Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Waldemar Matuška by oslavil 90 let

Waldemar Matuška by oslavil 90 let

3.6.2022 - redakce Babinet.cz

Matuška byl zjevem i hlasem mužný, technicky i výrazově výborně vybavený zpěvák s potřebným citem pro výběr repertoáru. Je nepochybné, že songy ze semaforského období („Árie měsíce“, „Písnička pro Zuzanu“, „Tereza“ nebo duet s Evou Pilarovou „Ach, ta láska nebeská“) prospěly jeho startu k výšinám našeho popu.

fotografie: se svolením Supraphon/archiv

Repertoár doplňoval americkými filmovými písněmi („Buď pořád se mnou“), lidovými („Jó, třešně zrály“, „Růže z Texasu“) nebo vhodnými domácími („Nebeskej kovboj“, „Divoký koně“), a tak vznikl jakýsi westernový Waldemar. Že to nebylo zdaleka vše, co mohl nabídnout, ukazují typově odlišné skladby „Mrholí“, „Slaný déšť“ či „Mám malý stan“. Jiří Šlitr nebo Karel Mareš mu napsali hned několik ideálních melodií a Jiří Suchý či Jan Schneider je otextovali na písničky právem označitelné za nezapomenutelné.

fotografie: se svolením Supraphon/archiv

Jeho vystoupení působí dojmem, jak kdosi o Matuškovi řekl, jako by mezi nás přišel, protože venku slyšel, že se tu hraje a zpívá a chce v družné společnosti nějak přispět k dobré pohodě. V tom je snad také hlavní tajemství jeho popularity, především mezi mládeží, která v něm vidí staršího kamaráda. Tímto tónem jsou neseny i dopisy, docházející na jeho adresu. Takové pouto důvěry a porozumění mezi umělcem a diváky nebývá právě častým jevem. Tím větší je to závazek pro umělce, jehož dosavadní zkušenosti a umělecké předpoklady spolu s potřebnou disciplinovaností mohou vést ještě k větším úspěchům,“ píše Pavel Grym ve sleevenotu LP v roce 1965.

Některé věci prostě nejdou vymyslet lépe a patří mezi ně také první LP Waldemara Matušky – Zpívá Waldemar Matuška. Psal se rok 1965 a tehdejší strategií Supraphonu bylo sestavit první nahrávky umělců z jednotlivých hitů. Díky tomu se podařilo vytvořit dodnes platný profil první fáze Matuškovy úspěšné kariéry. Stylově ikonický obal, nový vinylový remastering či původní sleevenote symbolizují tuto výroční reedici k Matuškově nedožité červencové devadesátce. Definitivní kus výtečných vzpomínek na vstupní etapu jeho zasloužené a stále trvající popularity vydává Supraphon na LP a digitálně. Připomenout si tak můžete nestárnoucí písničky tohoto nezapomenutelného zpěváka.

fotografie: se svolením Supraphon

zdroj: Supraphon

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz