Babinet.cz  /  Magazín  /  Rady a postřehy do kuchyně  /  Domácí bylinkový ocet má širové použití. Výroba je velmi jednoduchá

Domácí bylinkový ocet má širové použití. Výroba je velmi jednoduchá

1.3.2024 - redakce Babinet.cz

Doslova pár minut práce, při které můžeme být lehce kreativní i mírně blázniví, co se kombinací surovin týče. Trocha té trpělivosti bude rovněž třeba, nicméně výsledkem je dokonalá chuť šitá nám přímo na míru. Vůně, která je omamná. A zdraví přinášející produkt, který nikde nekoupíte, protože domácí je vždy nejvíc. A to vše je doplněno radostí z dobře vykonané práce. Fantazii se v tomto případě meze nekladou, použít můžeme doslova vše, co nám naše zahrádka a kuchyň nabízí. Ale vezmeme si to hezky popořadě.

Domácí bylinkový ocet

foto / Pixabay

Jaký ocet použít?

K výrobě nepoužívejte klasický bílý ocet. Je příliš výrazný a nezdravý. Ten si nechte na sterilování zeleniny. Sáhněte raději po vinném (a je jedno, za zvolíte bílý a nebo červený), a ještě lépe jablečném octě, který je nejvhodnější, a to nejen pro své chuťové vlastnosti, ale i pro velmi příznivý vliv na naše zdraví. Je známý především svou schopností snižovat cholesterol v krvi. Má celkově pozitivní účinky na metabolismus, pomáhá s odbouráváním tuků v těle a je bohatý na draslík.

Jak postupovat?

Čerstvé bylinky důkladně omyjeme vodou, dobře osušíme a pokrájíme na menší části, aby se z nich aromatické látky lépe uvolňovaly. Vložíme je do připravené nádoby, zalijeme octem a láhev uzavřeme. Takto necháme luhovat po dobu dvou týdnů až jednoho měsíce, nejlépe v temnu a chladu. Během této doby láhev několikrát protřepeme. Nakonec ocet přecedíme přes jemné plátno, nalijeme do řádně vymytých sklenic a dobře uzavřeme.

Jak skladovat?

Domácí bylinkový ocet bychom měli skladovat v chladnější místnosti, nejlépe na temném místě.

Jaké přísady lze použít?

Zjednodušeně se dá říct, že jakékoliv čerstvé nebo sušené bylinky a koření. Kuličky pepře, bobkový list, chilli papričky, hřebíček, estragon, jalovec, kmín, nové koření, hořčičná semínka, česnek, cibule, kopr, libeček, celerová a petrželová nať, pažitka, meduňka, tymián, oregano, šalvěj, rozmarýn, citronová nebo pomerančová kůra a mnoho dalšího, nelze vyjmenovat vše. Míchat můžete dle vlastní fantazie. Čím větší množství bylinek a koření, tím aromatičtější ocet bude.

Základní pravidlo

Orientační množství bylin na 500 ml octa je asi jedna hrst pokrájených čerstvých bylin, nebo 3-5 stroužků prolisovaného či pokrájeného česneku, lžička pepřových kuliček, 1 cibule na kolečka, 2-3 pokrájené feferonky.

V případě, že by se nám výsledná chuť zdála příliš silná, můžeme náš domácí bylinkový ocet vždy naředit při přípravě pokrmů, buď octem neochuceným nebo čistou vodou.

Nalákali jsme vás? Tak hurá do práce a podělte se s námi, jaké kombinace chutí jste si nakonec zvolili.

Na závěr je nutné také zmínit, že pokud použijeme krásně nazdobenou láhev, do které pak ocet přelijeme, získáme tak i vynikající jedlý dárek, který potěší každého labužníka.

napsala Andrea Pastirčáková

Zdroj: chytrekoreni.cz, bylinky.eu, redakce

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz