Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak vyřešit syndrom vyhoření během hubnutí

Jak vyřešit syndrom vyhoření během hubnutí

1.4.2022 - redakce Babinet.cz

Zažít syndrom vyhoření lze i během diety. Neustále se opakující lehké pokrmy už nemůžete ani vidět, ručička váhy se dlouho nehýbe požadovaným směrem. Máte pocit, že s dietou musíte jednoduše přestat. Krátká pauza vám určitě neuškodí, umění je ale během této přestávky nepřibrat. Zkuste změnit svou pohybovou aktivitu nebo obměnit jídelníček věcmi, které vám chutnají, ale nemají tak vysokou energetickou hodnotu. Může to být ovoce, to však ideálně v dopoledních hodinách pro svůj vyšší obsah fruktózy, ale také zelenina nebo třeba houby.

fotografie: Freepik

Pokud si nevíte rady s náhradou stravy, nebojte se obrátit na odborníka nebo výživové centrum. „Řada lidí nakupuje stále stejné potraviny. Zkuste občas vybočit ze stereotypu a vyzkoušejte jídla, která jste nikdy neochutnali. Pokud hledáte inspiraci, zajděte si třeba do vegetariánské restaurace. Nebojte se čerpat i z blogů a dalších sociálních médií, jako je třeba YouTube. Zjistíte, že existuje celá řada nových chutí a racionální stravování vás jen tak neomrzí, radí výživový poradce Lukáš Vrána.

Ujeli jste. Je vaše dieta v troskách?

V žádném případě není, stává se to každému. A ne vždy jen kvůli potřebě jiných chutí, ale třeba i kvůli dodržení společenského protokolu během významných událostí. Důležité je ale vrátit se následující den do dietního režimu. „Jestliže se jednou týdně najíte více, než byste měli, ale ostatní dny v týdnu dodržujete svůj dietní plán, tak nepřiberete. To byste tyto energeticky náročnější dny museli skládat za sebou. Vždy je ale nutné si uvědomit chybu a snížit příjem energie tak, abyste přebytečnou energii opět odbourali,“ doporučuje profesor Teplan z Centra pro léčbu obezity ISCARE. Důležitý je rovněž příjem nekalorických tekutin s adekvátním množstvím minerálů a vítaným doplňkem hořčíku, a to alespoň dva litry denně.

Motivací není jen figura do plavek

Přestože k tomu roční období vyzývá, nesoustřeďte se při hubnutí pouze na léto. Funguje sice jako úžasná motivace, někteří ale mají po konci plavkové sezóny opět tendence v hubnutí polevit. Hubněte tak, abyste se mohli líbit svému okolí, partnerovi, a především sami sobě. Už dávno neplatí, že by ženy měly vyvařovat hutná jídla pro svou rodinu, stejně jako je nesmysl jíst těžká jídla ze slušnosti a obavy z toho, že se kuchařka či kuchař urazí. Stejně tak byste ale neměli stravu zanedbávat ani v práci nebo ve škole, přestože právě tam ji plno lidí odsouvá až na poslední místo. V zapomnění mnohdy upadá pravidlo jíst alespoň třikrát denně.

Skvělou motivací je také hubnutí v rodině nebo v úzkém kruhu přátel. Nejenže před sebou nemáte tolik ostychu jako před cizími lidmi, ale navíc se vzájemně motivujete, protože jste si neustále na očích. „Tato vzájemná „výpomoc“ je obzvlášť účinná především u dam. Jedna se do šatů vejde, druhá už ne. Je pro ně silnou motivací, když to jedna dokáže a druhá chce taky. V tomto ohledu je mezi ženami soutěživost mnohem silnější, protože se stále chtějí svému okolí líbit, zatímco u mužů se často objevuje rezignace. Spolu s ní ale také odlišný typ obezity,“ uvádí profesor Teplan.

Při hubnutí se nenechte odradit vlastními negativními myšlenkami nebo názory vašeho okolí. Klíč k vysněné postavě a lepšímu zdraví je jednoduchý – vytrvalost, cílevědomost a silná vůle. Může to dokázat každý, kdo se postaví výzvě čelem. Tedy i vy!

 

zdroj: Obezitologická centra IKEM, ISCARE, 2. LF UK Praha

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz