Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Esenciální oleje do vany. Jak a proč je používat správně

Esenciální oleje do vany. Jak a proč je používat správně

22.4.2022 - redakce Babinet.cz

Určitě znáte ten pocit, kdy se po dlouhém dni netěšíte na nic jiného než na to, až se naložíte do vany. Pěkně si hovíte v teplé vodě, odpočíváte a uvolnění se rozlévá celým tělem. Zdá se, že koupel už zkrátka nemůže být lepší. A přesto je opak pravdou. Esenciální oleje povýší koupel na domácí lázně s terapeutickými účinky. Jakmile je vyzkoušíte, nebudete si bez nich následně svůj život umět představit.

fotografie: Freepik

Co je esenciální olej

Esenciální oleje má většina z nás zafixovány také jako éterické oleje, silice nebo vonné olejíčky. Ať tak nebo tak, pořád jde o jedno a totéž. O blahodárnou směs látek, které se přirozeně vyskytují téměř ve všech částech rostlin. Díky destilaci pak přesně tyto látky z rostlin získáváme a dostáváme vysoce koncentrované oleje. Pak už záleží jen na nás, co si vybereme. K dispozici jsou jak oleje, které v sobě nesou látky pouze z jedné bylinky, tak i oleje obsahující látky ze směsi různých rostlin.

Využití esenciálního oleje

Pár kapek esenciálního oleje stačí k tomu, abyste se například dostali do psychické pohody. Vůně olejíčku stejně tak umí rozehnat úzkost nebo tíseň. Dá se v podstatě říct, že na jakoukoliv potíž jen vzpomenete, s tou si umí esenciální oleje nějakým způsobem poradit.

Není proto divu, že využití esenciálních olejů je velmi pestré. Posuďte sami:

 • inhalace
 • masáže
 • oživení pokožky nebo nehtů
 • provonění domova (pozor ale na domácí mazlíčky)
 • ovonění vlastní kosmetiky
 • přísada do vlasových masek
 • koupele
 • úklidová složka
 • přísada do domácího repelentu
 • aromaterapie
 • oživení nábytku
 • vonná přísada k prádlu
 • čistící a vonná složka při čištění odpadkového koše

Vonná koupel a její výhody

Aroma koupel je dokonalost sama. Voňavá teplá voda hýčká nejen vaši pokožku, bolavé svaly, dýchací cesty, ztvrdlé paty, bolavá záda nebo zhmožděniny, ale hlavně pozitivně ovlivňuje vaši mysl. Koupel s esenciálními oleji působí jako psychický stimulant, který zbavuje stresu, uklidní před spánkem, zlepšuje soustředění, harmonizuje, pomáhá mysli hledat řešení v souvislosti s různými problémy, umenšuje pocit neštěstí, rozhání strachy či paniku a zbavuje vzteku.

Jak správně na aroma koupel

Pokud s esenciálními oleji teprve začínáte, budete muset nejdřív trochu zkoušet. Každá vůně má jiné účinky a ne každá vám musí vyhovovat. Pokud si například aroma koupel dáváte proto, abyste lépe usínali, je na místě volit uklidňující vůni. Tou je například levandule. Takový eukalyptus naopak povzbuzuje a revitalizuje.

Nejde ale jen o správnou volbu vůně. Důležitý je i správný způsob použití, protože esenciálními olejíčky si můžete i škaredě ublížit, použijete li je špatně. Pak dochází například k popálení kůže, ke svědění, k ohrožení otevřených ranek, k podráždění nebo vyrážce. Naprosto vždy tak mějte na paměti, že nikdy, nikdy, nikdy olej nepoužíváme přímo na kůži a nekapeme jej přímo do vody.

Esenciální oleje jsou koncentrované a musíme je vždy zředit v nosném oleji. Tím může být například kokosový, olivový, mandlový, slunečnicový, atd. Pokud to neuděláme, místo aroma koupele budeme mít jen obyčejnou koupel s plujícími mastnými skvrnami na hladině.  Když si přece jen nejste jisti, není nic snazšího, než si přečíst pokyny uvedené na obalu olejíčku.

Na co si dát pozor

Samozřejmě je lepší se vždy poohlédnout po kvalitních olejíčcích, které vám odvedou tu správnou službu. Hlídejte si také vhodnou směs olejíčků, protože některé nepatří do vany. Sledujte, co s vámi který olej dělá. Pokud se snad po nějakém oleji objeví vyrážka, dále jej nepoužívejte.

Problém mohou mít také těhotné a kojící ženy, nebo miminka. Ani tak ale není důvod se vonných olejíčků bát. Pokud vám cokoliv není jasné nebo si nejste jistí vhodností, informujte se. U výrobců, u bylinkářů, u aromaterapeutů nebo u kohokoliv, kdo těmto fantastickým olejům rozumí.

napsala Bára Klímová

zdroje:

https://www.trendymami.com/3-reasons-why-you-should-use-essential-oils/?keyword=uses%20of%20essential%20oils&utm_source=bing&utm_medium=cpc&utm_campaign=US%20Traffic&utm_term=uses%20of%20essential%20oils&utm_content=3%20Reasons%20Why%20You%20Should%20Use%20Essential%20Oils!

https://health.clevelandclinic.org/essential-oils-101-do-they-work-how-do-you-use-them/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32607090/

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-essential-oils#1

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz