Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Rychle se množí a boj s nimi je marnost nad marnost. Jak se v domácnosti zbavit octomilek

Rychle se množí a boj s nimi je marnost nad marnost. Jak se v domácnosti zbavit octomilek

3.6.2022 - redakce Babinet.cz

Když se u vás s příchodem letního počasí octomilky objeví nemusíte propadat panice. Co vás může uklidnit je fakt, že neštípou a nenadělají velké škody. Ale na druhou stranu nutno dodat, že občas jsme to opravdu my sami, kdo jim lákadla servíruje přímo pod sosák. S oblibou tak sedávají na ovoci, sklenicích se nejrůznějšími nápoji nebo poletují kolem květináčů s pokojovými rostlinami.

fotografie: Pixabay

Ještě než se začnete rozhlížet po prostředcích, jež mušky spolehlivě zlikvidují, vyplatí se „zabezpečit“ proti nim i svou domácnost. Máme pro vás několik osvědčených postupů, díky kterým bude vaše domácnost opět bez nezvaných poletujících nájemníků.

Začněte úklidem

Čistota je důležitá samozřejmě v celé domácnosti, ale v souvislosti s octomilkami jde především o kuchyni. O čistotu a úklid kuchyně. Octomilky láká veškeré volně přístupné ovoce, hlavně to přezrálé, i nedopité víno, neodolají sladké vůni a lepkavé mapy na láhvi od šťávy jsou pro ně rájem. Koneckonců, veškeré volně položené jídlo je pro ně jasným signálem, že mají vstup povolen.

Nikdy nenechávejte nevynesený odpadkový koš. Přeplněným košem poskytujete octomilkám to nejlepší zázemí. Pravidelně a velmi, opravdu velmi důkladně koš vymývejte a dezinfikujte.

Pravidelně a poctivě se pusťte také do čištění kuchyňského dřezu. Ve dřezu i odtoku ulpívají všechny zbytky jídla i pití, a tomu octomilky rozhodně nedokážou a nechtějí odolat.

Dávejte pozor také na utěrky. I na nich se drží vábivá vůně. Vyměňujte je proto v tomto období častěji, než jste zvyklí. Vyplatí se vám to.

Pozornost věnujte také pokojovým rostlinám. Párkrát je přelijete a máte vystaráno. Mušky do mokré půdy nakladou svá vajíčka a horor se opakuje zase znovu. Stále dokola.

Veškeré podlahy v bytě vytírejte tak často, jak jen je to možné. Nepozorovaně totiž sem tam něco ukápne, aniž byste si všimli. A pro octomilky je sladká kapka tuplovanou pozvánkou.

Pastičky

No a nakonec si ještě pro jistotu vyrobte pastičky. Pomohou například mističky s octem, které rozmístíte na skříně, nebo na vrchní část kuchyňské linky. Ocet je fajn také na pohlcování cigaretového. Jako lapač se doporučuje také kelímek, do kterého dáme kousky ovoce. To už tak dobré není. Mušky by se totiž v ovoci mohly naopak dál množit.

 

Napsala Bára Klímová

 

zdroj: potapnicek.cz/blog/jak-na-octomilky

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz