte palcem. Měkké bude uvnitř krvavé, tužší bude naopak propečené. V žádném případě do masa během grilování nepíchejte nožem či vidličkou, vytekla by z něj šťáva a maso by pak bylo suché. Vpichem se kontroluje propečenost masa pouze u kuřecích paliček nebo stehen, a to zásadně mimo grilovací plochu.

10. Maso s kostí si můžete ještě před grilovací párty předpéct v troubě nebo předvařit. Poté jej nechte bez marinády asi tak 8 minut odstát, dochuťte solí, čerstvě namletým pepřem, olejem s nasekanými bylinkami, případně šťávou z citronu či limetky a na grilu už jen finálně krátce opečte.

Zdroje použité v článku:

  • časopis F.O.O.D. - Speciál grilování
  • redakce Babinet - napsala AP

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz