Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Sestavte si včas ideální lékárničku na letní dovolenou

Sestavte si včas ideální lékárničku na letní dovolenou

26.5.2022 - redakce Babinet.cz

Plánujete letní dovolenou a už si v hlavě vytváříte seznam věcí, které určitě nesmíte zapomenout? Ať už se chystáte na chalupu nebo za hranice Česka, neměla by vám v zavazadle chybět správně vybavená lékárnička. Nikdy nevíte, co se může přihodit, a určitě si nechcete pokazit vymodlenou dovolenou. Horečka, průjem i drobné poranění či spáleniny dokáží pěkně potrápit. Na co tedy rozhodně nezapomenout, abychom si mohli užít dovolenou naplno?

fotografie: Shutterstock

Ještě před tím, než vyrazíte do lékárny, je dobré uzavřít kvalitní cestovní pojištění. Pokud ve vás dřímá dobrodruh a zdoláváte vrcholky hor, pak doporučujeme trochu si připlatit. Těch pár korun ve finále stojí za to.

Samotný obsah lékárničky je vždy potřeba přizpůsobit dané destinaci a vašim osobním potřebám. Pokud vyrážíte na chalupu, většinu rizik už dobře znáte. Možná vás ale čeká cesta za exotikou, pak je nezbytné nastudovat si místní klima a nemoci, aby vás nic nezaskočilo.

Horečka potrápí i u moře

V letadlech i hotelech je standardním vybavením klimatizace, která vás sice vyprostí ze spárů 40stupňových veder, ale na druhou stranu nám může přivodit ucpaný nos, bolest v krku či dokonce zvýšenou teplotou. Proto určitě nezapomeňte na sprej do nosu, cucavé tablety na bolest v krku a léky obsahující ibuprofen na snížení teploty.

Na drobná poranění

Zejména pokud cestujete s dětmi, tak dobře víte, že nějaká ta drobná odřenina, puchýř či popálenina je/jsou na denním pořádku. Nejjednodušší je přibalit si univerzální hydrogel, který funguje na principu vlhkého hojení a je možné ho použít jak na poranění, tak na stržené puchýře nebo na méně závažné popáleniny. Zabraňuje vysušování rány a tvorbě strupu, při včasné aplikaci zlepšuje vzhled jizvy a používá se 1x denně. Pokud se jedná o rány většího rozsahu, doporučujeme navštívit lékaře.

Pálí, pálí

Spálená ramena nebo dokonce celé tělo – všichni jsme si tím prošli a vždy si říkáme, jak se do příště polepšíme. Spálit se můžeme nejen na pláži, ale i při procházce městem nebo při projížďce na kole. Nezapomeňte s sebou proto přibalit opalovací krém, nejlépe s ochranným faktorem 30 a více. Při prvním opalování použijte na obličej ideálně přípravek s SPF faktorem 50.

Na cestách vás může potkat tolik možných situací, že není ve vašich silách připravit se na vše. Snažte se myslet alespoň na to základní – léky na alergii, na střevní potíže i na bolest. Také si přibalte nezbytnosti, jako je pinzeta nebo teploměr.

Zkuste se zamyslet nad nejrůznějšími scénáři nebo si vybavit situace z vlastní zkušenosti, které vám při balení lékárničky mohou být velkou inspirací.

 

zdroj: https://www.zdraviamy.cz/lekarnicka/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz