Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Kana: exotická dáma s neobvyklými listy

Kana: exotická dáma s neobvyklými listy

19.4.2022 - redakce Babinet.cz

Velké, bujné listy a krásné pestrobarevné květy... To vše má kana, známá také jako dosna. Tato tropická rostlina svým nápadným vzhledem dodá zahradě slavnostní atmosféru.

fotografie: se svolením iBulb

Symbolika

Svými exotickými rysy kana zpříjemňuje náladu. To nepřekvapuje, protože je původem z Jižní Ameriky. Pojmenování kana pochází z řeckého slova kanna, což znamená „rákos“. Tato krasavice v sobě nese spoustu symboliky; je vnímána mimo jiné jako květina, která vlévá naději a dodává sebevědomí.

Listy

Je známá svými působivými, krásně strukturovanými listy. Z hlízovitého oddenku vyrůstají stonky, z nichž se vinou listy. Listy se rozvíjejí do působivé zelené nebo bronzově zbarvené plochy. V kombinaci s jinými rostlinami a květinami vnáší kana svými velkými listy do zahrady rozmanitost a hravost.

fotografie: se svolením iBulb

Síla růstu

Jakmile kana začne růst, překvapí vás svou obrovskou silou růstu. Dorůstá do půlmetrové až dvou- i třímetrové výšky. Navzdory její značné výšce není třeba kanu vyvazovat, protože je dost robustní sama o sobě. Dohlédněte na to, aby dostávala dostatek živin ve formě hnojiva. V oddencích ukládá vodu, takže je schopna odolávat vysokým teplotám.

Sázení

Kanu vysazujte na jaře, jakmile odezní poslední mrazy. Můžete ji vysadit na zahradě, ale daří se jí i v květináčích. Zajistěte pro ni dostatečně prosluněné místo. V polostínu nebo stínu si své krásné svátečně zbarvené květy nechá pro sebe, a to by přece byla škoda. Čím více slunce se jí dostane, tím více květů ukáže.

Květy

Sluneční paprsky a teplo dodají kaně zářivé barvy. Tyto tropické rostliny mají překvapivě mnoho barev květů, včetně žluté, bílé, oranžové, lososově růžové a červené. Kana se svými svátečními květy pyšní od června až do prvních mrazíků. Pokud kanu zbavíte odkvetlých hlaviček, bude i nadále vytvářet nové květy. A pokud jí staré květy ponecháte, vytvoří půvabné semenné lusky.

zdroj: kvetinovecibulky.info

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz