Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Víkend otevřených zahrad a další červnové akce ve středních Čechách

Víkend otevřených zahrad a další červnové akce ve středních Čechách

9.6.2022 - redakce Babinet.cz

Do akce Víkend otevřených zahrad se ve středních Čechách letos přihlásilo přes třicet zahrad a parků, mnohé z nich běžně nepřístupné. Jejich skvosty si návštěvníci často mohou prohlédnout také v rámci komentovaných prohlídek a případných jiných doplňkových akcí, které se na víkend 11.-12. června chystají. Letos poprvé se zapojuje také soukromá anglická zahrada v Ráji ve Stašově u Zdic na Berounsku. Návštěvníci mohou zavítat do zahrad soukromých, historických, školních, botanických, přírodních i komunitních. Podrobnější informace na vikendotevrenychzahrad.cz.

Zámek Vrchotovy Janovice / foto MCU Libor Sváček

Do letošního ročníku se vůbec poprvé zapojuje anglická zahrada V Ráji. Komentované prohlídky tam proběhnou v sobotu i v neděli. V Arboretu ve skořápce z ořechu v Říčanech návštěvníci uvidí sbírku dřevin s vzácnými stromy a keři. Brázdimský statek se nachází v areálu komunitního bydlení pro seniory. V parku Neuberk, spravovaném Českou zahradnickou akademií Mělník, proběhnou komentované prohlídky. Ty se chystají i v zahradě České zahradnické akademie v Mělníce, kde jsou připraveny i tematické výstavy a soutěže pro děti i dospělé.

Experimentální zahrada pod Blaníkem připravila mimo jiné poznávací bylinkové aktivity pro děti. Otevřena bude také první přírodní zahrada ve Středočeském kraji v Bystřici, kde v sobotu proběhnou i komentované prohlídky a ochutnávka dobrot ze zahrady. V Komunitní zahradě staré školy ve Vraném nad Vltavu je na programu povídání o kávě, jejím pražení a přípravě. Kumpánova zahrada ve Slaném, známá pod názvem Benar, je největší a nejzachovalejší zahradou založenu v meziválečném období ve Slaném. Letošní akce se tam ponese v dobovém duchu 20.-30. let minulého století. Připraveny jsou komentované prohlídky, koncert i divadlo, návštěvníci si v zahradě mohou udělat piknik.

Květinová farma Loukykvět, otevřená veřejnosti pouze při příležitosti Víkendu otevřených zahrad, připravila na každý den hned tři komentované prohlídky. Pouze v rámci akce bude v neděli otevřen květinový statek Gardenista ve Stehelčevsi anebo školní zahrada da Vinci v Dolních Břežanech. V sobotu své brány otevřou soukromá zahrada Libušín, Zahrada pod studánkami v Kamenici anebo zahrada Zblízka v Mirošovicích. Mimořádně přístupná bude také Rezidence Malá Louka v Kublově, kde se komentované prohlídky uskuteční každou celou hodinu, a také Villa Rudolfa v Černošicích, kde se návštěvníci mohou těšit na prohlídku s doprovodem majitelů. V obci Družec se mimořádně otevře zahrada U Tatíčků, uprostřed satelitu u Mělníka zase malá soukromá zahrada, ve které se daří exotickým rostlinám, v Heřmanově u Kolešovic zahrada Sedmikrás. V Zahradním dvoře Listen v obci Straky jsou připraveny komentované prohlídky, tvořivé dílny i malý koncert pro radost.

Program se dále chystá také v parku u zámku Kačina, v neobyčejně obyčejné zahradě Růžová ve Velvarech anebo ve farmě Základní školy Magic Hill, kde nebude chybět ani malá bojovka s překvapením. Prohlídky jsou připraveny v zámeckém parku Měšice, zapojila se i ukázková přírodní zahrada Jamky a Venkovská zahrada Všejany. „Velmi bohatý program čeká na návštěvníky v parku u zámku Vrchotovy Janovice anebo v parku u zámku Veltrusy, kde je letošní ročník akce spojen také s tradiční místní Slavností růží,“ dodává Karolína Kratochvílová, projektová manažerka Středočeské centrály cestovního ruchu.

Středočeská centrála cestovního ruchu doporučuje 

Akce na týden 6. – 12. 6.  

Kmochův Kolín (10.-12. 6.) 
Festival dechové hudby Kmochův Kolín patří mezi jedny z největších kulturních událostí středních Čech. Letos se uskuteční již 57. ročník tohoto mezinárodně uznávaného a respektovaného dechového festivalu královského města Kolína, který pramení z dlouhodobé tradice a stojí na zájmu a aktivitě velké většiny obyvatel Kolína a okolí. Připraven je bohatý hudební i doprovodný program.
Více zde: www.kmochuvkolin.cz 

Slet dobových letadel na letišti v Rakovníku (10. – 12. 6.) 
Letos je to přesně 75 let od chvíle, kdy vzlétl první prototyp jednoho z nejstarších letadel československé výroby. Letadlo, které proslavilo naši zemi po celém světě, oslňuje letecké nadšence i v dnešní době. Letošní rok se tak nese v duchu oslav těchto skvostů. V rámci sletu budou rovněž připomenuty speciální edicí upomínkových předmětů a dalšími překvapeními.
Více zde: www.scsl.cz

Den s voraři v Davli (11. 6.) 
Regionální muzeum v Jílovém u Prahy a Vltavan Davle zvou na výstavu 125 let Vltavanu Davle (11. 6.-28. 8. 2022). Zahájení výstavy dne 11. června nese název Den s voraři a proběhne od 10 hodin. Již třetí ročník akce, která se v tomto roce váže ke 125. výročí spolku, bude doprovázet bohatý celodenní program, který návštěvníky seznámí s tradicemi vorařství. Děti si vyzkoušejí výrobu mini voru, modeláři představí své flotily, harmonikář dokreslí atmosféru dobovou hudbou.
Více zde: www.vltavan-davle.cz

Středověká Okoř (11. 6.) 
Na hradě Okoř proběhne středověký den. Po celý den budou probíhat vystoupení skupin historického šermu, střelců, tanečnic a sokolníků. Na hradě bude i tržiště s občerstvením. Dále proběhne letová ukázka dravých práků. Na hradě bude možné prohlédnout si středověké zbraně a děla.
Více zde: www.sermiri.cz 

Hrnčířské trhy Beroun (11.-12. 6.) 
Letos již druhý ročník oblíbených berounských hrnčířských a keramických trhů se uskuteční na Husově náměstí ve dnech 11.-12. června. Výrobky mistrů z Berouna se používaly i ve šlechtických domácnostech po celé Evropě, královské město na dávnou tradici a šikovnost svých hrnčířů navazuje. Hrnčířské trhy město pořádá pravidelně již od roku 1997. Další letošní termín připadl na 10.-11. září.
Více zde: www.htberoun.cz

Pietní akt – připomínka vypálení Lidic (11.-12. 6.) 
Na pietním území Lidic proběhne pietní akt k 80. výročí vyhlazení obce Lidice, ke kterému došlo 10. června 1942. Na nádvoří muzea Památníku Lidice se uskuteční celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice, děkovný koncert Pro Lidice, v Památníku mše svatá na základech kostela svatého Martina, sloužená Dominikem kardinálem Dukou, dojde ke kladení květinových darů ke společnému hrobu zavražděných lidických mužů i k Pomníku dětským obětem války a k modlitbě za oběti lidické tragédie.
Více zde: www.lidice-memorial.cz

Akce na týden 13. – 19. 6. 

Začíná výstava Jan Jindřich Lucemburský – rodák mělnický a věrný bratr Karla IV. (16. 6.-20. 11.) 
V parku u kostela sv. Ludmily v Mělníku bude k vidění exteriérová výstava k 700. výročí narození Jana Jindřicha Lucemburského. Slavnostní vernisáž se koná ve čtvrtek 16. června, na programu je i historický průvod v čele s Janem Jindřichem Lucemburským v podání Rytířů Mělnických, který vyráží z radničního dvora v 18 hodin. Výstava je důstojným připomenutím narození významné osobnosti našich dějin. Rozvržena je do devíti panelů, každému dominuje velká fotografie.
Více zde: www.muzeum-melnik.cz

Komentovaná prohlídka výstavy Čarovný svět vějířů, Roztoky u Prahy (16. 6.) 
Ve čtvrtek 16. června se od 17 hodin uskuteční komentovaná prohlídka výstavy Čarovný svět vějířů s jejími autorkami. Světem vějířů provedou Mgr. Ludmila Kotorová z Uměleckoprůmyslového oddělení Západočeského muzea v Plzni a Barbora Korbelová, restaurátorka Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. Výstava ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy připomíná historický i umělecký svět vějířů.
Více zde: www.muzeum-roztoky.cz

Strašidelná muzejní noc ve skalním obydlí, Lhotka u Mělníka (17. 6.) 
Strašidelná muzejní noc s pohádkovou stezkou pro děti a Rytíři Mělnickými se uskuteční v rámci festivalu muzejních nocí ve skalním obydlí ve Lhotce u Mělníka, které pochází pravděpodobně z poloviny 19. století a je nejdéle obývaným kokořínským skalním obydlím.
Více zde: www.muzeum-melnik.cz

Slavnost královny Johanky (18. 6.) 
Přijeďte si užít středověký Rožmitál pod Třemšínem, královský průvod, rytířská klání, jarmark, divadlo, hry pro děti, večerní koncerty a mnohé další. Slavnost královny Johany z Rožmitálu, druhé manželky Jiřího z Poděbrad, i letos připomíná významné události historie spjaté s městem. Nejvýznamnější městská kulturní událost roku s pestrým celodenním programem se odehraje v historickém centru města. Na průvod jsou zváni všichni v historickém kostýmu, nejlépe stylizovaném do 15. století.
Více zde: www.slavnostjohanky.cz

13. Dobový letecký den v Mladé Boleslavi (18. 6.)
Hlavním tématem 13. Dobového leteckého dne v Mladé Boleslavi je výročí 110 let od prvního vzletu letadla Metoděje Vlacha, známého mladoboleslavského průkopníka českého letectví. Podobně jako v minulých letech bude připravena zajímavá letecká show v podobě ukázek historických letadel, originálů i replik, moderních letadel Armády ČR, vrcholové akrobacie i historických automobilů ze Škoda muzea i ze soukromých sbírek. Ukázky doplní historické traktory a hasičská technika. Společně s historickými letadly vystoupí i kompars v dobových uniformách, chybět nebude stylová hudba a zajímavý odborný komentář.
Více zde: www.historical-airshow.com

Nové výstavy v GASKu v Kutné Hoře, vernisáže (od 18. 6.) 
V Galerii středočeského kraje v Kutné Hoře začínají nové zajímavý výstavy. Vernisáže se uskuteční dne 18. června, a to od 14 hodin vernisáž a přednáška o Kutnohorské iluminaci, od 15 hodin vernisáž vžstavy Otto Plachta MEZIZEM, od 16 hodin vernisáž výstavy Ondřeje Viceny PINK BRÝLE a vernisáž výstavy Kamily B. Richter, Ultima Culpa. Od 17 hodin proběhne vernisáž a performance k výstavě Svatopluka Klimeše Fénix. Vstup zdarma.
Více zde: www.gask.cz

zdroj: strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip