Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Ideálním termínem pro dosev a obnovu trávníku je začátek dubna. Vrhnout se můžete už i do skleníků

Ideálním termínem pro dosev a obnovu trávníku je začátek dubna. Vrhnout se můžete už i do skleníků

24.3.2022 - redakce Babinet.cz

Pokud chcete mít v létě pěknou trávu, je potřeba se mu věnovat od časného jara. V první řadě je důležité shrabat odumřelou trávu, větvičky a uschlé listí zbylé z podzimu. Lze také začít s odstraňováním mechu. Rovněž se jedná o ideální dobu pro odstraňování krtinců a vyrovnávání nejrůznějších nerovností a propadů na ploše trávníku.

fotografie: Freepik

Dříve než tráva začne pořádně růst, je vhodné ji provzdušnit pomocí tzv. vertikutátoru. Pokud jej nemáte, zvolte obtížnější variantu - speciální prořezávací hrábě. V dubnu máte na tyto úkony opravdu již nejvyšší čas.

Pokud se v trávníku objevují holiny, tak je teď ideální doba znovu je osívat. Kupujte kvalitní osivo a aplikujte ho klidně dvakrát, semínka mají v oblibě ptáci. Pokud nic neporoste, tak je s určitostí vyzobali.

Nabruste si sekačky na první sečení. Trávník ještě nejspíš ještě nebude v úplně nejlepší kondici, ale do měsíce se zazelená.   

fotografie: Unsplash

Připravte záhon ve skleníku

Skleník si zaslouží na jaře očistu! Zbavte skleník veškerých rostlinných zbytků, vytáhněte nádoby a květináče. Půdu dobře zryjte, rozbíjte případné hrudky a doplňte živiny. Nezapomeňte, že vždy po pěti letech je ideální půdu vyměnit. To je pak potřeba zbavit se horních 20 cm a dosypat novou zeminou doplněnou o vhodný substrát.

Co už je v něm možné vysévat?

Vyséváme okurky, cukety, dýně, řepu a fazolky. Ke klíčení totiž potřebují docela vysoké teploty. Na záhonek je ale přestěhujeme až po květnových mrazících. 

Skleník zajištěný proti mrazu může přivítat předpěstované sazenice rajčat a paprik a naklíčené rané brambory. 

Aby nám to ve skleníku zavonělo, vyséváme také majoránku, mátu, šalvěj, kopr, levanduli, oregano, tymián, rozmarýn další voňavé bylinky. Na konci měsíce můžeme do skleníku přestěhovat sazenice paprik, melounů a lilků. 

Důležité je brát ohled na to, jestli pěstujeme v nížině nebo na horách a jaké zrovna vládne počasí. Noční mrazíky sazenicím nepřejí a je lepší nechat je prozatím v květináči a otužovat je ve skleníku jen přes den. 

napsala RŘ

zdroj: zahradkarskaporadna.cz, weiki.bio

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip