Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Pravidelným běháním k vysněné postavě. Jak na to?

Pravidelným běháním k vysněné postavě. Jak na to?

25.5.2022 - redakce Babinet.cz

Štíhlá sportovní postava je snem mnoha lidí, a to bez ohledu na jejich věk nebo pohlaví. Informace o tom, jak shodit nějaké to kilo patří na internetu k těm vůbec nejčastěji vyhledávaným. Pokud nevěříte v zázračné recepty, které vám zajistí zhubnutí bez jakéhokoliv vlastního přičinění, pak se brzy dostanete k tomu, že se budete muset věnovat nějaké aerobní fyzické aktivitě. A jaká je ta nejefektivnější? Běh, samozřejmě.

Proč běhat?

Obecně lze říct, že běhání je velmi vhodnou aktivitou, vedoucí ke spalování kalorií. Pokud člověk běhá správně, pravidelně a důsledně dodržuje všechna pravidla, je běhání z hlediska spalování efektivnější, než plavání nebo dnes velmi oblíbená cyklistika. Jedná se ale o dost abstraktní srovnání, důležité je posuzovat skutečně podané výkony.

Běhání je navíc prospěšné nejen pro tělo, ale i pro mysl. Při běhu je možné se skvěle uvolnit a zrelaxovat. Každý si navíc může běh přizpůsobit podle svého. Někomu bude více vyhovovat běh v přírodě, jiný bude preferovat běžecké pásy, protože bude u cvičení třeba sledovat sportovní přenosy.

Běhat je třeba dostatečně dlouho a pravidelně

Jako pro každé aerobní cvičení, i pro běh platí, že ke spalování tuků začne docházet až po nějakých 20 minutách fyzické aktivity. Z toho plyne, že nemá žádný velký význam vyběhnout do lesa v ostrém tempu, pokud se po pěti minutách zastavíte, protože už nemůžete dál. Běh je aktivita, kterou je třeba provozovat v určité kvalitě. Vůbec to ale neznamená, že hubnout během může jen ten, kdo podává olympijské výkony. I lehká zátěž v podobě 30-40 minutového příjemného vyklusávání, venku nebo na běžeckém pásu, je užitečná.

Druhým parametrem, který je důležitý proto, aby byla vaše snaha o shození kilogramů úspěšná, je pravidelnost. Můžete běhat denně, můžete běhat obden, pravidelnost je ale třeba dodržovat. I proto, že pevný režim vám pomůže překonat okamžiky, kdy si začnete pohrávat s myšlenkou tentokrát „výjimečně“ nevyběhnout.

Další výhody běhání

Kromě toho, že je běhání účinné a efektivní, je také dostupné opravdu každému. Pro běhání není potřeba žádné drahé vybavení, postačí boty a sportovní oděv. Pokud vám to ale bude víc vyhovovat, je samozřejmě možné vybavit si běžeckým pásem obývací pokoj, záleží na preferencích každého běžce.

Běhání je také sport, který je časově poměrně nenáročný. Určitý čas mu věnovat musíte, není ale třeba domlouvat si tréninky nebo čekat na dostupnost tělocvičny. Stačí si nazout boty a vyrazit.

K dosažení ještě lepších výsledků lze při běhání užívat i příslušné doplňky, tzv. spalovače tuků. Je však třeba si uvědomit, že se jedná o doplňky a nebudou fungovat samy o sobě. Základem je vždy vaše vůle, důslednost a aktivita. Pokud to vše do běhání dáte, uvidíte, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

 

Zdroj foto: Branislav Nenin / Shutterstock.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz