Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Co nám během života křiví zuby? Dudlíky, osmičky i špatný skus

Co nám během života křiví zuby? Dudlíky, osmičky i špatný skus

22.4.2022 - redakce Babinet.cz

U křivého chrupu rozhodně nejde jen o estetické hledisko. Takové zuby často komplikují správné provádění ústní hygieny, což vede ke zvýšenému výskytu zubního kazu a zánětu dásní. Nabízejí jednoduše daleko více úkrytů pro bakterie než ty perfektně rovné. Navíc jsou náchylnější k prasknutí nebo štěpení. Dětské i dospělácké zuby mohou křivé už narůst, ale zkřivit se můžou i během života. Poloha zubů nikdy není stabilní, celý život se pohybují, a pokud se neléčí, s postupem času se můžou křivit více a více. Vybrali jsme nejčastější faktory, které k tomu přispívají.

fotografie: Pexels

Nedostatek místa v dásních

První trvalé zuby se v ústech objevují kolem šestého roku věku, ústa pak mají po jistou dobu mléčný i trvalý chrup zároveň, dokud nevypadne poslední „mléčňák“. Dětské zuby se při růstu někdy křiví, protože jsou příliš drobné vzhledem k prostoru, který jim byl na dásních poskytnut, a snaží se ho všemožně zaplnit.

Nedostatečná péče

Svou roli hraje i péče o chrup. Když ji zanedbáváme, může zub vypadnout. Nebo se zkazí a lékař ho stejně vytrhne. Když o zub přijdeme méně než rok předtím, než by byl přirozeně vypadl (ať je to kvůli kazu nebo třeba úrazu), mají okolní zuby tendenci se naklonit nebo posunout do mezery, do které se rostoucí, v tomto případě už trvalý zub nevejde. A proto pak roste křivě.

Velikost čelisti

Podle vědců máme čelisti stále menší a menší. Může za to prý postupný přechod na stravu, jež vyžaduje méně žvýkání než ta, kterou jedli naši předci. Příště si proto místo ovesné kaše dejte chleba s pořádně křupavou kůrkou a ke svačině místo banánu pěkně tvrdé jablko. 

Zuby moudrosti

Čelisti sice máme čím dál menší, šířka zubů se ale člověku nemění. Zuby se tak do čelistí někdy jednoduše nevejdou, zvlášť pokud vám vyrostly i takzvané zuby moudrosti. Ty často v doposud rovném chrupu způsobí totální anarchii.

Špatné myofunkční návyky

Tedy návyky, které ve finále ovlivní svaly v okolí úst nebo celého obličeje. Týkají se především těch nejmenších a patří mezi ně cucání palce, používání dudlíku nebo lahve nebo pouze dýchání ústy. Neznamená to, že je nutné se jim úplně vyhnout. Dudlík ale u dětí zkuste eliminovat ve chvíli, kdy už mají narostlé všechny mléčné zuby.

Špatný skus

V ideálním případě zapadají horní stoličky lehce do těch dolních. Pokud k takovému souladu nedochází, jedná se o malokluzi čili špatné postavení zubů. Mezi další znaky špatného skusu patří také předkus, při kterém jsou horní zuby o dost více vpředu než dolní. V době růstu se pro nápravu užívají snímací aparáty, později také rovnátka. Jako podkus nebo také obrácený skus se označuje případ, kdy se dolní zuby dostávají dopředu a horní zuby zapadnou za ně. Řeší se to většinou chirurgicky.

 

zdroj: Stomatologická klinika VFN Praha, Beyli Dental

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz