Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Emocionální a verbální zneužívání: Týrání, jako každé jiné

Emocionální a verbální zneužívání: Týrání, jako každé jiné

15.5.2022 - redakce Babinet.cz

Jakékoliv nevhodné chování člověka k člověku je smutné. Za takové špatné chování můžeme určitě považovat i emocionální a verbální zneužívání. To na rozdíl od fyzické šikany není vidět, ale šrámy na duši zanechává stejné. Nebezpečí takového verbálního a emocionálního zneužívání spočívá i v tom, že jej nemusíme dlouho rozpoznat ani u sebe, natož u druhých.

fotografie: Freepik

I když jde pravděpodobně o nejčastější případ, nemusí toto mnohdy neviditelné chování probíhat jen mezi partnery. Emocionálně a verbálně vás může zneužít kdokoliv. Dokonce můžete být i vy tím, kdo takto ošklivě zneužívá někoho jiného, aniž byste si to uvědomovali. Je sice pravda, že emocionální a verbální týrání už je mnohem těžší kalibr, než když utrousíte posměšek na adresu někoho, koho dvakrát nemusíte, ale i tak se ho můžete dopouštět. Typické projevy zneužívání tohoto charakteru vám tak hodně napoví.

Ponižování

Pokud vás dlouhodobě partner nebo kdokoliv jiný ponižuje (nejen) na veřejnosti, můžeme to považovat za verbální a emocionální týrání. Nejčastěji jde o nadávky, o strefování se do vaší osoby, o výsměch, o záměrné praní špinavého prádla, atd. Partner se v takovém případě s oblibou snaží před ostatními shodit také vaši inteligenci.

Cílená provokace

Nejdříve se snaží zjistit, jaká jsou vaše nejcitlivější místa. Tyran se zájmem neúnavně studuje, jaké tlačítko v souvislosti s vašimi slabostmi zmáčknout, abyste vystartovali. Když nakonec skutečně reagujete, hraje si tyran na neviňátko a snaží se vás donutit, abyste se cítili provinile.

Vyhrožování

Tyran se vás bude snažit udržovat v permanentním napětí. Nejčastější nástroj, který k tomu využívá, je vyhrožování. Obzvláště v případě, kdy jde o citovou angažovanost, bude dotyčný dobře vědět, jak na vás. Tyran se neštítí vyhrožovat vám například tím, že vás opustí nebo že vám sebere děti.

Sledování

Ten, kdo se na vás takového nepříjemného chování dopouští, vás bude chtít mít neustále pod kontrolou. Ničím neobvyklým tak není sledování, neustálé narušování vašeho času pro sebe, volání každých 5 minut, zda už budete doma, atd. Nonstop výslechy o tom, kde jste byli, s kým a proč, jsou také na denním pořádku.

Finanční kontrola

Často, zvláště v manželství nebo toxických vztazích mezi rodiči a dětmi, násilník převezme kontrolu nad vašimi financemi a použije je k tomu, aby vás ovládal. Dávejte si proto pozor na svou platební kartu a častěji provádějte kontrolu účtu.

Nesouhlas z principu

Vztahy mají být podpůrné a pozitivní. Člověk, který vás však emocionálně nebo verbálně zneužívá, bude absolutně proti všemu, co řeknete. I když s vámi v hloubi duše souhlasí, neodkývne vám nic. Takoví lidé budou vytrvale pracovat na zpochybnění každého názoru, myšlenky a perspektivy, kterou máte.

Donutí vás pochybovat

Lidé s takovýmito tyranskými sklony vás budou často nutit pochybovat. Nejen o sobě, ale téměř o všem. Budou se vás pokoušet nahlodat a bude vám podsouváno, že si věci vymýšlíte nebo překrucujete.

Z extrému do extrému

V jeden moment budete u tyrana na piedestalu a v zápětí vás srazí na zem. K takovému chování dochází ve společnosti, protože tyran je rád, když má obecenstvo. Své publikum strhne pochvalami, které na adresu své oběti pronáší. To všechno jen proto, aby v nejzranitelnější moment oslavných ód přešel k té nejšpinavější kritice.

Lhaní a překrucování

Emocionální a verbální násilník ze své oběti vždy udělá tu špatnou. Před zraky svědků bude s radostí vypočítávat důvody, proč jste tím bláznem vy. Všechny bude chtít přesvědčit, že lžete a nemáte všech pět pohromadě.

napsala Bára Klímová

zdroj: https://awarenessact.com/9-forms-of-emotional-and-verbal-abuse-that-often-go-overlooked/

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip